Prvý svojho druhu na Slovensku. World music festival Bratislava, ktorý minulý piatok a sobotu odprezentoval domácu scénu v konfrontácii so zahraničnými menami, zaujal nielen širokú verejnosť, ale aj kultúrnych profesionálov, či muzikológov. O slovenskú hudobnú scénu bol podľa slov organizátorov obrovský záujem.

Slovenská world music má za posledný rok a pol celkom dobre našliapnutú budúcnosť. Záujem o tento minoritný žáner zrejme podporili nielen občasné koncerty svetových world music špičiek v hlavnom meste, ale aj séria klubových festivalov World Music From Slovakia, ktorá sa doposiaľ môže pochváliť tromi sériami s veľkou diváckou návštevnosťou. Postupne sa tak vytvoril priestor pre nový festival, ktorý si dáva za cieľ prinášať to najlepšie zo svetovej world music scény, zároveň a predovšetkým však upozorniť na talenty, ktoré doma skrývame.

Kvalitné koncerty už osvedčených mien

Čo teda premiérový ročník World music festivalu priniesol počas dvoch dní v uliciach Bratislavy? Workshopy, bubnovačky, tanec, program pre deti, no v prvom rade kvalitnú či chytľavú hudbu v podobe štrnástich koncertov. Kým na pódiu Hlavného námestia zažiarili Trojka Zuzany Homolovej, svieži Rusín Čendeš Orchestra, Balkansambel s novou speváčkou Veronikou Vážanovou (tiež HomoSapiens), Mojše Band so židovskými melódiami, či ostrieľané La3no Cubano, vrcholom festivalu sa pre mnohých stal galakoncert v priestoroch Ateliéru Babylon.

Ten ako jediný klubový priestor zastrešil okrem domácich hviezd aj zahraničné mená. Vynikajúci koncert odohralo hneď v úvode francúzske duo Kevin Seddiki a Bijan Chemirani. Gitarista Seddiki sa ukázal nielen ako talentovaný inštrumentalista, ale predovšetkým skvelý improvizátor. S rovnakou originalitou, akou využíval techniku hry na akustickú gitaru, dokáže vymýšľať a ukladať tóny do spektra pôsobivej hudobnej mozaiky. Jeho spolukapelník iránskeho pôvodu Bijan Chemirani celú atmosféru dotváral rovnocenne vynikajúcou hrou na perkusívne nástroje.

Kevin Seddiki, World music festival Bratislava Zdroj: Jaroslav NovakKevin Seddiki v Ateliéri Babylon, World music festival Bratislava 2016

Izraelský perkusionista a skladateľ Zohar Fresco siahol v porovnaní s prvým vystúpením po omnoho meditatívnejšej polohe. Môžu za to dlhé nápevy, ktorými hudobník dopĺňal hru na rámový bubon, zároveň však aj úspornejšia pódiová zostava. Oproti koncertom v bratislavskom Slovenskom rozhlase (2013) či koncertu na českom festivale Colours of Ostrava totiž hlavného protagonistu dopĺňal "iba" grécky multiinštrumentalista Christos Barbas. Ten sa Slovákom predstavil nielen ako vynikajúci perkusionista, ale aj hráč na flautu, ktorou v sále rozdýchal naozaj silnú atmosféru.

Trojicu zahraničných projektov uzatvorila temperamentná kozmopolitná úderka Corcovado Salsa Club z Viedne, ktorá z predchádzajúcej meditácie vytrhla aj toho najúspešnejšieho Frescovho "nasledovateľa". Ohnivým temperamentom sa nezaprela ani záverečná Muzička, ktorá je už slovenskému publiku dobre známa. Aj keď pre Slovákov možno tradičnejšia podoba slovenskej world music, v sobotu na seba upozornila aj iným esom v rukáve. Atmosféru vystúpenia brilantne podporila prítomnosť hosťujúcej vokalistky Joanny Słowińskej (skupina Muzykanci), ktorej pôsobivá interpretácia starej poľskej ľudovej skladby nahnala zimomriavky nejednému z prítomných.

Mimochodom, ďalším z hostí bol aj Jan Słowiński, taktiež z poľskej formácie Muzykanci, a zároveň riaditeľ medzinárodného festivalu Etnokrakow. K tejto výnimočnej spolupráci došlo podľa slov organizátorky Jarmily Vlčkovej úplne spontánne, počas konferencie v deň koncertu, kde sa poľskí hudobníci ako pozvaní hostia objavili. Rovnakým improvizovaným spôsobom vzniklo aj pódiové spojenie Muzičky s britským hudobníkom a publicistom Andrewom Cronshawom (fujara) a najznámejším slovenským fujaristom Dušanom Holíkom. Pozitívna a zomknutá nálada na pódiu podľa slov promoterov pretrvávala aj v zákulisí a na konferenciách, ktoré boli pevnou súčasťou doobedňajšieho programu dvojdenného festivalu.

Konferencia s víziou slovenského exportu do zahraničia

Organizátori uvádzajú, že prioritou konferencie, rovnako ako festivalu, je okrem dialógu aj prezentácia súčasnej slovenskej world music scény. "Skvelým výsledkom dialógu na konferenciách bola nielen úžasná atmosféra, ale aj záujem zahraničných hostí o slovenskú scénu. Muzikantov podporovali, aby sa nebáli ísť smerom von, chcú vedieť, čo sa tu deje. Zároveň však aj padli návrhy, ako by slovenským hudobníkom mohli pomôcť. Sme tu pre vás," povedala pre Hudba.sk umelecká riaditeľka festivalu Jarmila Vlčková.

Zároveň deleguje odkaz, aby sa slovenská scéna snažila všetkými možnými spôsobmi prezentovať aj na svetovom world music veľtrhu WOMEX, ktorý v roku 2017 prebehne v blízkych Katoviciach. Minulý rok sa tiež konal neďaleko Slovenska - v Budapešti našu scénu úspešne reprezentovalo Pacora Trio.

World music festival Bratislava 2016 Zdroj: Jaroslav NovakPozrite si ďalšie fotografie z podujatia

Otázkou zostáva, či úspešne naštartovaný koncept prezentácií udrží pozornosť zahraničných profesionálov natoľko, aby u nich pretrval záujem vracať sa na Slovensko a loviť v tunajších vodách aj v budúcnosti. Táto obava vyvstáva aj z dramaturgie festivalu, síce kvalitnej, ale pre častých návštevníkov world music koncertov už mierne ošúchanej.

Zahraniční návštevníci festivalu, ktorí videli slovenské mená po prvýkrát sa však netajili nadšením. Patrila medzi nich napríklad Araceli Tzigane, redaktorka španielskeho internetového rádia a zakladateľka hudobného rebríčka Transglobal World Music Chart, ktorá sa podľa vlastných slov zamilovala do La3na Cubana, Balkansamblu, či Rusín Čendeš Orchestra. Menovaným kapelám dokonca v domovskom Rádiu Mundofonias venovala hodinovú reláciu. "Máte tu poklad," uviedla počas festivalu.

Rovnako nadšene reagovala na slovenskú tvorbu prostredníctvom Facebooku aj fínska producentka a agentka Riitta Huttunen: "Ďakujeme World Music Festival Bratislava 2016 za prvú edíciu! Máte naozaj skvelú hudbu, talentovaných muzikantov a natoľko zaujímavé príbehy, aby ste sa s nimi podelili aj so zvyškom sveta a celosvetovou world music komunitou. Špeciálna vďaka organizátorom, tímu a umelcom! Zostávame v kontakte, pričom dúfam, že s mnohými z vás sa stretnem v októbri na Womexe. Fíni a Slováci majú minimálne jedno slovo spoločné: orava (fínsky veverička, pozn. red.)," uzavrela s humorom Huttunen.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenská world music na križovatke

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Jaroslav Novák (fotografie pre Hudba.sk poskytli organizátori festivalu)