Forma, v akej sa nestarnúci hudobník Gordon Matthew Thomas Sumner alias Sting ukázal v posledný júnový večer v Bratislave, je vzhľadom na jeho vek až neuveriteľná. A som si istá, že presne tieto slová si na jeho adresu v zaplnenom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave povedali všetci prítomní fanúšikovia.

Tajomstvo obdivuhodnej fyzickej aj hlasovej kondície britského speváka nepochybne tkvie najmä v jeho stravovacích návykoch a životospráve, ktorá je presným opakom typického rock'n'rollového životného štýlu. Sting je veľkým fanúšikom makrobiotickej stravy s vysokým obsahom vlákniny a nízkym obsahom tuku, s minimom mäsa a preferenciou sezónnych surovín (ak vás zaujíma viac, tu je zaujímavý rozhovor).

Známy je tiež pravidelným cvičením jogy, ktorá si ho získala až na prahu štyridsiatky. Aj to je dôkaz, že nikdy nie je neskoro začať niečo robiť pre svoje zdravie. Striktný jedálniček, hodiny meditácií a každodenné cvičenie počas posledných 20 rokov priniesli hmatateľné ovocie v podobe skvelej formy, za ktorú si spevák a basgitarista, patriaci už dlhé desaťročia k najrešpektovanejším hudobným hviezdam, zaslúži všetok obdiv svojich fanúšikov.

Sting v Bratislave, 30.6.2019 Zdroj: Martina Mlčúchová

Prúd hitov bez zbytočných slov

Jeho piesne poznajú všetky generácie. Hity z obdobia The Police sú nadčasové a nestarnú, v rámci sólovej kariéry zase pomerne dlho dokázal kráčať s dobou a nebránil sa zaujímavým spoluprácam aj s podstatne mladšími umelcami. Dokazuje to aj na svojom aktuálnom turné, kde ho okrem skúsených členov kapely z rôznych kútov sveta sprevádzajú mladé talenty.

Dobrým príkladom je najmladší člen skupiny (delí ich viac ako 40 rokov), harmonikár Shane Sager, ktorý väčšinu dvojhodinového koncertu pôsobil pomerne nenápadne, no keď dostal priestor na sólo v úvode skladby Brand New Day, kde pôvodne harmoniku nahral legendárny Stevie Wonder, všetci zostali so zatajeným dychom a otvorenými ústami. Sting sa očividne obklopuje tými najlepšími.

Toto tvrdenie možno aplikovať aj na dvojicu mladých vokalistov. Tí boli príjemným osviežením celého koncertu a Stingove notorickz známe pesničky Shape of My Heart, Fields of Gold či I Can't Stand Losing You z repertoáru legendárnych The Police svojou bezprostrednosťou a zjavnou hrdosťou z vystupovania po boku Stinga pretavili do celkom novej, prevažne soulovej podoby. 

Spevák počas koncertu slovenskému publiku veľa slov neadresoval. Na niekoho mohol pôsobiť až príliš odmerane, no keďže jednotlivé piesne na seba nadväzovali takmer kontinuálne, nebol to až taký problém. Napokon, na programe bolo až 22 piesní a možno si len Sting povedal, že pauzy radšej vynechá, aby nemusel dav medzi pesničkami sústavne tíšiť. Hneď po prvých minútach hrania totiž ľudí gestikuláciou skromne vyzýval k menšiemu aplauzu. Ak sa aj náhodou vyskytla drobná pauza na občerstvenie či predstavenie členov kapely, fanúšikov pozdravil v našej rodnej reči a poďakoval, že môže byť medzi nimi opäť.


Slovensko mu nie je cudzie, jeho piesne spievali všetci

Zdá sa to až neuveriteľné, no pre Stinga to bol už šiesty koncert na Slovensku. Absolútnou premiérou bolo vystúpenie 12. marca 2000 v Bratislave, o šesť rokov neskôr sa predstavil na dnes už neexistujúcom štadióne Artmedie Petržalka v rámci Broken Music Tour. Tretíkrát v našom hlavnom meste vystúpil v júni 2011 - s orchestrom v rámci Symphonicity Tour 2010/2011.

O rok neskôr sa prvýkrát predstavil v Košiciach a minulý rok sa vrátil do Bratislavy spolu s jamajsko-americkým spevákom Shaggym, s ktorým propagovali spoločný album 44/876 (reportáž). Bolo to spojenie, ktoré mnohých prekvapilo, no časť fanúšikov až tak nepotešilo a mnohí sa po koncerte na Bratislavskom hrade vyjadrili, že by radšej videli Stingov sólový koncert.

To sa im splnilo "do roka a do dňa" (úplne presne po roku a dvoch dňoch) v rámci turné k čerstvo vydanému výberovému albumu My Songs. V poradí štrnásta Stingova štúdiovka prináša 15 najväčších hitov jeho kariéry v celkom nových aranžmánoch. Okrem jedinej (Walking on the Moon) zazneli všetky skladby z tejto nahrávky a Sting pridal aj ďalšie, pričom na potešenie mnohých tvorili až polovicu setlistu skladby z éry The Police.

Sting v Bratislave, 30.6.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Rovnako ako v prípade minulotýždňového vystúpenia charizmatickej speváčky LP, Sting potvrdil známe nepísané pravidlo - čím väčší umelec, tým menšie nároky. Minimálne ak je reč o tých technických. Sting si totiž, rovnako ako jeho kolegyňa, vystačil s klasickým pódiom, na ktorom okrem sprievodnej kapely nebolo nič navyše a atmosféru umocňovalo len pár svetiel a efektov. Aj v jeho prípade pritom, žiaľ, chýbala veľkoplošná obrazovka s bližšími zábermi na muzikantov. Zimný štadión je pritom na dĺžku minimálne dvakrát väčšou halou ako aréna NTC, kde sa vo štvrtok predstavila LP, a najmä diváci sediaci na tribúnach v zadných radoch by obrazovky určite privítali.

Ani tento nedostatok však nemohol pokaziť celkový dojem z koncertu. Sting spieval bezchybne, s členmi kapely tvorili dokonalú symbiózu, javisko si užívali a zborový spev refrénov i nekončiaci potlesk burácajúcich fanúšikov speváka miestami až prekvapil. Vzhľadom na jeho renomé a silnú fanúšikovskú základňu možno predpokladať, že inak tomu nebude ani v ďalších krajinách, ktoré počas aktuálneho turné navštívi. Celkovo v rámci My Songs Tour len v Európe v priebehu dvoch mesiacov odohrá viac ako 40 koncertov.

V blízkom okolí Slovenska ho pritom môžete zažiť aj inak ako v chladných športových halách. V piatok (5.7.) sa predstaví na zámku Burg Clam v Rakúsku a o týždeň neskôr (12.7.) v zámockom parku v Slavkove u Brna. V roku 2020 ho zase čaká rezidencia v slávnom hoteli Caesars Palace v Las Vegas, v rámci ktorej má naplánovaných 16 koncertov.

Setlist koncertu Stinga v Bratislave:
(30. 6. 2019, Zimný štadión O. Nepelu)

1. Message in a Bottle
2. If I Ever Lose My Faith in You
3. Englishman in New York
4. If You Love Somebody Set Them Free
5. Every Little Thing She Does Is Magic (The Police)
6. Brand New Day
7. Spirits in the Material World (The Police)
8. Seven Days
9. Fields of Gold
10. Waiting for the Break of Day (z albumu so Shaggym)
11. Shape of My Heart
12. Wrapped Around Your Finger (The Police)
13. Walking in Your Footsteps (The Police song)
14. So Lonely (The Police)
15. Desert Rose
16. Roxanne (The Police)
17. Demolition Man (The Police)
18. Can't Stand Losing You (The Police)
19. Every Breath You Take (The Police)

Prídavok:


20. King of Pain (The Police)
21. Next to You (The Police)
22. Fragile

Autorka: Danka Šoporová
Foto: Martina Mlčúchová
Fan video: Rastislav Tupý

Súvisiaci interpreti: Sting