Na aktuálny albumový projekt, ktorým je v septembri minulého roka vydaná nahrávka David Koller & Friends, prirodzene nadviazalo turné tohto známeho českého speváka, hudobníka a skladateľa. Po jesennej časti v Čechách šnúra pokračovala sériou siedmich februárových koncertov na Slovensku a skončila 17. februára v Nitre.

Predposlednou zastávkou klubového turné Davida Kollera, zhodou okolností valentínskou, bol bratislavský Majestic Music Club (MMC), odkiaľ prinášame aj našu reportáž a fotoreport spolu s pohyblivými obrázkami Martiny Mlčúchovej.

V kluboch sa Kollerband cíti dobre

Kým skupine Lucie, v ktorej je David Koller frontmanom a bubeníkom, viac svedčia halové a štadiónové koncerty, jeho "sólové" vystúpenia so skupinou Kollerband sa hodia skôr do menších a komornejších priestorov. Spevák si pre svoje živé predstavenia vyberá kluby aj z dôvodu, že chce byť bližšie k fanúšikom a po skončení každého koncertu na tomto turné sa stalo pravidlom, že sa s nimi osobne stretáva, fotografuje a rozdáva autogramy, čo by v prípade masových koncertov vzhľadom na mnoho väčší počet ľudí nebolo možné.

David a jeho spoluhráči sa na bratislavskom koncerte predstavili v dobrej kondícii a pohodovo naladení. Zostava Kollerovho bandu sa v posledných rokoch zásadne nemení, ide o tím skúsených a zohratých hudobníkov, ktorými sú gitarista Michal Pelant, bubeník Adam Koller (spevákov syn), slovenský basgitarista Marek "Marta" Minárik, perkusionsista Víťa Halška a klávesák Jakub Zítko. David Koller ako obvykle nielen spieval a hral na gitare, ale viackrát sa usadil za druhú biciu súpravu na pódiu a poriadne to "dal". Divácky dobre namiešaný setlist

Počas vyše dvojhodinového koncertu zazneli osvedčené piesne z viac než 20-ročnej sólovej kariéry Davida Kollera, no tentoraz, na moju radosť, v trochu drsnejších a rockovejších aranžmánoch, než ich poznáme zo štúdiových albumov. Reakcie publika osobitne na piesne z posledného radového albumu ČeskosLOVEnsko (2015) boli pozitívne, čo len potvrdzuje, že Koller to stále vie aj ako skladateľ. Z tých najnovších, ktoré počas večera zazneli, najviac zarezonovali skladby Recidiva, Gypsy Love, a zvlášť Čučoriedky, pri uvedení ktorej David nezabudol spomenúť slovenskú poetku Mirku Ábelovú, takmer výlučnú autorku textov na spomínanom albume.

Asi tretinu skladieb predstavených na koncerte tvorili skladby z repertoáru jeho najslávnejšej skupiny Lucie. Nikoho asi neprekvapí, že publikum hity ako Černí andělé, Šrouby do hlavy alebo Amerika s radosťou odspievalo spolu s ním. Do programu príjemne zapadla aj pieseň Konec nočních toulek so sugestívnym textom na zamyslenie. Tou zase Koller pripomenul obnovenú legendárnú kapelu Jasná páka, ktorú ešte ako 20-ročný začiatkom 80-tych rokov zakladal, a dnes v nej znova spieva a bubnuje. A samozrejme, nesmela chýbať ani nadčasová pieseň Chci zas v tobě spát, ktorú si mnohí nie celkom správne spájajú primárne so skupinou Lucie - svojho času totiž vznikla ako Davidova sólová vec, až potom s dostala do koncertných setlistov kapely.


Priatelia na pódiu aj v hľadisku

Súčasťou koncertu bolo vystúpenie špeciálnych hostí - hudobných a osobných priateľov Davida Kollera, v súlade s obsahom celého projektu David Koller & Friends. Pozval do neho českých a slovenských kolegov, ktorých osobne pozná, alebo ich tvorbu sleduje a zaujala ho, aby nahrali jeho skladby podľa svojich predstáv. V MMC sa z tejto zostavy predstavili dvaja hostia - mladá slovenská speváčka Katarzia, ktore účasť bola neohláseným (no tak trochu očakávaným) prekvapením a český reper Kato. Obaja sa predstavili s dvoma svojimi a jednou upravenou piesňou z repertoáru Davida Kollera.

Katarzia, vlastným menom Katarína Kubošiová, je sviežim vánkom vo vodách slovenskej hudby, u ktorej sa talent snúbi s originalitou, nekonvenčnosťou, chuťou experimentovať a kombinovať žánre. Zaujímavosťou je, že na jej nedávno vydanom albume Agnostika hrá aj Kollerov basák Marek Minárik. Okrem vlastných dvoch noviniek predviedla coververziu songu Záchranář, ktorý si pretextovala do slovenčiny a obliekla ho do elektronického šatu. Podľa niektorých kritikov ide o najlepšiu prerábku na albume, s čím nemám problém sa stotožniť. Ak by ste chceli zažiť naživo viac než len tri skladby tejto talentovanej hudobníčky, na rovnakom mieste sa so svojím novým programom predstaví koncom marca v rámci spoločného turné s kapelou Billy Barman s názvom Veľký Čínsky Tour.

David Koller a Kato v MMC, 14.2.2017 Zdroj: Martina MlčúchováDavid Koller a Kato z Prago Union - viac fotiek z koncertu

Adam Svatoš alias Kato je známym priekopníkom hip-hopu v Čechách. V 90-tych rokoch bol členom dnes už legendárnej formácie Chaozz, dospelejším a najzásadnejším projektom jeho kariéry je však Prago Union. Duo, ktoré tvorí spolu s DJom Marom, je vďaka kvalitným textom a originálnemu prejavu považované za jednu z najlepších českých formácií vo svojom žánri, pri porovnaní so zvyškom rapovej scény by až dalo povedať, že má svoj vlastný žáner. V Katovom podaní si publikum okrem skladby Varování z minuloročného albumu Smrt žije a jeho staršej veci Myšlenkový pochod vypočulo coververziu piesne Aha (mierne ju premenoval na Jo, aha). Aj keď nie som veľký fanúšik hip-hopu, uznávam, že Kato ma dostal - išla z neho dobrá nálada, na rozdiel od hraného hnevu niektorých jeho kolegov z brandže.

Zaujímavý koncert plný energie a plného nasadenia všetkých účinkujúcich vyvrcholil vhodne vybranými prídavkami. Nechýbali ani "Trumpety" od Lucie, počas ktorej David Koller predstavil členov svojej skupiny. Diváci všetkých vekových kategórií odmenili protagonistov večera dlhým potleskom a ováciami. Žiadne prekvapenie, koncerty Davida Kollera sú vždy hudobným zážitkom, pri ktorom nuda nemá šancu. Niektorí fanúšikovia, ktorí ho počkali v hľadisku, sa s ním osobne o svoje pocity podeliť osobne po koncerte. Viditeľne unavený, ale spokojný David Koller sa trpezlivo s každým odfotil a venoval záujemcom aj svoj autogram.

Keď som si už pred začiatkom koncertu na niektorých fanúšikoch všimol tričko z oficiálneho spevákovho merchandisingu  s nápisom "Who the fuck is David Koller?", pri odchode z klubu som sa utvrdil, že jeho priaznivci dobre poznajú odpoveď. A preto na koncert Davida Kollera určite znova prídu radi.

TIP: Lucie sa po roku vráti na Slovensko: Exkluzívny koncert v trnavskej City Arene!Setlist koncertu David Koller & Friends:
(14.2.2017, Majestic Music Club, Bratislava)

1. Řetězy
2. Recidiva
3. Lajka z I. P. Paulova
4. Vona říká jó
5. Dnes naposled
6. Aha
7. Konec nočních toulek
8. Žádný city
9. Tereza
10. Čučoriedky
11. Michal (Katarzia)
12. Milovať s hudbou (Katarzia)
13. Záchranář (David Koller cover, Katarzia)
14. Řidič
15. Šrouby do hlavy
16. Černí andělé
17. Lovec, střelec, doktor a vědec
18. Varování (Kato)
19. Myšlenkový pochod (Kato)
20. Jo, aha (David Koller cover, Kato)
21. Gypsy Love
22. Na mě zapomeň
23. Chci zas v tobě spát

Prídavky:
24. Nic není nastálo
25. Amerika
26. Troubit na trumpety by se nám líbilo


David Koller v MMC, 14.2.2017 Zdroj: Martina MlčúchováDavid Koller v MMC, 14.2.2017 Zdroj: Martina MlčúchováKatarzia na koncerte Davida Kollera v MMC Zdroj: Martina MlčúchováDavid Koller v MMC, 14.2.2017 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport z Bratislavy

Autor: Ivan Straka
Foto / cinemagraph: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: David Koller, Katarzia