Skupina Para má za sebou ďalšie úspešné turné. Fanúšikovia si naň od vydania albumu Našou krajinou museli počkať takmer rok, pričom symbolicky v druhý deň dlho očakávanej šnúry kapela získala hlavnú cenu Album roka na Radio_Head Awards. Rozhodli o tom hlasy poslucháčov, no ešte omnoho viac ich bolo počuť na koncertoch.

Para počas trojtýždňového Našou krajinou Tour precestovala celé Slovensko od Žiliny cez Košice, Prešov, Nitru, Zvolen a Trenčín až po Bratislavu. Odskočila si tiež do Prahy a okrem krajských miest zavítala aj do tých menších ako Malacky a Zemianske Kostoľany. Hoci posledný koncert odohrala v piatok v Banskej Bystrici, vyvrcholením turné z hľadiska návštevnosti a atmosféry boli určite dva domáce koncerty v hlavnom meste.

Štvrtkový koncert v Majestic Music Clube bol vypredaný viac ako mesiac vopred, preto kapela pridala druhý, ktorý sa konal o deň skôr. My sme sa však s fotografkou Martinou Mlčúchovou vybrali na pôvodný termín, kvôli čomu sme síce premeškali stredajšie zásnuby nášho kamaráta z hudobnej brandže Miša B. priamo na pódiu, no zato sme ako predskokanku videli mimoriadne talentovanú mladú speváčku Ninu Kohoutovú, ktorú môžete poznať najmä z ostatného albumu a koncertov trenčianskej skupiny Autumnist.

Jej sólové vystúpenia sú však úplne iné. Sama s gitarou či bez, v niektorých skladbách v doprovode svojho otca, saxofonistu Petra Kohouta (Bez ladu a skladu, Autumnist), spieva coververzie piesní od St. Vincent, London Grammar, či Filipove/Lasicove Čerešne a robí to tak presvedčivo, že poslucháč len ťažko uverí, že ešte nemá ani osemnásť. Ak by sa prihlásila do niektorej z populárnych speváckych súťaží, nepochybne by sa rýchlo stala hviezdou, no myslím si, že aby ňou bola z dlhodobého hľadiska, čiže tak naozaj, je dôležitá skôr kvalitná autorská tvorba ako rýchla televízna sláva. Veľmi jej v tomto smere držím palce, no zároveň dúfam, že kým nájde svoju vlastnú hudobnú cestu, budeme ju ešte počuť na nejakom albume od Autumnist. Organická vyzretá elektronika je žáner, ktorý jej svedčí rovnako dobre ako akustické pesničkárstvo.

Nina Kohoutová v MMC, 4.4.2019 Zdroj: Martina MlčúchováNina Kohoutová v MMC, 4.4.2019

Nina hrala pomalé, prevažne melancholické pesničky na počúvanie, čo bol značný kontrast k očakávanému výbuchu energie od Pary. Prítomných fanúšikov však svojím výkonom dokázala zaujať a ku koncu vystúpenia (najmä počas spomínaných Čerešní) ju už so zatajeným dychom počúval celý klub. V závere jej vystúpenia navyše došlo k peknému premosteniu oboch koncertov, keď sa v k otcovi a dcére počas skladby The Last Day of Our Acquintance od Sinéad O'Connor pridal bubeník a (záložný) basgitarista skupiny Para. Pesničku spoločne vygradovali tak, že rovno potom by mohol na pódium vybehnúť Lasky aj s celou družinou a odpáliť koncert.

Ani nasledujúca 15-minútová pauza však atmosfére neuškodila. Do posledného miesta zaplnené MMC-čko krátko po štvrť na desať s nadšením privítalo hlavných hrdinov večera. Úprimne, detailná reportáž z koncertu nebola vôbec v pláne, v skákajúcom dave sa ťažko zapisujú pesničky a hlášky... Určite si však každý vie predstaviť, ako to v klube počas nasledujúcich zhruba dvoch hodín vyzeralo - tak ako na každom dobrom koncerte skupiny Para, len asi dvakrát intenzívnejšie.


(Zvuk si môžete zapnúť v pravom dolnom rohu prehrávača)

Para v MMC, Našou krajinou Tour, 4.4.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPara v MMC, Našou krajinou Tour, 4.4.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Dlhý odstup medzi vydaním albumu a turné má jednu veľkú výhodu: fanúšikovia už majú novinky napočúvané odpredu i odzadu a reagujú na ne rovnako dobre ako na staré hity, takže skladby ako Našou krajinou, Linda, Svadobná, Ležím, Môj deň či Nostalgia s dokonale nostalgickým popevkom odspievalo publikum s kapelou ako jeden muž. A treba povedať, že nielen spevavé refrény sú silnou stránkou Pary, fanúšikovia si "išli" doslova celé texty. Niektorí speváci to zvyknú zneužívať, no Lasky sa napriek podpore stoviek nabudených hlasiviek rozhodne neulieval a vydal zo seba všetko, pričom nechýbali ani jeho povestné výlety do publika.

Zahanbiť sa nenechal ani gitarista Jozef Rezník (Walter Schnitzelsson), jeho silným momentom je autorská skladba Miesta, v ktorej je zároveň hlavným spevákom. Tá je vítaným spomalením po hitovkách zo staršej tvorby a jeho "chlapčenský" hlas je príjemným vokálnym spestrením. Stačilo, aby zaspieval prvé slová a z publika zazneli slastné ženské výkriky, nasledované mierne začudovaným výrazom Laskyho, ktorému sa takých reakcií nedostáva. Veľkú radosť z atmosféry mal basgitarista a autor väčšiny pesničiek Matúš Vallo, ktorý mikrofón okrem spevu využíval aj na časté chválenie obecenstva. No nedalo sa inak - lepších fanúšikov by si kapela naozaj nemohla priať.

Myslím, že viac dodávať netreba, všetko podstatné je zachytené na fotkách a videách. Snáď už len toľko, že nechýbali ani hostia - Tybyke a Yxo z Hexu, bývalý gitarista Pary Matej Starkov či spomínaný Peter Kohout. Ten večer bol však hlavne o Pare, ktorá opäť ukázala, že patrí medzi najlepšie koncertné kapely na slovenskej scéne.

Prečítajte si tiež: Lasky z Pary: Ako funguje kapela s primátorom a prečo chýbala na Rádiohlavách?


(Zvuk si môžete zapnúť v pravom dolnom rohu prehrávača)

Lasky, Para v MMC, Našou krajinou Tour, 4.4.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPara v MMC, Našou krajinou Tour, 4.4.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPara v MMC, Našou krajinou Tour, 4.4.2019 Zdroj: Martina Mlčúchová

Autor: Patrik Marflák
Foto: Martina Mlčúchová
Video: Facebook.com/PARA.Brutalna.Zostava

Súvisiaci interpreti: Para