Po organizačnej stránke bravúrne zvládnutý festival SHARPE je každoročne mimoriadne výdatnou prehliadkou najsviežejších, nielen domácich mien prevažne alternatívnej scény. Keďže vzhľadom na počet scén a množstvo vystupujúcich ide o festival, na ktorom sa ani zďaleka nedajú stihnúť všetky koncerty, rozhodli sme sa osloviť domácich aj zahraničných profesionálov a znalcov z prostredia hudby a opýtať sa ich, ktoré tri vystúpenia sa im na SHARPE páčili najviac, a prečo.

Výber hudobných profesionálov z piatich krajín a rôznych odvetví vás môže motivovať objaviť novú hudbu z programu skladajúceho sa z vyše 60 vystúpení. Vôbec pritom nezáleží, či ste na SHARPE boli alebo nie. Je totiž veľmi pravdepodobné, že niektoré zo spomenutých mien uvidíte aj v lineupoch ďalších podujatí a festivalov.

Respondenti: 

  • Steve Budd - manažér a producent, Stephen Budd Music Ltd (gb)
  • Marek Buranovský - gitarista a skladateľ, Vojdi / DRŤ (sk)
  • Anna Mašátová - PR manažérka, AMP Promotions / Music Navigator (cz)
  • Daniel Vadas - PR @ A4 - Priestor súčasnej kultúry / booking @ T3 - Kultúrny prostriedok (sk)
  • Brenda Dobrovics - booking a produkcia, Rock for People / Charmenko (cz)
  • Paula Poštolková - dramaturgia a produkcia, Nová Cvernovka / Pohoda festival (sk)
  • Erik Šulc - hudobník, Medial Banana (sk)
  • Peter Dijkstra - manažér, Cloudsurfers, klub Vera (nl)
  • Marek Reinoha - koncertný fotograf a hudobný publicista, Headliner magazín (cz)
  • Lucia Haverlík - moderátorka, Rádio_FM (sk)
  • Miran Rusjan - manažér, MENT Ljubljana / Moonlee Records (sl)
  • Alexander Čerevka - PR manažér, Slnko Records, spoluzakladateľ festivalu SHARPE a iniciatívy LALA Slovak Music Export (sk)

Cloudsurfers, SHARPE 2023 Zdroj: Tomáš Kuša

Steve Budd (gb)

Ariel Tintar (gb) 

Nadchol ma unikátnou kombináciou nekonvenčného hrania na piano a francúzskym spevom, veľmi emotívne vystúpenia. Som veľmi zvedavý na jeho nový album a cítim, že má pred sebou veľkú budúcnosť.

Cloudsurfers (nl)

Psychedelická punková holandská partička s dvoma bubeníkmi ma nadchla energickou performance, bravúrne herne zvládnutými skvelými songmi a celkovou originalitou. Celé vystúpenie malo skvelý vibe.

Krstní otcovia (sk)

Mladučká, a napriek tomu výnimočná zostava s pozoruhodnou punk-jazzovou kombináciou. Výborné hranie, veľmi pútavá šou. Majú pred sebou veľkú budúcnosť. 

Marek Buranovský (sk)

XCES (sk)

Keby som sa prechádzal po centre Trebišova a niekto by vedľa mňa skočil trojité salto na asfalte, tak si poviem: "...wau, ci pana". Presne také "...wau, ci pana" som si povedal na koncerte skupiny XCES. Nádherne úderná a agresívna produkcia.

Krstní otcovia (sk)

Ich debutové EP mám rád, ale omnoho viac ma potešili ich nové skladby. "Krsniatka" si tento rok zahrajú na festivale Pohoda, no na ich koncerte sa veľmi dobre bavil aj Juraj Podmanický z Billy Barman… Žeby si chlapci na trenčianskom letisku po festivale Pohoda nechali stany rozložené? V tomto momente pozná odpoveď len pán Boh a Juraj. Držím palce.

Ping-pong 

Najväčší highlight festivalu SHARPE 2023 bol jednoznačne ping-pong v backstage. Zostali samozrejme nevyriadené účty… Na súboj preto vyzývam FVLCRVMa, ktorý v sobotu zdrhol do Košíc.

Anna Mašátová (cz)

Katarína Máliková (sk)

Keď sa spojí nečakané vystúpenie s pre mňa najpríjemnejším priestorom Novej Cvernovky – knižnicou – navyše v akustickom prevedení, o zážitok je postarané. Katarína behom krátkeho setu žiarila, z klavíru dostala maximum, mnohých dojala až k slzám, iných zas posypala trblietkami. Jednoducho krásne.

Karaoke Tundra (sk)

Že nemá hudba hranice, dokazuje producent Viktor Tverdochlibov viac než názorne, v československom priestore je ako doma a žánre mieša z majstrovstvom. Behom niekoľkých sekúnd ma prebral z únavy a určitej letargie, behom niekoľkých ďalších sekúnd som už tancovala. Dík. 

Dušan Vlk (sk)

Dušana Vlka mi cestou na MENT Ljubljana veľmi vychválil dramaturg brnianskeho Kabinetu Múz, vydržať do jednej hodiny rannej sa vyplatilo. Kotol ľudí pod pódiom recitujúci slovo od slova, silné a krásne zakončenie Sharpu.

Daniel Vadas (sk)

Toyota Vangelis (+Tokyo Drift) (cz)
Alley Catss (hu)
Dušan Vlk (sk)
Boris Vitázek (sk)
C4AT (cz)

Toyota Vangelis skvelo funguje nielen na čerstvom albume, ale aj na stagei - a špeciálne dobre mu to ide spolu s Tokyo Drift. Alley Catss je dlhé roky výraznou postavou laptopovej scény a prechod od vysokých BPM smerom k atmosférickejšiemu zvuku mu na SHARPE svedčil. Dušan Vlk vie spraviť energický rapový koncert, ktorý je zároveň cute, a to sa cení. Boris Vitázek predviedol set abstraktnej klubovej hudby, ktorá nenudí, a C4AT pripomenul, že aj rovné veci vedia byť zábavné.

Brenda Dobrovics (cz)

Public Display of Affection (de)

Šou, ktorá je skvelá hudobne a zábavná na pohľad. Výstrednosť speváčky Madeleine Rose dávala pocit voľnosti a nebojácnosti pridať sa k nej zo strany publika. Akýkoľvek prejav ľudskosti je viac než vítaný.

Nemeček (hr)

Hudba tak pohlcujúca a uzemňujúca, že sa mi po pár minútach vysušili moje večne spotené ruky.

Berlin Manson (sk)

Vysoké skóre za ľudskosť a spolupatričnosť v momente, keď sa Berlin Manson prekrývali s kapelou Small Town Life a pozvali celé ich publikum, aby sa na nich išli pozrieť. Sami si na jeden song odbehli o poschodie vyššie a vrátili sa po piatich minútach. Hudba skvelá… Viac než len na kyvkanie hlavou.

Paula Poštolková (sk)

Taupe (en)

Z piatkových koncertov som kvôli pracovnému vyťaženiu žiaľ nevidela veľa, ale som naozaj rada, že som stihla Taupe a.k.a. britskí študenti jazzu a klasickej hudby gone punk, sami sa nazývajú non-jazz band. Tvrdé, ale premyslené bicie a saxofón vo všemožných polohách, veľmi hravé a fun!

XCES (sk)

XCES mi doslova odpálili dekel. Nič také som nečakala. Pre mňa asi to najzaujímavejšie, čo som videla na slovenskej scéne za posledné roky. Premyslená a doslova odmakaná šou, ktorú nedokázalo zabiť ani množstvo technických problémov. Až po koncerte som zistila, že ide o bývalú skupinu Aces, ktorá prešla zásadnou transformáciou. Som rada, že na Slovensku vznikajú projekty, ktoré by bez hanby mohli ísť rovno na Le Guess Who?

Katka Máliková (sk)

Sessions v knižnici mali totálne čaro. Nie nadarmo ten priestor voláme Kabinet pomalosti, aj na SHARPE to bolo miesto, kam sa človek zatúlal a schoval pred rýchlym tempom festivalu. Príjemné a krásne prevedenia v podaní SHARPE umelcov. Katka Máliková tento rok vystúpila len tam, ale to vôbec nevadilo, lebo ona a klavír pohltili celý priestor a ľudia len zasnene počúvali, mnohým aj vyhŕkla slza. Krásne, emotívne, úprimné. Díky Katka!

Erik Šulc (sk)

Lash & Grey with Strings (sk)

Toto vynikajúce duo doplnené o sláčikové trio, kontrabas a biciu sadu bolo skvelým začiatkom festivalu. Krásne sláčikové aranže, vynikajúci hlasový prejav a dokonalá hra na klasickej gitare. 

XCES (sk)

Nový projekt, v ktorom hrá na bicie môj veľmi dobrý kamarát, s ktorým sme dokonca svojho času založili kapelu Medial Banana, som nemohol zmeškať. Myslím, že po všetkých stránkach nadmieru vydarená premiéra so super zvukom, vizuálmi a extrémnou energiou.

FVLCRVM (sk)

Keďže sa mi celú minuloročnú festivalovú sezónu nepodarilo vidieť Pištovu audiovizuálnu show, túto príležitosť som si nemohol nechať ujsť. Oplatilo sa.

Peter Dijkstra (nl)

Krstní otcovia (sk)

Prekvapivo svieža mladá lokálna kapela, ktorá by pokojne mohla konkurovať mnohým anglickým zostavám. 

Kalaallit Nunaat (nl)

Rotterdamské trio predviedlo nekompromisnú divokú šou. 

XCES (sk)

Vynikajúca fúzia vizuálneho umenia a živej, intenzívnej industriálnej hudby.

Marek Reinoha (cz)

Taupe (en)

Táto britská avant-punk-jazzová kapela ma svojím setom vystrelila z topánok a jej vystúpenie považujem za to najlepšie, ktoré som mal možnosť na festivale vidieť. Trio v zložení saxofón, gitara a bicie predviedlo surovú polyrytmickú jazdu. Punková energia, jazzové cítenie a eklektický experimentalizmus, ktorý zašiel až za hranu počúvateľného. Bolo to uhrančivé.

Krstní otcovia (sk)

Túto mladú slovenskú skupinu, ktorá svoj štýl označuje ako "experimentálny anarcho post noise art mega kraut punk" (skrátene showcasecore) som samozrejme poznal, jej debutové EP References sa mi dosť páči, ešte nikdy som však Krstných otcov nevidel naživo. Musím povedať, že predčili moje očakávania. Wow, indie-rock s prekvapivými prvkami prog-rocku a so spontánnymi improvizáciami zvládli lepšie ako na nahrávkach, a možno ich tak prirovnať ku kapelám ako Squid. Krstní otcovia potvrdili, že patria k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa na slovenskej gitarovej scéne v poslednej dobe objavilo. 

Ariel Tintar (fr)

Ariel Tintar je multiinštrumentalista a emotívny spevák z Francúzska, ktorý produkuje hudbu, ktorá stavia mosty medzi modernosťou a klasicizmom, medzi intimitou a globálnosťou. Spoločne s výborným bubeníkom, niekedy za klávesom a niekedy s gitarou na krku predstavil svoje autentické a sofistikované akusticko-elektro popové piesne vo francúzštine a kreolštine, v ktorých občas zablúdi aj do vôd samby alebo bosa novy. Jeho songy sa zarývali pod kožu a obe jeho vystúpenia boli neskutočným zážitkom. 

Vojdi (sk) 

Túto slovenskú kapelu poznám dosť dlho a videl som nespočet jej koncertov. V poslednej dobe som však túto príležitosť nemal, takže som sa tešil aj tentokrát. A zdá sa mi, že títo traja profesori harmonických progresií, frenetických rytmov a hudobní šialenci sú čím ďalej dokonalejší. S neskutočnou ľahkosťou, akoby len tak mimochodom hrajú čokoľvek a všetko dohromady. Od progresívneho math-rocku cez alternatívu a indie až k jazzu a ľahkej psychadélii. Proste, v muzike si robia, čo chcú, a robia to mimoriadne zábavne. Členité kompozície s častými zmenami motívov, nekonvenčná rytmika, irónia a nadhľad. Inú takú kapelu v Česku alebo na Slovensku nepoznám.

Lucia Haverlík (sk)

Blame Your Genes a hostia (sk)

SHARPE festival tento rok otvorila Rádio_FM Night so skvelým domácim line-upom, ktorý dokopy fantasticky fungoval. Uzavrel ho slovenský producent Blame Your Genes, čerstvý držiteľ Rádiohlavy v kategórii Elektronická hudba so svojím live actom. Jeho vystúpenie ma zo štvrtkového programu bavilo asi najviac, určite aj vďaka hudobníčke Neraev, ktorá naživo odspievala ich spoločnú skladbu Moss a tiež vďaka záveru, v ktorom sa k Blame Your Genes pripojil ďalší šikovný slovenský producent Whithe. Ak budete mať niekedy možnosť vidieť túto kombináciu naživo, určite odporúčam, je to zážitok!

Erik Šulc akusticky s kapelou (sk)

Okrem oficiálne zverejnených vystúpení SHARPE Festival prináša vždy aj zopár tajných akustických mini koncertov v intímnom prostredí knižnice Novej Cvernovky. Tento rok sa mi – ako to už býva zvykom – úplnou náhodou podarilo vystihnúť vystúpenie Erika Šulca s kapelou v zložení Miloš Bulik, Isobutane, Peter Kunzo, Ľubos "Ežo" Ambrozai a Jano Kružliak. Toto komorné vystúpenie ma veľmi príjemne prekvapilo, z hudobníkov bolo cítiť, ako si to spoločne užívajú a myslím, že práve tú autentickú chémiu medzi nimi ocenilo aj publikum.

Buy Her Sugar (sk)

Napriek tomu, že SHARPE Festival je predovšetkým o objavovaní novej hudby, rada niekedy siahnem aj po "istote". Takže i keď som už koncert Buy Her Sugar niekoľkokrát zažila (alebo možno práve preto), na ich vystúpenie som sa veľmi tešila a opäť nesklamali. Nový zvuk po comebacku sa mi páči ešte viac ako ich predošlá tvorba a navyše im to na pódiu neskutočne pristane. Výbornú atmosféru vytvorilo tiež obecenstvo, takže pozitívna energia prúdila oboma smermi. Čoskoro sa snáď dočkáme nového albumu zostavy, ktorú tvoria Anna Óváry a Martin Polák.

Miran Rusjan (sl)

Taupe (uk)
Kalaallit Nunaat (nl)
Vojdi (sk)

Alex Čerevka (sk)

XCES (sk)

Pre mňa osobne najväčšie prekvapenie a najlepší gig festivalu. Absolútne som to nečakal, možno aj preto, ze som bol pri bookingu prvého ročníka Sharpu, kde Xces hrali ešte ako Aces. Tá premena bola pre mňa šokujúca v najpozitívnejšom význame, napriek tomu, že frontman Tomo mi vlastne posielal nový album už dávnejšie na vypočutie, ale nejako som sa na to nevedel naladit. Naživo to malo veľkú silu, zdalo sa mi to naozaj originálne a keďže som cez deň na SHARPE počúval inšpiratívny panel s dramaturgom Le Guess Who?, mám pocit, že by sa tam XCES veľmi hodili.

Katarína Máliková (sk)

Katka je moja srdcovka a Postalgiu považujem za najlepší slovenský album minimálne posledných dvoch dekád. Počul som ju naživo už veľakrát, napriek tomu som pri jej secret solo performance v knižnici opäť takmer vypustil slzu. Krásne.

Konferenčná časť Sharpu

Pýtal si sa na vystúpenie a nie striktne na koncert, tak by som sem dal rád Keynote Vlada Mellera a všeobecne konferenčnú časť Sharpu. Myslím, že v tejto oblasti hudobného vzdelávania a networkingu mám zažitého celkom dosť od najväčšieho showcasu a konferencie ESNS v Holandsku, cez eventy v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku, Rakúsku, Portugalsku atď., a na väčšine týchto akcii som mal vždy pocit, že konferenčný program zväčša kĺže po povrchu a obsah je vata. Pri Sharpe tento dojem vôbec nemám. Pripúšťam určitý konflikt záujmov, ale organizačne sa na Sharpe nepodieľam už pár rokov a tento ročník mi prišiel naozaj veľmi silný. Vlada Mellera by som pokojne vydržal počúvať aj dve hodiny a aj ďalšie panely, ktoré som videl, ma veľmi bavili. Rešpekt dramaturgom a zároveň apel domácej scéne – ak ste tento rok neboli na konferenčnej časti Sharpu, dajte tomu určite šancu nabudúce.

SHARPE 2023, hudobná konferencia Zdroj: Tomáš KušaPrečítajte si tiež:

Autor: Matej Kráľ