Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Vianočné albumy: Miro Jaroš a Robo Opatovský vzdali hold zimným sviatkom

Robo Opatovský - Vianočné duetá / Miro Jaroš - Tešíme sa na Ježiška

16.12.2016 - 12:00 | Miroslava Rabčanová

Dvaja slovenskí speváci si tento rok splnili svoj hudobný sen. Obaja totiž koncom novembra vydali svoje vianočné albumy, na ktorých majú aj skladby s orchestrom a speváckym zborom. A zhodou okolností sa obe piesne volajú takmer rovnako. Inak sú však ich nahrávky veľmi rozdielne a obidve sú zaujímavými príspevkami do katalógu slovenských vianočných albumov.


Vlani nás v redakcii zaujali vianočné albumy speváčok Janais a Márie Čírovej, ktoré sme taktiež predstavili v spoločnej recenzii. Tento rok budú z viacerých slovenských domácností znieť možno práve nové vianočné skladby Roba Opatovského a Mira Jaroša, na ktorých obaja dlhodobo a hlave s veľkou chuťou pracovali.

Každý z nich si pritom zvolil iný koncept. Robo Opatovský, ktorý sám seba označuje za vianočné dieťa (narodil sa 25. decembra), ponúka na albume dvanásť duetov naspievaných s interpretmi, ktorých si sám váži. Miro Jaroš zase vydal rodinný album určený nielen dospelým, ale aj deťom, čo je v jeho prípade úplne prirodzené, keďže sa už dlhší čas veľmi úspešne venuje tvorbe pre deti.

Duetá vnášajú pohodu do koncoročného zhonu

Vianočná tematika v populárnej hudbe je už značne ošúchanou témou. Opakujúce sa frázy, neutíchajúce rolničky. Medzi tým nekonečným množstvom skladieb, ktoré sa na nás valia každý rok (viď prehľad vianočných noviniek z minulého roka), vynikajú skvosty aj gýče, až sa môže zdať, že nič zaujímavé a nápadité už vzniknúť nemôže. Práve preto je v tejto oblasti obdivuhodná práca Roba Opatovského, ktorý vydal už svoj tretí vianočný album.


Spevák a skladateľ si na spoluprácu starostlivo povyberal speváčky, herečky a spevákov, ktorých vokálny prejav ladí s jednotlivými skladbami. Ako prvé vyzdvihnem duetá s Katkou Koščovu, Máriou Čírovou, Svetlanou Rymarenko z Fragile a Janou Kirschner. Ich hlasy sú ako stvorené do emotívnych vianočných piesní - hladia, a zároveň spôsobujú zimomriavky. Pieseň Čas sviečok z roku 1998 je vôbec prvou Opatovského vianočnou skladbou a odvtedy ich stihol napísať mnoho, kým Jana svoju prvú autorskú vianočnú skladbu ponúkla až tento rok. Ich spolupráca ani po rokoch nestráca svoje čaro, podobne je na tom aj dueto s Beátou Dubasovou Prvé Vianoce z roku 2009.

K najsilnejším momentom albumu patrí hneď prvá pieseň Aleluja, ktorú si spolu s Robom Opatovským zaspievali Barbora Švidraňová a Miroslav Dvorský. Silný trojspev sprevádzaný symfonickým orchestrom a dievčenským speváckym zborom vytvára monumentálny dojem, pod ktorý sa podpísala Ľubica Čekovská. Okrem silného hudobného spracovania je dominantný aj Barborin hlas, ktorý znie miestami jemne a o chvíľu nato padá do podmanivých hĺbok.


Priam rozprávkovú príchuť má skladba Láska vianočná, ktorú Opatovský naspieval s herečkou Monikou Hilmerovou. Jej krehký hlas prináša pokoj, ktorý by mal byť počas Vianoc v popredí. Naopak, úplne realisticky o hektickom predvianočnom období vypovedá dueto Vianočný blázninec s Petrom Cmorikom, ktorý je svieži a miestami úsmevný. Robo pri výbere speváckych partneriek siahol aj po dvoch českých speváčkach - Monike Bagárovej a Elis Mrázovej, o ktorých v našich končinách nie je až tak počuť, a tak ich slovenským poslucháčom opäť trocha pripomenul. Skladby, ktoré s nimi nahral, hudobným charakterom zodpovedajú tvorbe mladých speváčok a sviežosťou a ľahkosťou aj ich veku.

To isté platí aj o duete so Simou Martausovou s názvom Lístok spiatočný. Je spevavý, plný úsmevu, a to nielen preto, že sa v ňom o úsmeve aj spieva. Z prejavu talentovanej pesničkárky je ho bytostne cítiť. R&B feeling zas prináša dueto Dnes je Deň s Robom Pappom, ktorý patrí k najväčším "pohodovkám" albumu. Za výsledkom albumu stojí okrem spomínaných interpretov aj osem textárov - Vlado Krausz, Oľga Záblacká, Milan Žitný, Jana Rolincová, Martin Žúži, Peter Konečný, Juraj Žák a Michal Mifkovič - ktorí svojimi textami vdýchli život hudbe z pera Roba Opatovského. Vianočné duetá sú jeho doposiaľ najväčším albumovým projektom a fanúšikov ním určite nesklamal.

Robo Opatovský - Vianočné duetá
(Záverečná, s.r.o., 2016)

1. Aleluja (Barbora Švidraňová, Miroslav Dvorský)
2. Láska vianočná (Monika Hilmerová)
3. Vianoce (Mária Čírová)
4. Dnes je Deň (Robo Papp)
5. Duch Vianoc (Katarína Koščová)
6. Svitá (Svetlana Rymarenko)
7. Čas sviečok (Jana Kirschner)
8. Len jedno želanie (Elis Mrázová)
9. Lístok spiatočný (Sima Martausová)
10. Prvé Vianoce (Beáta Dubasová)
11. Biela noc (Monika Bagárová)
12. Vianočný blázninec (Peter Cmorik)

Ukážky z albumu:


Celý album na Deezeri:S Jarošom budú Vianoce šťastné a veselé

Miro Jaroš miluje zasnežené Vianoce, pomyslela som si po prvom vypočutí albumu. Bielu nádielku spomína snáď v každej autorskej skladbe, no napriek tomu sneh nie je hlavným motívom albumu. Zaujímavých až prekvapivých momentov ponúka viac. Príkladom je Mirova verzia skladby Tichá noc, ktorú možno opísať slovami vianočná klasika v exotickom šate. Nápad nahrať ju s ukulele, v letne ladenom aranžmáne a s bluesovým sólom znie šialene, ale nestoja z toho vlasy dupkom. Interpretácií tejto skladby je nespočetné množstvo, a pokiaľ je to nahrané vkusne, tak prečo nie.

Zvuk klavíra je zase v popredí v skladbe Máme tu dni sviatočné (Lenivá pesnička), z ktorej sála taká pozitívna energia a upokojujúca nálada, že patrí medzi tie skladby, ktorých refrén si po pár vypočutiach budete sami pospevovať. Novú skúsenosť zase Jaroš zažil pri nahrávaní skladby Daj Boh šťastia tejto zemi, ktorá je jeho vôbec prvou a cappella piesňou. Navrstvil v nej osem hlasov.

Rozprávka o Perinbabe už tradične patrí počas vianočných sviatkov na televízne obrazovky. Miro Jaroš jej ústredný hudobný motív ponúka aj vo svojej skladbe Nech už nasneží, ktorú naspieval spolu s Dominikou Mirgovou a nostalgicky si v nej zaspomínal na svoje detstvo. Ako sám priznal, je to preňho veľká česť, pretože ako jeden z mála hudobníkov dostal od siedmich dedičov Petra Hapku povolenie použiť jeho tvorbu. Rukopis legendárneho skladateľa sa na albume objaví ešte raz - v skladbe Sen o bielych Vianociach, do ktorej je vsadený ústredný motív skladby Levanduľová. Trúbky, ktoré nahral Martin Jeňo, mu dávajú nový rozmer.

Aleluja si na albume zaspieval aj Miro Jaroš v skladbe Spievaj Aleluja. Tak, ako Robo Opatovský v piesni Aleluja, aj Miro poňal pieseň pieseň "chváliacu Pána" veľkolepo. Nahrával ju so symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Detským speváckym zborom Slovenského rozhlasu a gospelovým zborom BL-Gospel. Orchester zaranžoval Adrián Harvan. Akoby v oboch spevákoch, aj keď je reč o dvoch odlišných autorských skladbách, evokovala potrebu dožičiť jej monumentálne aranžmány.


Potešil aj uši detských poslucháčov

Prevažná časť piesní je určená pre dospelých, resp. všetkých poslucháčov, no ani pri koncipovaní tohto albumu nezabudol hudobník na deti a na album vsunul skladby venované špeciálne im. Vo vianočnej pekárni si s ním zaspievali deti z detského zboru a ozýva sa v nej aj ich veselý smiech. Táto skladba je pôvodne známa ako In der Weihnachtsbäckerei od autora Rolfa Zuckowského. Miro k nej napísal, so súhlasom autora, slovenský text.

Veselú úvodnú pesničku Už sa teším na Ježiška zase Miro nahral s deťmi z Prešova a chlapčenský hlas nahral Kubo Škápik. Na album zaradil aj obľúbenú skladbu Zima na saniach, pôvodne naspievanú Michalom Dočolomanským, ktorú minulý rok nahral pre galavečer nadácie Kvapka nádeje. Súčasťou albumu sú aj dva bonusy v podobe starších skladieb Padla z oblakov a Stopy v snehu. Už aj bez nich je však nahrávka mimoriadne pestrá a spevák na nej ukázal všetky svoje polohy.


Na vrchole rebríčka predajnosti 

Podľa rebríčka predajnosti slovenských albumov je zrejmé, že Robo Opatovský aj Miro Jaroš vianočnou nádielkou ulahodili svojim priaznivcom. Vianočné duetá sa od vydania tešia záujmu poslucháčov, ktorí novinku postupne posúvajú na popredné miesta rebríčka.

Vianočná prvotina Mira Jaroša je dokonca už štvrtý týždeň na jeho absolútnom vrchole (zatiaľ ho nepredbehol aj nový Rytmusov album), čo nečakal ani samotný spevák. "Robil som ho pre seba skôr, prestal som mať nejaké hitparádové ambície, o to viac ma jeho úspech prekvapil. A samozrejme potešil. Ďakujem svojim fanúšikom, že môžem byť hosťom v ich domácnostiach počas Vianoc," povedal nám o albume Miro.

Miro Jaroš - Tešíme sa na Ježiška
(Galgan Music, 2016)

1. Už sa teším na Ježiška
2. Zabalené do papiera
3. Spievaj Aleluja
4. Vo vianočnej pekárni
5. Daj Boh šťastia tejto zemi
6. Nech už nasneží (Perinaba) - s Dominikou Mirgovou
7. Zima na saniach
8. Máme tu dni sviatočné
9. Zima na saniach
10. Tichá noc

Ukážky z albumu:


Celý album na Deezeri:Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Galgan Music / René Miko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti