Bratislavská aréna NTC patrila v pondelok večer (17.10.) slovenskej hudobnej legende Mirovi Žbirkovi a jeho hitom. Koncert Tribute To Miro Žbirka 70 bol poctou tomuto vzácnemu umelcovi k jeho nedožitým sedemdesiatinám, ktoré by oslávil 21. októbra. Program narodeninového koncertu stihol pred svojou smrťou (10.11.2021) z veľkej časti naplánovať ešte samotný Meky.

Viac ako dve hodiny koncertu boli oslavou hudby Mira Žbirku, zaznelo 25 jeho hitov a dve beatlesovky, ktoré mal Meky tak rád. Do posledného miesta zaplnené hľadisko NTC arény tlieskalo od prvej minúty už pri animovanom klipe k novému singlu Náhodou z albumu Posledné veci, ktorým sa večer začínal.

Prvou naživo odohratou skladbou bola Atlantída v podaní dvojice Katarína Knechtová a Lukáš Adamec. Knechtová vystúpila neskôr aj s piesňou Múr našich lások a Adamec s pesničkou Len s ňou, ako aj s poslednou skladbou večera.

Katarína Knechtová a Lukáš Adamec, Tribute to Miro Zdroj: Martina Mlčúchová
Pozrite si 70 fotiek z koncertu Tribute to Miro Žbirka 70


Legendy aj mladá generácia

Janko Lehotský legendárnym hitom Veľký sen mora pripomenul Mekyho úspešný štart speváckej kariéry v Moduse. S piesňou Zažni sa predstavil Peter Nagy, ktorý bol práve po Mekym druhým slovenským spevákom, ktorý dokázal v ankete Zlatý slávik poraziť Karla Gotta.

Peter Bič a Viktória Vargová zo skupiny Peter Bič Project mali veľký úspech s nadčasovou pesničkou V slepých uličkách, ďalší veľký hit Co bolí, to přebolí zaspievali Martha s Adamom Ďuricom a aktuálny hit Nejsi sám z nového albumu ponúkli Martha s Mekyho synom Davidom Žbirkom. Celá aréna povstala, keď prišla na pódium Marika Gombitová, aby spoločne s Davidom zaspievala legendárny hit Nespáľme to krásne v nás.

David Žbirka, Marika Gombitová a Katka Žbirková Zdroj: Martina Mlčúchová
Mladú generáciu interpretov zastupovali speváčka Karin Ann, ktorú aj Miro Žbirka v začiatkoch podporil, Albert ČernýTamara KramarLenny, kapely Mirai a Slza či David Kraus. Z českej scény sa predstavili aj Jiří Macháček (Mig 21) so skladbou MiliónkrátMichal Hrůza s pesničkou Možno sa ti zdá, Petr Ostrouchov (ex Sto zvířat) zaspieval skladbu Dr. Jekyll Mr. Hyde a Petr Fiala (Mňága a Žďorp) hit 22 dní. Výrazným žánrovým spestrením večera bola kapela Midi Lidi s piesňou Do člna.

Z Londýna prišiel hudobník a producent Rob Cass, ktorý v štúdiu Abbey Road produkoval Žbirkove albumy Miro a Double Album. Zahral beatlesovky Can't Buy Me Love a slávnu Hey Jude, ktorú mal v koncertnom liste aj Miro Žbirka.

Tribute to Miro Žbirka 70 v NTC, 17.10.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Vďaka súčasnej technike a produkcii koncertu sa trikrát vo videoprojekcii uviedol aj Meky. Pri duete Čistý svet hrala a spievala Ráchel Skleničková z pódia a Miro Žbirka z videoprojekcie. V závere koncertu pesničku Biely kvet hrala kapela z pódia a Meky spieval zo špeciálnej projekcie, podobne aj pri piesni Balada o poľných vtákoch. Bolo to efektné a milé prekvapenie pre divákov.

Desiatku rokov končil Žbirka koncerty skladbou Mám rád, a tak to bolo aj teraz, keď okolo spievajúceho Lukáša Adamca na pódiu zišli všetci účinkujúci.

Tribute to Miro Žbirka 70 v NTC, 17.10.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Gombitová: Celý koncert som akoby počula Mekyho hlas

Väčšinu spevákov sprevádzala Mekyho sprievodná skupina na čele s gitaristom Janom Ponocným. Aj preto zneli pesničky verne s hlasmi hosťujúcich spevákov. Divákom aj účinkujúcim poďakovala z pódia dojatá manželka Katka Žbirková.

"Meky pre mňa znamenal pokoj, lásku. Bolo to ťažké dnes na koncerte, veľmi mi chýba a ten koncert mal veľkú charizmu. Všetci umelci, kolegovia sa na to veľmi pripravovali, ale celý koncert som iba akoby počula Mekyho hlas. Bol to úžasný zážitok. Veľmi som sa na Mekyho syna Davida tešila, je to veľmi talentovaný muzikant, zvládol to perfektne," povedala Marika Gombitová pre TASR.

"Vidím, že to nie je zábava, aj keď všetci, ktorí sa Tribute koncertu zúčastňujú, sú profesionáli. Musím povedať, že všetci mi pomáhajú, takže z tejto strany všetko funguje. Už len vzhľadom na počet účinkujúcich je to záber. Do toho mi ešte padla výstava Miro Žbirka Roky a dni, takže to bola dvojnásobná záťaž. Tá výstava sa potom z Prahy presunie do Bratislavy na Hrad. Meky na Hrad je dobré heslo," dodala s úsmevom Katka Žbirková, ktorá pred koncertom priznala, že zorganizovať "narodeninové" koncerty podľa Mekyho predstáv bolo pre ňu veľmi náročné.

Autorskú reportáž Ivana Straku zo spomienkových koncertov v Bratislave a Prahe prinesieme po pražskom koncerte, ktorý sa koná 21. októbra, presne v deň nedožitých 70. narodenín Mira Žbirku.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Súvisiaci interpreti: Miro Žbirka