SND pozýva na komorný koncert Spomínam na Paríž. Prvý z tohtoročných komorných koncertov v Slovenskom národnom divadle sa uskutoční v nedeľu 28. januára o 15:00 v Opernom salóne v novej budove SND, kde sa predstavia hráči divadelného orchestra na dychových nástrojoch.

"Dramaturgiu koncertu tvoria diela pre toto nástrojové zoskupenie z komornej tvorby niekoľkých francúzskych skladateľov, ktorých život a tvorba je spätá s fascinujúco pulzujúcim životom mesta na Seine na prelome 19. a 20. storočia," približuje Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND. Spolu s hráčmi na dychových nástrojoch, členmi a hosťom orchestra Opery SND sa predstaví klaviristka Klaudia Kosmeľová.

Najznámejším z prezentovaných skladateľov je podľa nej Francis Poulenc, z jeho komornej tvorby zaznie Trio pre hoboj, fagot a klavír a Novelette pre dychové kvinteto č. 1. V programe figuruje aj meno Charlesa Koechlina. "Nepatril k vychýreným skladateľom, ale k uznávaným pedagógom, ktorého napríklad navštevoval aj Poulenc, aby sa zdokonalil v harmónii," predstavuje ďalšieho parížskeho autora Pažítková. Z Koechlinovej tvorby zaznie Sonatina modale pre flautu a klarinet.

Zaujímavé hudobné diela zanechal tiež Emmanuel Chabrier, ktorý študoval právo i hudbu a združoval okolo seba spisovateľov, maliarov i hudobníkov. Na koncerte zaznie jeho skladba pre lesný roh. Program komorného koncertu uzavrie L'heure du Berger – sexteto pre klavír a dychové kvinteto z dielne Jeana Francaixa. Herec Martin Šalacha počas koncertu prednesie básne a texty Milana Lasicu. Práve on je autorom textu skladby Spomínam na Paríž, ktorú zložil Jaroslav Filip.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)