V posledný augustový deň si svoju bratislavskú koncertnú premiéru odbila skupina Thirty Seconds To Mars. Rocková formácia z Kalifornie počas koncertu odohrala skladby z ich nedávno vydaného albumu America ale aj staršie hity ako Closer To The Edge alebo Kings and Queens.

Pred štyrmi rokmi sa skupina Thirty Seconds To Mars s veľkým úspechom ukázala na na piešťanskom Topfeste (reportáž). Počas premiérového slovenského vystúpenia frontman Jared Leto sľúbil, že sa vrátia a tak sa aj stalo. Fanúšikovia sa opäť dočkali v rámci ich aktuálneho turné The Monolith Tour, ktoré začalo 12. marca tohto roka vo švajčiarskom Bazileji a spolu ho tvorí 93 koncertov. Európska časť šnúry sa pomaly končí, následne sa kapela presunie do Južnej Ameriky a svoje turné ukončí v Mexiku.

Premiéra v našom hlavnom meste sa konala na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, ktorý v minulosti zaplnili také hviezdy ako Depeche Mode, Beyoncé či Katy Perry. Skupine Thirty Seconds to Mars sa najväčšiu krytú halu u nás zaplniť nepodarilo, množstvo miest na sedenie zostalo prázdnych. Masa ľudí pod pódiom by sa však do iného priestoru v Bratislave nezmestila, takže organizátori s miestom konania veľmi na výber nemali.

fanúšikovia Thirty Seconds to Mars v Bratislave Zdroj: Martina Mlčúchová

Vrelé prijatie fanúšikov

To, že sa kapacitu štadióna nepodarilo zaplniť do posledného miesta, napokon aj tak na samotnom zážitku nehralo žiadnu rolu. Atmosféra v hale totiž bola lepšia, ako pri niektorých vypredaných koncertoch. Návštevníkom v sektore na státie dokonca produkcia rozdala niekoľko vlajok s logom skupiny, čo bolo zrejme kvôli tomu, že skupina počas svojej bratislavskej zastávky nakrúcala zábery pre svoje nové hudobné video.

Program večera otvoril slovenský raper Strapo, ktorý však žánrovo prítomnému publiku zrejme príliš nesadol. Väčšina ľudí počas jeho asi 30-minútového setu len odrátavala minúty do koncertu americkej skupiny, prípadne tento čas využila na návštevu baru alebo toalety. V každom prípade je zaujímavé, že Jared Leto si osobne vybral radšej zástupcu úplne iného žánra a pre samotného Strapa to po nedávnom vystúpení na Szigete určite bola ďalšia zaujímavá skúsenosť.

Strapo v Bratislave, 31.8.2018 Zdroj: Martina MlčúchováStrapo ako predskokan Thirty Seconds to Mars - viac fotiek

Líder skupiny Jared Leto sa na pódiu objavil pár minút po 20:30. Očakávaný začiatok koncertu bol síce plánovaný na ôsmu, no na meškanie prítomný dav pri prvom pozdrave "Ahoj Slovensko!" okamžite zabudol. Úvodné minúty patrili skladbe Up In The Air z roku 2013, ktorá v tom čase na seba upozornila odvážnym videoklipom s polonahou tanečníčkou  Ditou Von Teese. V prípade nasledujúcej piesne Kings and Queens už na nohách stáli aj diváci s miestami na sedenie. 

Párty pre divákov priamo na pódiu

Výborná atmosféra v hale panovala aj pri aktuálnom singli Rescue Me. Jared síce s publikom počas koncertu komunikoval len minimálne, no práve pri tejto skladbe im to patrične vynahradil. Na pódium totiž prizval pár šťastlivcov priamo z publika, ktorí počas skladby tancovali po jeho boku. Jeden z trojice vytiahnutých mladíkov dokonca predviedol breakdance.

Okrem Jareda si pre seba svoju chvíľku ukradol aj jeho brat Shannon Leto. Ten síce hrá v skupine na bicie, no rovnako dobre mu to ide aj za mikrofónom, čo dokázal pri skladbe Remedy, ktorá pochádza z aktuálnej štúdiovky America. Počas večera odzneli aj vydarené spolupráce, ako napríklad Love Is Madness, ktorú pre svoj posledný album skupina nahrala s čoraz úspešnejšou speváčkou Halsey. Fanúšikovia si na koncerte v Bratislave vypočuli aj song One Track Mind, ktorý vznikol v spolupráci s raperom A$AP Rocky.

Jared počas koncertu niekoľkokrát zdôraznil, že je na Slovensku, dokonca si, rovnako ako na Topfeste, na pódiu zatancoval s veľkou zástavou našej krajiny. V prípade tohto večera určite nebola žiadnym problémom jazyková bariéra, pretože väčšina návštevníkov koncertu poznala všetky texty. Pocit zadosťučinenia celá kapela určite prežila pri skladbe Walk On Water, kedy publikum dvakrát po sebe bezchybne odspievalo celý refrén. 

Thirty Seconds to Mars v Bratislave, 31.8.2018 Zdroj: Martina MlčúchováJared a Shannon Letovci tvoria základ skupiny Thirty Seconds to Mars

Skvelý koncert bez zbytočných efektov

Záver koncertu by nemohol patriť žiadnej inej skladbe ako Closer To The Edge. Nepochybne jeden z najväčších hitov skupiny svojho času pravidelne znel aj z éteru slovenských rádií. Jared sa v závere koncertu Bratislave odvďačil podobným gestom, ako v úvode šou. Fanúšikov sa opäť opýtal, kto by si chcel spolu s ním zatancovať na pódiu. Za ruku pritom držal neznáme dievča z davu, ktoré mu pomáhalo s výberom ďalších odvážlivcov. 

Zástupy fanúšikov utekali na javisko tak rýchlo, až to vyzeralo, že ochranka nad situáciou stratila kontrolu. Na pódiu nakoniec stálo niekoľko desiatok ľudí, až bol problém definovať, kde stojí Jared a zvyšok skupiny. V prípade Thirty Seconds To Mars síce nešlo o nič výnimočné, lebo rovnako zakončujú všetky svoje koncerty v rámci The Monolith Tour, no pre Slovákov na pódiu išlo o moment, ktorý sa v ich živote už možno nikdy opakovať nebude.

Jared Leto a fanúšikovia Thirty Seconds to Mars Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Napriek tomu, že celý koncert, vrátane interakcie s publikom, bol do detailu naplánovaný (viď setlist/plán koncertu), samotná šou bola iba doplnením hudobného zážitku, nie hlavnou atrakciou. Ak niekto od koncertu Thirty Seconds to Mars očakával obrovskú farebnú gýčovú šou, ako tomu v minulosti bolo napríklad pri bratislavskom koncerte Katy Perry, zrejme zostal milo prekvapený z toho, že upútať pozornosť niekoľkotisícového davu na zhruba 90 minút sa dá aj bez zbytočných rekvizít a efektov. Jediným "rušivým" elementom bolo množstvo gigantických balónov, ktoré zaplavili celý štadión už pri štvrtej skladbe This Is War.

Vyzdvihnúť treba aj skvelú zohratosť koncertnej zostavy a frontmana Jareda Leta. Skupina je na scéne už rovných 20 rokov a odohrala stovky koncertov, preto by sme asi len márne hľadali nejaké nedostatky. Menším mínus, najmä pre divákov v zadnej časti haly, mohla byť absencia obrazoviek s projekciou, nakoľko LED stena nad hlavou skupiny slúžila výhradne na projekciu koncertných vizuálov. Pre Bratislavu však išlo o vydarený koncert a euforickú bodku za tohtoročným hudobným letom. Zostáva len dúfať, že skupinu neodradili prázdne miesta v hľadisku a na Slovensko zavíta opäť.

Setlist koncertu Thirty Seconds To Mars v Bratislave:
(31. 8. 2018, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Monolith
2. Up in the Air
3. Kings and Queens
4. This Is War
5. Dangerous Night
6. From Yesterday
7. Do or Die
8. Love Is Madness
9. Hail to the Victor
10. Rescue Me
11. Hurricane
12. Remedy
13. One Track Mind
14. City of Angels
15. Live Like a Dream
16. The Kill (Bury Me)
17. Walk on Water
18. Closer to the Edge

Autor: Dušan Marko
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: 30 Seconds to Mars