Britská trojica Fink sa k nám v posledných rokoch na veľkú radosť fanúšikov vracia stále častejšie. A s čoraz väčším úspechom - v rámci turné Hard Believer Tour odohrali v utorok v zaplnenom Majestic Music Clube koncert, na ktorý tak skoro nezabudneme. Aj vďaka citlivému výberu predkapely a sofistikovanej pódiovej svetelnej šou vznikla magická atmosféra.

Fink si pred včerajším vystúpením na Slovensku naposledy zahrali v lete 2014 na festivale BS/BA City Beats v Banskej Štiavnici a Bratislave. Bolo to príjemné, no podľa mňa ich osobné, gitarové vyznania lepšie vyznejú v klubovom priestore. Vlaňajšie vystúpenie na Pláži pod Ufom navyše sprevádzala (a značne narúšala) delostrelecká paľba z neďalekých osláv oslobodenia Bratislavy. Tentoraz sme si kapelu Finna Greenalla našťastie užili ničím nerušení, navyše s novou svetelnou zostavou, ktorá na pódiu dokonale dotvárala intímne momenty koncertu.

Už predskokan očaril

Horúci objav londýnskej scény Douglas Dare, sprevádzaný vokalistkou a perkusionistkou v jednej osobe - nórskou hudobníčkou Farao, predstavil niekoľko skladieb zo svojho druhého albumu Whelm, ktorý nedávno vyšiel na alternatívne zameranom labeli Erased Tapes. Placho pôsobiaci mládenec pri speve vkladá do hlasu hlbokú emocionálnu naliehavosť, podporenú údernými tónmi klavíra a bubnami. Jeho repertoár tvoria prevažne temné balady, vystavané na podklade silných textov a klavírnych akordov, zvýraznených elektronikou. Zvukovo miestami pripomína Apparat, napríklad v skladbe Swim, inde mi zas hravé jazzové syntetizátory evokovali Cinematic Orchestra.

Douglasov prejav hudobní kritici najčastejšie pripodobňujú k Jamesovi Blakeovi či Antonymu Hegartymu z Antony and the Johnsons. Pieseň Quick si s Douglasom po prvý raz na vlastnú žiadosť zahral bubeník Tim Thornton z Fink. Publikum, ktoré sa počas predkapely málokedy správa ukážkovo, sústredne počúvalo, za čo ho spevák aj pochválil. Škoda, že nemal viac priestoru a času. Publikum totiž na vystúpenie Fink pripravil ideálne, podobne, ako keď v roku 2013 otváral koncerty Ólafura Arnaldsa. Do tretice by sa možno u nás "uživil" aj jeho samostatný koncert. 

Douglas Dare, MMC, 10.2.2015 Zdroj: Marko ErdDouglas Dare opäť v Bratislave - viac fotiek

Emócie na povel

Že sa na Fink tešilo veľa ľudí, dokazoval nielen vypredaný klub s kapacitou okolo tisíc ľudí, ale aj mimoriadne pokojný priebeh koncertu bez zbytočných konfliktov s návštevníkmi, u ktorých máte pocit, že vôbec nevedia, na akom podujatí sa ocitli. Finn, ktorého umelecké meno sa postupne stalo názvom kapely (v štúdiu troj-, na pódiu štvorčlennej), a jeho spoluhráči sa postupne vynárali z pódiovej hmly presne podľa plánu - o pol desiatej - čo na bratislavských klubových koncertoch tiež nebýva zvykom. Koncert, ktorý mal byť vyváženou kombináciou starších hitov a noviniek z ostatného albumu Hard Believer, otvorili britskí muzikanti aktuálnym singlom Pilgrim

Sľubované svetelné veže tvoria tri konštrukcie v zadnej časti pódia, na ktorých sú v rôznych smeroch rozmiestnené bodové reflektory. Rozsvecovali sa postupne alebo všetky naraz, intenzita svetla bola primeraná údernosti skladby. Akoby ste mohli emócie publika ovládať otočením gombíka. Spoločnosť 59 Productions, ktorá má podobu pódiových setov pre Fink na starosti, sa podieľala napríklad aj na príprave otváracieho ceremoniálu Olympijských hier v Londýne.

Finn toho na pódiu veľa nenahovorí, sem-tam utrúsi vtipnú poznámku, v prevažnej miere však necháva za seba hovoriť hudbu. Je vidieť, že to je to, čo ho napĺňa, tvorí zmysel jeho života, poháňa ho vpred, a odráža sa to v celom jeho vystupovaní, komunikácii s publikom, médiami, či kolegami z kapely. Ako stále opakuje v rozhovoroch, nie sú preňho dôležité peniaze či sláva, on žije hudbou. Prežíva každý tón, tancuje, skláňa sa nad gitarou a hladí ju. Potom porozpráva príbeh o tom, ako si gitaru, na ktorej sa práve chystá zahrať ďalší singel z nového albumu (Shakespeare), jeho otec kúpil, keď mal dvanásť rokov, a on sa na ňu v detstve nesmel ani len pozrieť. Celý život vyrastal s hudbou a dnes si otcovu gitaru vozí na turné a spolu s niekoľkými ďalšími ju na každom koncerte použije, aby porozprával príbeh o tom, akí sú ľudia nepoučiteľní. A my mu veríme.

Fink v Bratislave, MMC, 10.2.2015 Zdroj: Marko ErdFink v Bratislave - pozrite si celý fotoreport z koncertu

Je ti zima, Finn?

Slovensko vraj nie je najideálnejšou destináciou na februárovú návštevu, no Fink si to tu vedia zariadiť tak, aby im u nás bolo "teplo a útulne", priznal Finn. Pri pohľade na ženskú časť publika o tom nepochybujem. Inak to zrejme nebude ani na ďalších zastávkach turné. Slovensko má však pre Fink špeciálnu slabosť, nie je veľa interpretov, ktorí by sa u nás tešili opakovanému úspechu, ktorý rastie s každým ďalším koncertom a vydanou nahrávkou.

Od posledného vystúpenia minulý rok sme mali čas zžiť sa aj s novým albumom, a tak rovnaké ovácie zožali staršie skladby ako Warm Shadow, Berlin Sunrise a Perfect Darkness z rovnomenného albumu, ako päť noviniek z Hard Believer. Dôkazom záujmu o celú tvorbu kapely bol aj predaj albumov po koncerte - stôl s vinylmi fanúšikovia vyprázdnili doslova za pár minút, za čo sa im Finn namiesto oddychu v backstagei odvďačil spontánnou autogramiádou. K mojim najobľúbenejším "finkovinám" patrí skladba This Is the Thing - zaznela ako prídavok a bola dokonalou bodkou za koncertom, ktorému naozaj niet čo vytknúť, možno len podozrivo hladký priebeh. Kiež by bolo takých zážitkov viac.

Prečítajte si rozhovor: Fink: V hudobnom priemysle je dosť peňazí, a vždy bude

Setlist koncertu Fink v Bratislave, 10. 2. 2015:

1. Pilgrim
2. Warm Shadow
3. Sort Of Revolution
4. Yesterday Was Hard On All Of Us
5. Hard Believer
6. Wheels
7. Perfect Darkness
8. Shakespeare
9. Truth Begins
10. Looking Too Closely
11. Berlin Sunrise
prídavok:
12. This Is The Thing

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Fink