V rôznych súťažiach od škôlkárskych hier po olympiádu sa bežne opakuje známe klišé, že víťazmi sú všetci zúčastnení. V hudobných anketách, a v umení všeobecne, to platí o to viac. Aj samotní víťazi 10. ročníka Radio_Head Awards - najskôr Katarzia a potom i Jureš z kapely Fallgrapp - sa pri preberaní cien vyjadrili, že hudba pre nich nie je súťaž.

Čisto technicky to súťaž je, niektoré kapely a ich nahrávky jednoducho získali viac hlasov ako iné. Najdôležitejšou vizitkou hudobných ankiet však nie sú mená víťazov, ale celkový obraz, ktorý o scéne poskytujú. Radio_Head Awards (RHA) majú u nás v tomto smere už desať rokov nezastupiteľnú úlohu. Pestrosťou svojho záberu aj kvalitou nominovaných albumov každoročne potvrdzujú, že za hranicami mainstreamu má Slovensko scénu, ktorá je na tak malú krajinu až prekvapivo bohatá a plodná.

Nie vždy to tak bolo. Keď anketa na konci minulej dekády začínala, mala len dve kategórie (Album roka a Cena kritikov) a aj tak mala aktuálna nová šéfdramaturgička Rádia_FM Janka Imrichová pocit, že po pár ročníkoch už nebude koho oceňovať. Zrejme nebola sama, kto si myslel, že to bude stále o tých istých menách, a ako včera priznala na pódiu pred odovzdaním hlavnej ceny za Album roka, snažila sa v roku 2008 iniciátorku "alternatívnych" hudobných cien Veroniku Svorenčíkovú (ktorá spolu s kolegami Cigim a Ninou Strenkovou pripravuje RHA dodnes) od tohto nápadu odhovoriť.

Nové mená pribúdajú a rastie aj ich zahraničný potenciál

S odstupom času je jasné, že obavy sa nenaplnili, práve naopak, Rádiohlavy nemohli vzniknúť vo vhodnejšom čase. V posledných rokoch totiž slovenská nezávislá scéna, aj zásluhou vydavateľstiev ako Slnko Records, Deadred, Gergaz či ajlavmjuzik, rastie, prináša desiatky zaujímavých albumov ročne a predstavuje nové talenty. Zároveň s týmto progresom rastú aj zahraničné ambície mladých hudobníkov. Niektorým sa už začínajú plniť, iných môže v Európe zviditeľniť kompilácia Ostrov hudby, ktorá je takisto skvelým pohľadom na aktuálnu slovenskú scénu mimo stredného prúdu.

Medzi najvýraznejšie nové objavy, ktoré za krátky čas svojho fungovania stihli zaujať nielen doma ale aj na európskych showcaseových festivaloch, patrí skupina Tolstoys, ktorá to vo štvrtok v Národnom tenisovom centre potvrdila aj ziskom ceny Debut roka za album Botanika. V zahraničí je už známa aj čerstvá držiteľka ocenenia Objav roka, dídžejka a producentka Changing Faces.

Prečítajte si:  Slovenská hudba si buduje pozíciu na trhu. Za hranicami je o ňu záujem

Tolstoys, Radio_Head Awards 2017 Zdroj: Katarína Acél - GálikováTolstoys na Radio_Head Awards 2017

Poslucháčsky album roka obhájili Fallgrapp

O vyrovnanosti jubilejného ročníka Radio_Head Awards svedčili už nominácie, po ktorých zverejnení sme napísali, že tento rok anketa nemá jasných favoritov. V jednotlivých kategóriách sa mená kapiel opakovali minimálne a paradoxne hudobníci, ktorí mali najväčšiu šancu na zisk niektorej z cien (Bad Karma Boy, Modré hory a Petijee mali po tri nominácie), nakoniec vyšli naprázdno. Nie je však dôvod na smútok, veď už samotný počet nominácií ukázal, že ich nahrávky zarezonovali. Bad Karma Boy a Modré hory navyše posunuli do prvej päťky v albumových kategóriách poslucháči aj kritici, aj to o niečom svedčí.

Nakoniec sa však zo sošiek za Album roka tešili iné kapely. Hlavnú poslucháčsku cenu prevzala skupina Fallgrapp, ktorej sa to podarilo aj s debutovým albumom Rieka. Jeho minuloročný nasledovník V hmle je o niečo hĺbavejší, zvukovo prepracovanejší a lyrickejší, na druhej strane však neponúka toľko okamžite chytľavých motívov. Zisk ocenenia, najmä v konkurencii silných nahrávok od Bad Karma Boy, Modrých hôr, Korben Dallas a Tolstoys, preto kapelu okolo producenta, hudobníka a speváka Jureša Líšku možno prekvapil a potešil rovnako ako rekordné štyri sošky pred troma rokmi. Tentokrát síce Fallgrapp odovzdávanie cien tak výrazne neovládli, ale tú najdôležitejšiu si obhájili.

Recenzia: Fallgrapp výzvu druhého albumu zvládli. Priniesli osvieženie, ktoré scéna potrebuje

Okrem toho si pripísali jedno "prvenstvo" aj v rámci vystúpení, hoci radosť z neho určite nemali - na pódiu totiž strávili pre menšie technické problémy najviac času. Napokon však so Spectrum Quartett a Samuelom Hošekom ponúkli silnú koncertnú verziu piesne Dym. V štúdiovej podobe patrí mužský hlas Jurajovi Benetinovi, no táto verzia s Jurešovým spevom je nemenej pôsobivá a bol to zážitok, ktorý za párminútové čakanie rozhodne stál.


Speváčka Fallgrapp Nora Ibsenová bola predtým aj pri jednom z prekvapení večera, ktorým bolo jej vystúpenie so skupinou Noisecut v skladbe Mariena. Jej prejav znel v porovnaní s originálom príliš opatrne, napriek tomu to bol silný moment. Táto pieseň má totiž v histórii RHA špeciálne miesto (vzišla zo spolupráce prvých dvoch víťazov - Noisecut a Jána Boleslava Kladiva), a zároveň vystúpenie možno brať ako poctu zosnulej speváčke, šperkárke a výtvarníčke Bety Majerníkovej, autorke samotných sošiek Rádiohláv. Tú nám réžia viackrát pripomenula aj v spomienkových dokrútkach, rovnako sa v nich niekoľkokrát objavil i publicista Juraj Kušnierik.

Kritici ocenili Nvmeri, blízko k cene však mali aj Diego

Cena kritikov včera putovala do rúk členov kapely Nvmeri, ktorej líder Pišta Kráľovič si sošku môže položiť na poličku vedľa rovnakej spred siedmich rokov. Tú kapela získala ešte ako The Uniques. Tretia nahrávka kapely (druhá pod značkou Nvmeri) s názvom I Don't Think So bola mojím tipom na album roka už po vydaní v lete minulého roka, no tak trochu som tušil, že na RHA má väčšiu šancu v kategórii hudobných redaktorov a novinárov ako v tej poslucháčskej. Nič to však nemení na tom, že by si album mali vypočuť všetci fanúšikovia progresívneho popu. Na to, aby ste si ho zamilovali, stačí pár prehratí a najlepšie je, že aj po nich je pri sústredenom počúvaní stále čo objavovať.

Recenzia: Kandidát na album roka: Nvmeri k perfekcionizmu pridali nový zvuk aj štipku humoru

To isté platí aj o novom albume skupiny Diego, ktorá síce cenu nezískala, no bola k nej zo všetkých "nevíťazov" najbližšie. V druhom kole rozhodovania o Cene kritikov totiž získala rovnaký počet hlasov ako Nvmeri a na rad prišli ďalšie hlasovanie už len medzi týmito dvoma kapelami. Keďže práve ich albumy boli mojimi osobnými favoritmi, som zvedavý, aký bol nakoniec pomer hlasov. Organizátori výsledky v porotcovských kategóriách zverejňujú na oficiálnej stránke ankety Radiohlavy.sk, v čase zverejnenia článku však ešte dostupné neboli. Mimochodom, obaja hlavní víťazi Fallgrapp aj Nvmeri sú zástupcami labelu Gergaz, ktorý v rámci RHA patrí spolu so Slnko Records k najúspešnejším vydavateľstvám.


Katarzia vyhráva, keď nespieva o sebe

V žánrových kategóriách, ktoré okrem Rádia_FM zastrešuje aj Rádio Devín, získala ceny kapela ČAD (hard & heavy), ktorá potom s nekompromisnou nakladačkou Štvaná zver najviac otestovala nešťastnú akustiku tenisovej arény, Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt (world music / folk), Bulp (elektronická hudba), Solid Move (hip-hop / rap / R&B), Bashavel (jazzová hudba), Slovenská filharmónia a Zsolt Nagy (klasická hudba) a Miroslav Tóth (experimentálna hudba).

Singlom roka sa stala titulná pieseň filmu Piata loď - Kde sa slzy berú od Katarzie. Fanúšikovia tak speváčke vynahradili minuloročné sklamanie. Z troch nominácií vlani nepremenila ani jednu, teraz mala naopak stopercentnú úspešnosť. Určite k tomu dopomohlo aj to, že skupina Billy Barman mala v singlovej kategórii dve skladby, čiže hlasy jej fanúšikov sa rozdelili.

Tým hlavným dôvodom však podľa mňa je, že s piesňou, ktorá nie je o jej osobnom živote a vzťahových problémoch dvadsiatničky, oslovila širšie publikum. Jej tvorba nemusí sedieť každému, no touto piesňou "na zákazku" definitívne potvrdila, že je nielen autorkou, ktorá sa hudobne a spevácky neustále posúva, ale aj charizmatickou interpretkou, ktorá dokáže ťažkú tému a emóciu filmu o rozvrátených (ne)rodinách spracovať a podať naozaj presvedčivo.


Novou nádejou sú Prie100r, cenu za prínos dostal Michal Kaščák

Súčasťou Rádiohláv sú tradične aj špeciálne ocenenia, v ktorých nepoznáme nominácie, iba víťazov. Tú prvú udeľuje Nadácia Advance Investments a ide o finančnú cenu na podporu nováčikov, konkrétne na nahratie ich debutového albumu. (Touto cestou pozdravujem kapelu Max Bazowski, ktorá eurá na nahratie debutu získala pred dvoma rokmi, no na jej album sa stále čaká. Zdá sa, že chalanov chceli jemne podpichnúť aj organizátori, keďže ich výborné vystúpenia na ostatných dvoch ročníkoch RHA sa niekoľkokrát objavili v dokrútkach.)

Tento rok 2 500 eur na nahratie a vydanie albumu získala kapela Prie100r (nominovaná v kategórii Objav roka), ktorá v rámci svojho vystúpenia s hosťom Ondrejom Gregorom (Čisté Tvary) ukázala, že s ňou pre budúcnosť treba počítať. Skladba Hĺbka ostrostí znie na prvé počutie minimalisticky, no metaforický text, melancholický a tajomne znejúci vokál speváčky, či prepracovaná hra bubeníka svedčia o zaujímavom potenciáli skupiny.


Druhá špeciálna cena je, práve naopak, cenou za "celoživotné" zásluhy. V minulosti ju dostali ľudia ako spomínaná Bety Majerníková a Juraj Kušnierik (obaja in memoriam) alebo Marián Varga, preto sa jej tohtoročnému laureátovi nemožno čudovať, že z nej mal, slovami Jula Satinského, "prapodivno úchvatné" pocity. Michal Kaščák na pódiu priznal, že je preňho zvláštne dostať Cenu za prínos do hudby, keďže skôr on musí ďakovať za to, čo hudba priniesla jemu. Cenu si však rozhodne zaslúži, veď práve festival Pohoda na Slovensku zohrával a stále zohráva kľúčovú úlohu v rámci zviditeľňovania (nielen) domácich nezávislých umelcov. Zároveň je spolu s RHA miestom, kde sa táto scéna každý rok stretáva a mnohí hudobníci na ňu chodia bez ohľadu na to, či tam hrajú alebo nie.

Kaščák vo svojom príhovore ocenil, že takéto ocenenie dostal práve od novinárov (o jeho laureátoch rozhoduje Rádio_FM spolu s Denníkom N), aj vzhľadom na aktuálne spoločenské udalosti. Z jeho úst pri tej príležitosti zazneli aj slová o odvahe zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorým bol ešte predtým na výzvu moderátora Martina Staňa namiesto minúty ticha venovaný jeden z najväčších potleskov večera. Pretože tak sa vzdáva pocta na koncertoch. Šéfovi Pohody ju zase špeciálnym vystúpením vzdali kolegovia z kapiel, v ktorých pôsobil a pôsobí. Práve z ich názvov vyskladali názov jednorazovej skupiny Varlo gulo systém z neuro skladu, ktorá na jeho počesť zahrala pieseň Michalská.

Vďaka, Rádio_FM!

Špeciálnou koncertnou poctou bolo aj záverečné číslo večera. O to sa postarali Nvmeri spolu s dychármi kapely Polemic a klávesákom Jakubom Tvrdíkom (Billy Barman), ktorí na počesť vlani zosnulého Mariána Vargu zahrali skladbu Strange Theme legendárnej skupiny Collegium Musicum. Bolo to uvoľnené a vkusné, tá hudba je geniálna, nadčasová a večne mladá, preto je dobre, že takéto pocty okrem Vargových generačných súputníkov robia aj mladí hudobníci. A po tom, ako bol Pišta Kráľovič vlani ústrednou postavou pocty Dežovi Ursinymu (Nvmeri spolu s The Ills a Petijeem zahrali klasiku Let's Make a Summer), sa nemôžem ubrániť úvahám o tom, že keby sa narodil o 40-50 rokov skôr, možno by tiež patril medzi ikony slovenskej hudby. A možno sa ňou raz aj stane, aj keď dnes to majú umelci ťažšie a stať sa na Slovensku všeobecne známym pre hudobníka, ktorý nerobí mainstream, je takmer nemožné.

V každom prípade je skvelé, že o mladých talentoch, ktorých tvorba možno raz bude pre nové generácie podobne inšpiratívna ako pre slovenskú scénu boli a sú Varga a Ursiny, vďaka Rádiu_FM je počuť. A že je to rádio, ktoré ich hudbu nielen hrá, ale ju aj oceňuje v ankete, ktorá má po prvej dekáde svojej existencie nespochybniteľnú váhu. Ako pred odovzdaním ceny Michalovi Kaščákovi poznamenal Oliver Rehák z Denníka N, nebyť konfliktu záujmov v odovzdaní ceny "sebe samému", cenu za prínos do hudby by si za samotnú myšlienku a realizáciu Rádiohláv zaslúžilo najviac práve Rádio_FM. Pretože aj keď je jeho okruh poslucháčov len zlomkom počúvanosti komerčných rádií, robí pre slovenskú hudbu niekoľkonásobne viac.

PS: Oslava slovenskej hudby pokračuje v podobe Radio_Head Awards Festivalu, ktorý sa uskutoční už dnes a zajtra v budove Slovenského rozhlasu a prinesie spolu jedenásť žánrovo rozmanitých koncertov. Okrem iných môžete vidieť vystúpenia včera ocenených Bulp a Solid Move, minuloročnú víťazku Katarínu Málikovú, ale aj koncerty jazzovej a klasickej hudby.

Radio_Head Awards 2017 - prehľad nominácií a víťazov

Album roka: 
Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet 
Fallgrapp - V hmle 
Korben Dallas - Stredovek 
Modré hory - Luxus clan 
Tolstoys - Botanika 

Singel roka: 
Bad Karma Boy - Na dne rieky 
Billy Barman - 100 kolies 
Billy Barman - Len šedá 
Katarzia - Kde sa slzy berú 
Korben Dallas - Nič sa nepýtaj 

Debut roka: 
Bulp - Yrsa 
Gleb - Lavička Pimpin 
Petijee - Soul Paper Scissors 
Tante Elze - Hmota 
Tolstoys - Botanika 

Objav roka: 
Changing Faces 
NINA ROSA 
PRIE100R 
Subtension 
Wandererove Segry 

POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE:

Album roka / Cena kritikov: 
Bad Karma Boy - Prekrásny nový svet 
Diego - Et in Arcadia Diego 
Modré hory - Luxus clan 
Nvmeri - I Don't Think So
Tante Elze – Hmota 

Elektronická hudba: 
Beyuz - Organika 
Bulp - Yrsa
Fallgrapp - V hmle 
Jimmy Pé - WuShu 
Petijee - Soul Paper Scissors 

Hip-hop / Rap / R&B: 
Dame - $ELFMAD€ 
Gleb - Lavička Pimpin 
Modré hory - Luxus clan 
Petijee - Soul Paper Scissors 
Solid Move - Pohľady 

Hard & Heavy: 
Brute - Henchmen 
Čad - Bastard 
Hyenism - Wolfram III 
Perversity - Idolatry 
Samsara - When The Soul Leaves The Body 

World Music / Folk: 
Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt - The point of view 
Martin Geišberg & Daniel Špiner - V jabloňovom kraji 
Miloš Železňák & Anna – Vtáčiky 
Páni času - Zelené sihote 
Plyš - Líška 

Jazzová hudba: 
Bashavel - Hoorhay 
Hanka G & Ondrej Krajňák - Twin Flame 
Ľuboš Šrámek / Nikolaj Nikitin - Altar 
Pavol Bereza - Intuition 
Sisa Michalidesová - Chloe 

Klasická hudba: 
Milan Paľa, Ladislav Fanzowitz - Edward Grieg: Violin Sonatas 
Musica Aeterna, Peter Zajíček - Resonate & plaudite 
Slovenská filharmónia, Zsolt Nagy - Peter Kolman 
Solamente naturali, Michal Sťahel - Vienna 1728 
Štátna filharmónia Košice, Ondrej Veselý, Marián Lejava - Oľga Kroupová: Eo ipso 

Experimentálna hudba: 
Brada - Neila 
Daniel Kordík & James L Malone - Hit Me 
Eva Šušková & Martin Burlas - Lexikón chladu 
Jonáš Gruska - Spevy 
Miroslav Tóth - Kyberpunkomša

ŠPECIÁLNE OCENENIA:

Cena za prínos do hudby:
 Michal Kaščák
Cena Nadácie Advance Investments: Prie100r

Autor: Patrik Marflák 
Foto: Katarína Acél - Gáliková

Súvisiaci interpreti: Fallgrapp, Katarzia