Projekt Marek po debutovej coververzii prichádza s autorskou novinkou. Marek Babušiak alias Kasko z kapely Saténové ruky na jeseň s pesničkou Príjemný ťažký sen predstavil svoj sólový projekt. Teraz na coververziu takmer zabudnutej skladby kapely Kosa z Nosa nadväzuje singlom Auto Dom Loď, ktorej dadaistický názov určila detská hračka. "Nápad prišiel z detskej hračky, ktorá má také pady ako sampler (auto, dom, loď) a ženský hlas to po stlačení hovorí," prezrádza Kasko.

Spevák, hudobník a skladateľ je autorom hudby aj textu, zároveň nahral všetky inštrumenty okrem bicích, s ktorými mu pomohol Martin Zverko. Mastering zveril známemu českému majstrovi zvuku Ecsonovi Waldesovi. Autorom farebného artworku je Teemu Raudaskoski a videoklip Kasko a Martin Malina zostrihali z archívnych záberov z podujatia Expo 67, ktorým Kanada oslávila 100 rokov od svojho vzniku. Zábery, ktoré tam nakrútil Henry Charles Fleischer, pochádzajú z archívu Prelinger Library & Archives v San Franciscu.

Text: Hudba.sk (zdroj: Kasko)

Miley Cyrus zverejnila pár hodín pred vydaním nového albumu videoklip ku skladbe River. Po megahite Flowers je pesnička druhým singlom z aktuálneho albumu Endless Summer Vacation, ktorý vyšiel práve dnes (10. marca). K novinke zverejnila včera vo večerných hodinách, doslova iba pár hodín pred vydaním očakávaného albumu, pôvabný čiernobiely videoklip. V ňom, iba v objatí svetiel, na vyvýšenej plošine tancuje samotná speváčka, ku ktorej sa o malý moment pridajú sporo odetí tanečníci. Neskôr na všetkých začne padať silný dážď a v tom momente energia skladby zosilnie v refréne.

Na sociálnej sieti speváčka uviedla, že pesnička River vznikala v období, kedy prežívala v osobnom živote veľa emocionálnych vecí. "Myslím, že všetky moje piesne sa nejako vyvíjajú. Môžu začať ako niečo, čo bolo problémom, ako keby to bolo ako aprílová sprcha. Nikdy neprestane pršať," dodala Miley Cyrus.

Zdroj: Billboard.com

Ed Sheeran zverejnil ukážku novej pesničky. Eyes Closed bude v celej svojej dĺžke zverejnená 24. marca. Ukážka je ďalšou ochutnávkou z pripravovaného albumu označeného matematickým znakom mínus. Očakávaný šiesty štúdiový album vyjde 5. mája.

Spevák zdieľal v priebehu tohto týždňa na sociálnych sieťach niekoľko krátkych videí, v ktorých ponúka ukážky nových skladieb. "Tak tancujem so zatvorenými očami. Pretože všade, kam sa pozriem, stále ťa vidím. Čas plynie tak pomaly. A ja neviem, čo ešte môžem urobiť. Tak budem tancovať so zatvorenými očami," znie z krátkej ukážky skladby Eyes Closed.


Zdroj: Nme.com

Depeche Mode predstavili druhú skladbu z očakávaného albumu Memento Mori. Po singli Ghosts Again dnes (9.3.) na streamovacích službách zverejnili ďalšiu novinku s názvom My Cosmos Is Mine, ktorá je v trackliste albumu hneď prvá. Podľa Davida Gahana "zachytáva perfektnú rovnováhu melanchólie a radosti" a Martin Gore dodáva, že ide o vzácny prípad skladby, ktorej počúvanie ho len tak neomrzí. Ak patríte k fanúšikom temnejších atmosfér a experimentálnejšieho zvuku, budete na tom zrejme rovnako.

Album Memento Mori vyjde už o dva týždne, v piatok 24. marca. Ďalšie dve skladby z nahrávky sa kapela rozhodla fanúšikom predstaviť najskôr naživo. Vo francúzskom La Plaine-Saint-Denis mala 14. februára premiéru pieseň Wagging Tongue a o päť dní neskôr na špeciálnom evente pre fanúšikov v Mníchove kapela prvýkrát uviedla skladbu My Favourite Stranger.

Zdroj: Thelineofbestfit.com, wiki

Janet Jackson zaznamená blížiace sa turné v dokumente Family First. Pripravovaný dokument tiež odhalí speváčkinu snahu o znovuzjednotenie rodinne kapely po 40 rokoch. Nový dokument, v ktorom Janet Jackson priblíži nadchádzajúce tohtoročné turné, na ktorom oslávi 50 rokov na hudbnej scéne, je pokračovaním minuloročného dokumentu s názvom Janet Jackson. 

"Dotkla sa ma láska a podpora od úžasných fanúšikov, ktorí si dokument užili minulý rok," uviedla Jackson vo vyhlásení. "Som nadšená, že môžem pokračovať v zdieľaní svojho príbehu a vítam fanúšikov v mojom živote a na turné Together Again. Ďakujem za vašu nekonečnú podporu a dúfam, že sa vám bude ďalšia kapitola páčiť," uviedla na sociálnych sieťach. 

Zdroj: Nme.com

Blackpink sa stali najstreamovanejšou dievčenskou skupinou na Spotify. Jedna z najväčších hviezd K-popu v stredu (8.3.) dosiahla viac ako 8,8 miliárd celkových prehratí svojho hudobného katalógu na najväčšej hudobnej streamovacej službe. Podľa Guinness World Records tak prekonala doterajšie líderky, britskú skupinu Little Mix.

Juhokórejskú formáciu, ktorej členkami sú speváčky Jennie, Lisa, Rosé a Jisoo, vytvorila v roku 2016 spoločnosť YG Entertainment a v priebehu niekoľkých rokov sa stala jednou z najpopulárnejších skupín sveta. Medzi jej najúspešnejšie skladby patria hity How You Like That (v deň rekordu mala skladba na Spotify 746 miliónov prehratí), Kill This Love (672 mil.) a DDU-DU (574 mil.). Blackpink (píše sa aj BLɅϽKPIИK) sú tiež držiteľkami Guinnessovho rekordu ako skupina s najväčším počtom subscriberov na Youtube.

Zdroj: Nme.com

Róisín Murphy podpísala zmluvu s Ninja Tune a zverejnila nový singel. Novinka írskej speváčky, skladateľky a producentky má názov CooCool a ide o jej prvú zverejnenú nahrávku od remixového albumu Crooked Machine z roku 2021. Na skladbe, ktorá v modernom šate vzdáva hold klasickému discu, sa podieľal nemecký elektronický producent DJ Koze.

"Je tam klasická virtuozita a ľahkosť, no vďaka Kozeho hyper-modernej produkcii to má energiu. Je to šialene romantická zamilovaná básnička..." povedala Róisín Murphy o novinke, ktorá predznamenáva jej pripravovaný šiesty sólový album. Ten vyjde práve na kultovej značke Ninja Tune.

Zdroj: Nme.com

Mimoriadna správa! Eros Ramazzotti pre chrípku presúva koncert v Košiciach. Vystúpenie celosvetovo uznávaného talianskeho speváka Erosa Ramazottiho v metropole východu, ktoré sa malo uskutočniť už v stredu 8. marca, sa ruší z dôvodu choroby speváka a čoskoro bude oznámený jeho nový termín. Bratislavské podujatie, naplánované na 15. apríla na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, zostáva bezo zmeny.

"S poľutovaním musíme oznámiť, že Eros Ramazzotti musí kvôli chrípke zrušiť svoj koncert, ktorý bol naplánovaný na stredu 8. marca 2023 v košickej Steel Aréne, rovnako ako aj koncert, ktorý sa mal uskutočniť v piatok 10. marca 2023 v Hallenstadion v Zürichu. Aktuálne sme v procese nastavovania nových dátumov oboch podujatí. Všetky vstupenky zakúpené na plánované koncerty zostávajú automaticky v platnosti aj naďalej, a to na nové termíny, ktoré spolu s ďalšími informáciami ohlásime čoskoro. Koncertné turné bude pokračovať koncertom v Miláne dňa 14. marca 2023,“ oznámil manažment Erosa Ramazzottiho v oficiálnom vyhlásení.

Eros Ramazzotti sa svojim fanúšikom plánuje prihovoriť a situáciu vysvetliť aj prostredníctvom sociálnych sietí Facebook a Instagram.

Eros Ramazzotti, 2022 Zdroj: Mario Botta

 

Zdroj: agentúra Vivien

Chystám dve progresívnejšie skladby, prezradila Emma Drobná. Víťazka štvrtej série speváckej súťaže Česko Slovenská SuperStar prijala pozvanie do podcastu Zoznam:sa. S moderátorom Filipom Jánošíkom Lehotským sa rozprávali o jej účinkovaní v speváckej šou, živote v Londýne, spolupráci s Richardom Müllerom či o jej novej tvorbe. Celý rozhovor aj s linkami na obľúbené podcastové služby nájdete v tomto článku

Zdroj: Hudba.sk

Ed Sheeran oznámil vydanie nového albumu. Šiestu štúdiovku uvedie na trh 5. mája. Nová nahrávka je, rovnako ako jej predchodcovia, označená matematickým znamienkom, tentokrát mínusovým. Slovný názov je však Subtract (v preklade Odčítať). Malo by ísť o zavŕšenie tejto série tzv. "matematických" albumov.

Ako prezradil, na platni pracoval v priebehu posledných desať rokov, keď sa snažil vymodelovať dokonalý akustický album. "Mal som jasnú víziu toho, ako by mal znieť," tvrdí Ed Sheeran. Potom ale prišiel rok 2022 a udalosti, ktoré prevrátili jeho život naruby. Zomrel jeho blízky priateľ Jamal Edwards, tehotnej manželke objavili tumor a samotný spevák bol nútený pred súdom obhajovať svoju integritu a kariéru skladateľa.

Strach, depresie a úzkosť nakoniec zmenili nielen jeho duševné zdravie, ale aj spôsob, akým pozeral na hudbu. Poháňaný temnými myšlienkami zložil počas niekoľkých dní celý album. Prostredníctvom Subtractu tak dostaneme možnosť vidieť jednu z najväčších hviezd planéty v doposiaľ najzranitelnejšej a najúprimnejšiej podobe.

Pozrite si upútavku k albumu:

Zdroj: Warner Music

The Prodigy zverejnili emotívnu spomienku na Keitha Flinta. V sobotu 4. marca ubehli štyri roky od smrti speváka jednej z najvplyvnejších elektronických kapiel v hudobnej histórii. Zostávajúci členovia Liam Howlett a Maxim, ktorí sa tento rok vrátia na európske pódiá, v toto smutné výročie zdieľali na sociálnej sieti jeho fotku s emotívnymi slovami.

"Štyri roky ubehli. Veľmi nám chýbaš, brácho. Áno, nie si tu s nami vo svojom tele, ale tvoj duch, cez hudbu a to, čo reprezentujeme na pódiu, tu je a vždy bude. Tvoja duša žije, dýcha a vrčí hlboko v tých beatoch, basoch a srdci kapely, nehasnúca a nepopierateľná. Žiješ navždy, Flinty," napísali.


Zdroj: Instagram

Víťazi Eurovízie Kalush Orchestra zverejnili svoju prvú anglicky spievanú skladbu. Ukrajinská skupina, ktorá spája rap a pop s prvkami tradičnej ľudovej hudby, minulý rok ovládla najväčšiu pesničkovú súťaž s piesňou Stefania. Odvtedy vydala niekoľko prekvapivých spoluprác (napr. s kapelou The Rasmus alebo Arnoldom Schwarzeneggerom), členovia skupiny však vždy spievali či rapovali v rodnom jazyku. Pár mesiacov pred tohtoročnou Eurovíziou, ktorej dejiskom bude anglický Liverpool, kapela prekvapila opäť - novinka Changes má totiž väčšinu textu v angličtine.

"Toto video je príbehom o našom Domove, ktorý sa navždy zmenil, pretože zažíva žiaľ a bolesť," napísala kapela o novinke na Youtube. "Keď príde nepriateľ, každý chráni svoj domov najlepšie ako vie. A my žijeme ďalej napriek nebezpečenstvu."

Zdroj: Nme.com