Na koncert nemeckých kráľov industriálneho metalu Rammstein si Slovensko od ich ostatnej návštevy muselo počkať takmer 12 rokov. Aj keď sa hovorí, že lepšie neskoro ako vôbec, v tomto prípade to neplatí. Šestica hudobníkov, ktorých "srdcia stále horia", zavítala na domovskú pôdu festivalu Pohoda v tej najlepšej kondícii a tešiaca sa z neutíchajúceho záujmu nielen slovenských fanúšikov.

Kým v novembri 2011 videla koncert Rammstein na bratislavskom Zimnom štadióne len asi štvrtina z počtu divákov na trenčianskom letisku, aktuálny koncert patril, pokiaľ ide o počet návštevníkov, k historicky najväčším podujatiam, tohto druhu.

Kapela k nám prišla koncertovať v rámci európskeho štadiónového turné, ktoré zahŕňa celkom 31 koncertov v 16 mestách. Šnúru odštartovala 22. mája v litovskom Vilniuse. Hneď tento prvý koncert je spojený so škandálom údajného sexuálneho obťažovania fanúšičky zo strany speváka skupiny, ku ktorému sa medzitým pridali obvinenia ďalších mladých žien.

Ktovie, ako táto kauza nakoniec dopadne, keďže práve v deň slovenského koncertu bolo oznámené, že nemecké orgány už začali vyšetrovanie. Skupina pritom vo svojej krajine zároveň čelí odporu nemalej časti verejnosti. Dokonca sa hovorilo o zákaze vystúpení v Mníchove, odkiaľ sa kapela presunula do Trenčína.

Nie extrémizmus ale nastavovanie zrkadla spoločnosti

Skupina, ktorá býva často označovaná ako kontroverzná kvôli provokatívnym nemecky spievaným textom, drsne a nekompromisne znejúcej hudbe a skutočne extrémnemu (a pre mnohých extrémne príťažlivému) spôsobu koncertnej prezentácie, už v minulosti čelila obvineniam z extrémizmu či propagácie pornografie. Doteraz však nešlo o obvinenia osobného charakteru a ohľadom diania v zákulisí koncertov – týkali sa výlučne umeleckej tvorby, v ktorej Rammstein zámerne prekračuje hranice.

Till Lindemann ako autor textov a hlavný "ideológ" kapely programovo spieva o negatívnych témach, v ktorých nájdeme aj kanibalizmus, sexuálne zneužívanie a iné temné zákutia ľudskej duše. Odporcovia skupiny to označujú za úchylné a brutálne, pravda je však tá, že Rammstein tieto témy prvoplánovo nepropaguje, cieľom kapely je nastavovať nimi spoločnosti zrkadlo. Aj to je dôvod, prečo má toľko fanúšikov – svojou tvorbou pravidelne rúca rôzne spoločenské tabu a odkrýva odvrátenú stránku života, ktorú väčšina z nás potláča, akoby neexistovala.

Rammstein v Trenčíne, 14.6.2023 Zdroj: Pavol KarellAni medializovaný škandál, ani snaha akéhosi kresťanského spoločenstva modlením dosiahnuť zrušenie koncertu, či nahlásenie bombovej hrozby v Trenčíne deň pred jeho konaním preto nezabránili, aby sa fanúšikovia, ktorí na miesto činu pricestovali z celého Slovenska aj okolitých krajín, dočkali vystúpenia svojho idolu. Už od poludnia sa areál trenčianskeho letiska plnil postavami v čiernych tričkách s logom skupiny a tí, ktorí ho nemali, si ho mohli zakúpiť v stánkoch s oficiálnym merchom.

Krátiť čas čakania do začiatku koncertu pod silným slnkom im pomohla možnosť občerstvenia vo viacerých stánkoch s jedlom nápojmi, hoci ich ceny nemálo prevyšovali úroveň, na ktorú sme bežne zvyknutí. Ale vidieť Rammstein naživo je výnimočnou udalosťou a milým suvenírom sa pre mnohých stali poháre s vizuálom turné, ktoré im budú tento zážitok navždy pripomínať.

Rammstein v Trenčíne, 14.6.2023 Zdroj: Pavol Karell

Pódiový monument v kontraste s klavírnou predkapelou

Už ďaleko od vstupov do priestorov letiska si nebolo možné nevšimnúť vysoké kovové veže postavené na pódiu ako kulisy pre večerný koncert, ktoré aspoň na tento jeden deň boli konkurenciou pre stáročnú dominantu mesta, Trenčiansky hrad, viditeľný aj z miesta konania koncertu. Vidieť zblízka obrie pódium pripomínajúce post-apokalyptické monštrum – kríženec Slovnaftu s pevnosťou Barad-dûr z Mordoru – je samo osebe zážitkom a určite hlavne tí, ktorí navštívili koncert Rammstein prvýkrát, po príchode na letisko onemeli úžasom.

Minútu po dvadsiatej hodine, keď už slnečné lúče konečne poľavili, sa na malom vyvýšenom stagei umiestnenom oproti hlavnému pódiu začalo vystúpenie predkapely. Na celom turné je ňou duo sympatických francúzskych pianistiek Abélard, ktoré zahrali desať známych skladieb Rammsteinu v klavírnych úpravách.

Ten, kto navštívil koncerty nemeckej legendy v predošlých rokoch, vie, že úloha supportu patrila dlhší čas podobne hudobnej orientovanej dvojici Duo Jatekok. Na prvý pohľad však rozdiel vo vystúpení dvojice Héloïse Hervouët a Émilie Aridon-Kociołek od predchádzajúcej dvojice nebol zvlášť "viditeľný". Dôležité je, že príjemne naladili publikum, ktoré už zaujalo svoje miesta a netrpezlivo očakávalo hlavnú hviezdu večera.

Keď napokon zaznelo intro v podobe úryvku zo skladby Georga Friedricha Händela, v duchu výroku vedľa mňa stojaceho fanúšika "už je dobre", bolo jasné, že začína šou plná pyrotechnických efektov, plameňov a výjavov ako z distopického filmu. Fanúšikov od prvej skladby ohúril monumentálny zvuk, perfektne zohratá kapela a dianie na pódiu plné sarkazmu a irónie ale predovšetkým hudobných výkonov. 

Horiaci kočík aj "utečenecké" člny

Po tom, čo sa vo výťahu posúvajúceho sa z najvyššieho bodu konštrukcie objavil spevák Till Lindemann sťaby temný kazateľ a ozvali sa prvé tóny skladby Rammlied z albumu Liebe ist für alle da (2009) a spustil text "niektorí vedú, niektorí ich nasledujú", bolo jasné, ako budú rozdané roly počas koncertu. Stačilo, aby tento čerstvý šesťdesiatnik kedykoľvek otočil mikrofón smerom k publiku a to ho ako na povel poslúchlo a spievalo namiesto neho.

Potom už nasledoval prúd úderného rytmu a drásajúceho zvuku gitár v rámci umne namixovaného setlistu zo starších chronicky známych piesní i noviniek z posledného radového albumu Zeit, ktorý vyšiel práve pred rokom. Zazneli z neho celkom štyri skladby – Angst, Zeit, AdieuGiftig, ktorú zaradili v rámci európskeho turné do setlistu po prvý raz.

Nechýbali ani pre znalých fanúšikov známe pódiové príbehy. Počas prezentácie skladby Mein Teil, ktorej text vychádza zo skutočného kriminálneho prípadu kanibalizmu, spevák plameňometom zapaľoval kotol, v ktorom sa varil klávesák Christian "Flake" Lorenz (56), inak po Lindemannovi pohybovo najviac aktívny na pódiu, keďže počas hrania používa bežecký pás.

V hlasovo vygradovanej piesni Puppe zase spevák podpálil nadrozmerný kočík s bábikou. Zaujímavou súčasťou vystúpenia je inštrumentálna remixovaná verzia skladby Deutschland, ktorú naživo v roli dídžeja púšťa vysoko nad pódiom gistarista Richard Z. Kruspe (55). Škoda len, hlavne pre divákov sediacich na tribúnach, že dianie na pódiu nebolo premietané na veľkoplošných obrazovkách, a ak aj áno, išlo len dielčie zábery.

Povinnou jazdou v rámci setlistu, ktorý sa zatiaľ od začiatku turné nemenil, sú najznámejšie hity skupiny. Hneď ako druhá v poradí zaznela Links 2-3-4, ktorá má v sebe zakotvený silný odkaz proti autoritárskej moci. Hlavnú časť koncertu zase uzavreli dva notoricky známe kúsky Du hast, počas ktorej boli použité najpôsobivejšie pyrotechnické efekty, keď sa plamene presúvali medzi stožiarmi nad hlavami fanúšikov, a Sonne. Málo známou zaujímavosťou o tomto legendárnom hite z albumu Mutter je, že skladba bola pôvodne napísaná ako tzv. "entrance song" pre ukrajinského boxera Vitalija Klička s pracovným názvom Klitschko.

Nemohla samozrejme chýbať ani obľúbená "hra na prídavky", ktoré si kapela rozdelila na dve kolá. Spestrením na úvod toho prvého bol návrat dua Abélard, s ktorým členovia Rammsteinu z pódia určeného pre predkapelu odohrali akustickú už klasickej skladby Engel pochádzajúcej z albumu Sehnsucht (1997). Po jej dohratí sa členovia kapely, tak ako na minuloročnom turné, presúvali na gumených člnoch na rukách fanúšikov späť na hlavné javisko, v čom symbolicky odkazujú na migrácie, keďže nasledovala skladba Ausländer.

Hore ruky!

Druhej časti prídavkoch dominoval ďalší výrazný singel z albumu Mutter, Ich will, počas ktorého inak s publikom slovne nekomunikujúci Lindemann v nadväznosti na nemecký text po slovensky vyzval "Hore ruky!". V tejto súvislosti musím spomenúť spoločne zdieľanú pohodu a zvláštne mentálne prepojenie medzi fanúšikmi okolo mňa, keď sa už pri prvých tónoch novo zahranej skladby úplne neznámi ľudia na seba pozreli a vyslovili jej názov.

Dvojhodinové vystúpenie ikony muselo uspokojiť aj tých najnáročnejších fanúšikov skupiny Rammstein. Verme, že to nebola jej posledná návšteva na Slovensku. Koncert ukázal, že aj v našich podmienkach sa dajú zvládnuť extrémne náročné hudobné produkcie, hoci tieňom na celom podujatí môže byť pre niektorých spôsob organizácie dopravy návštevníkov z areálu letiska. Autor reportáže vie o tom svoje, keď ho nepočkal vopred zaplatený autobus. Ale to už je iný príbeh.

Setlist koncertu Rammstein v Trenčíne

(14. 6. 2023, Letisko Trenčín)

  1. Rammlied
  2. Links 2-3-4
  3. Bestrafe mich
  4. Giftig
  5. Sehnsucht
  6. Mein Herz brennt
  7. Puppe
  8. Angst
  9. Zeit
  10. Deutschland (remix Richard Z. Kruspe)
  11. Deutschland
  12. Radio
  13. Mein Teil
  14. Du hast
  15. Sonne

    Prídavky:
     
  16. Engel (piano verzia spolu s Abélard)
  17. Ausländer
  18. Du riechst so gut
  19. Ohne dich
     
  20. Rammstein
  21. Ich will
  22. Adieu
     

Rammstein v Trenčíne, 14.6.2023 Zdroj: Pavol KarellPozrite si celý fotoreport z koncertu Rammstein v Trenčíne

Autor: Ivan Straka
Video: Youtube – Marek_SamBery, MilanMyjava

Súvisiaci interpreti: Rammstein