Úspešné projekty si zaslúžia pokračovanie. Skupiny Desmod a Cigánski diabli sa po siedmich rokoch opäť spojili, aby na koncertné pódiá priniesli rockovú energiu a rómsky temperament. Ich turné majú ľudia možnosť zažiť v priebehu marca vo viacerých mestách, my vám prinášame reportáž z Košíc, kde sa obe telesá predstavili na doskách Spoločenského pavilónu.

Cigánski diabli v minulosti vystupovali s viacerými poprednými domácimi umelcami. Či už išlo o Roba Grigorova, Katku Knechtovú, Luciu Bílú alebo (zatiaľ) vrcholnú suitu Carmen, vždy išlo o vysoko položenú latku kvality. Desmod sa po dlhšej štúdiovej pauze vrátil v roku 2017 s veľmi slušnou platňou Molekuly zvuku, z ktorej si ľudia i médiá vybrali to svoje. Spojenie ethno hudby a pop rocku fungovalo pred siedmimi rokmi, no je tá istá kombinácia rovnako dobrá aj teraz?

Overené hity v novom šate

Košický koncert ukázal, že i na pódium stredných rozmerov sa bez problémov vojde trinásť ľudí. Nitrianski rockeri sa zrejme nechceli nechať zahanbiť početnou prevahou Diablov, takže si na pódium priviedli dve posily - sprievodnú vokalistku a gitaristu Rasťa Tomana. Zvyšok tvorili známe tváre, spevák Mário "Kuly" Kollár, basgitarista Dušan Minka, gitarista Rišo Synčák, hráč na klávesové nástroje Martin Cibulka a bubeník Jano Škorec.

Nie je prekvapením, že vsadili na hitovky, takže nemohli chýbať skladby ako Som na tebe závislý, To nie je možné, či Čierna diera. Došlo i na tituly z aktuálneho CD, ktoré sa tiež už stihli stať hitmi - Nevrav mi aký som a Chýbanie, no lahôdkami sú na tomto turné najmä skladby Čierna ovca rodiny a Vŕba, do ktorých sa zapojilo celé obsadenie Diablov. A hoci Desmod v takmer všetkých piesňach zmenil pôvodné aranžmány, až splynutie oboch telies prinášalo očakávanú iskrivú chémiu.

Veľmi sľubne znelo už rozohrievanie, počas ktorého Kuly spieval s rómskym orchestrom Macejka, zatiaľ čo Silvia Šarköziová si pre zmenu hravo poradila s desmoďáckou Niekto ti to povie skôr než ja. Nič z jej šarmu neubral ani burácajúci rockový spolok, ktorého lídrom sa pre tento večer stal vynikajúci Rasťo Toman. Jeho úvodný, hlboko precítený gitarový vstup k tejto piesni patril k silným hudobným momentom večera.


Na druhej strane pevne držal veliteľské žezlo primáš Štefan Banyák, ktorý dával svojmu husľovému sláku poriadne zabrať. Zároveň však v jeho hre kráčajú ľahkosť a prirodzenosť po tej istej ceste ako vybrúsená technika a virtuozita. Platí to aj v prípade cimbalistu Ernesta Šarköziho. Písanie o jeho rýchlosti a fenomenálnych schopnostiach by bolo nosením dreva do lesa, skvelou ukážkou jeho umenia bola i hra so šatkou na očiach či priamo na cimbalových strunách.

Hrejivé splynutie energie a virtuozity

Silvia sa šansónovým spevom blysla v emotívnych piesňach, na ktoré je repertoár Cigánskych diablov bohatý. Pamätník si mohol zaspomínať na legendárne "oči čárne" z filmu Tři vejce do skla, kde exceloval Vlasta Burian. Došlo aj na spomienku na Alenu Tichú, od ktorej Silvia zaspievala Tie dni. Nemohlo sa zabudnúť ani na Karola Duchoňa, ktorého piesne v mnohých interpretoch budia veľký rešpekt až strach, keďže zaspievať ich dôstojne je veľkou výzvou. Kuly si však s ťažkými tóninami v temperamentnom Primášovom srdci poradil celkom dobre.

Skutočne veľké veci sa však začali diať až v songu Hrám. Zároveň išlo o prvý vrchol večera, pri ktorom hudobníci popustili uzdu svojim inštrumentálnym chúťkam a Duchoňov klenot zaodeli do ešte impozantnejšieho hávu. Druhý vrchol prišiel s pomyselným muzikantským "súbojom", v ktorom muzikanti improvizovali na rôzne námety (napr. Montiho čardáš). Udiala sa ukážková výmena názorov strún, vsadených do gitár, cimbalu, huslí, violončela alebo kontrabasu.

Cigánski diabli a Desmod v Košiciach, 2.3.2019 Zdroj: Facebook.com/gypsydevilsDesmod a Cigánski diabli v Košiciach

Nezaostávali však ani dychové, klávesové a bicie nástroje. Mašinériu hnal vpred najmä výborný Škorec a na svoje si prišli i milovníci klarinetu. Zoltán Grunza vypĺňal každý voľný centimeter rýchlym trylkovaním a okrem svojho hlavného nástroja vytiahol i tradičné maďarské tárogató. K uvoľneniu prispeli energické Lavíny a odviazaná zábava sa rozprúdila i pri titule Načo pôjdem domov, bez ktorého by koncert s takýmto charakterom asi ani nebol úplný.

Cigánskym diablom a Desmodu sa podarilo zopakovať úspech prvého turné. Obe formácie navyše pridali pár noviniek a prekvapení. Pozmenili aranžmány známych skladieb, zahrali nové kúsky a z ich vzájomnej konfrontácie vzišla správna temperamentná chémia. Poprocková dravosť sa spojila s orchestrálnou virtuozitou, to všetko nadávkované v primeranom pomere. Nečudo, že z koncertu tryskala pozitívna energia všetkými smermi. Ak raz budú oba spolky pomýšľať na ďalšie turné, majú u nás plnú podporu. Posledné zastávky aktuálnej šnúry sú na západnom Slovensku - už dnes večer v Trnave, v sobotu v beznádejne vypredanom bratislavskom Istropolise, a napokon v piatok 15. marca v Nitre.

Autor: Marek Danko
Foto: archív Cigánskych diablov
Video: Lenka Kačíková

Súvisiaci interpreti: Cigánski diabli, Desmod