V piatok 17. marca sa v obrátenej pyramíde Slovenského rozhlasu opäť rozdávali hudobné ceny, ktoré si nemalá časť slovenskej scény váži zo všetkých najviac. Dávajú totiž popri známych a zabehnutých kapelách a umelcoch veľký priestor aj mladým talentom a širokému spektru menšinových žánrov. Tento ročník však nebol iba o hudbe, galavečer sa z veľkej časti niesol aj v znamení silných spoločenských odkazov.

Najvýraznejším bola mimoriadna cena, ktorú počas večera uviedla a odovzdala šéfka Rádia_FM Janka Imrichová. "Vždy sme chceli, aby Rádiohlavy boli symbolom radosti z hudby a z toho, že tu máme toľko šikovných umelcov. Mrzí ma to, ale dnes to nemôže byť len o radosti. Prvýkrát v histórii odovzdám mimoriadne ocenenie. Dostanú ho tvorcovia projektu, ktorý spojil hudobnú scénu, keď bolo treba reagovať na vlnu zla a nenávisti."

Tým projektom je Slovenská Tepláreň - iniciatíva, ktorá v novembri 2022, mesiac po nenávisťou motivovanej vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, dala dohromady viac ako 600 slovenských hudobných projektov, priestorov, festivalov a ďalších podporujúcich subjektov. Na stovkách podujatí, ktoré sa počas dvoch týždňov konali po celom Slovensku, spoločne s tisíckami návštevníkov vyjadrili podporu LGBTI+ ľuďom a povedali nie nenávisti.

Cenu prišli prevziať traja zástupcovia tejto iniciatívy. Ako prvý sa publiku prihovoril majiteľ a zakladateľ bratislavského podniku Tepláreň, pri ktorom sa teroristický útok 12. októbra udial, Roman Samotný. "Je to cena pre nás všetkých - za to, že keď nás bijú, tak sa navzájom chránime. Je to spoločná cena za to, že keď sa cítime zranení a osamelí, tak príde niekto, kto sa o nás zaujíma. Naša spoločnosť ochorela nenávisťou, ale Slovenská Tepláreň ukázala, že existuje liek - je ním solidarita a vzájomná spolupatričnosť. Chcem vám všetkým poďakovať za to, že keď k vám príde nenávisť, tak ju neposuniete ďalej, ale vyberiete si lásku," odkázal z pódia Samotný.

Roman Samotný, Radio_Head Awards za rok 2022 Zdroj: Martina MlčúchováDo Slovenskej Teplárne sa zapojil aj priestor Pivnica pri studni v Detve, ktorého majiteľka Slávka Babicová poznamenala, že "je veľmi dôležité, aby sa myšlienky tolerancie šírili aj v regiónoch, aby sa aj tam ľudia prestali báť toho, čo je iné, pretože všetci sme rovnakí ľudia". Michal Kaščák začal svoj príhovor tým, že si túto cenu váži o to viac, že je od verejnoprávneho média a vyzdvihol spôsob, aký Janka Imrichová štvrtý okruh štátneho rozhlasu vedie. "Veľmi by som chcel, aby si aj ostatné štátne inštitúcie brali príklad z Rádia_FM."

Zároveň však dodal, že ciele Slovenskej Teplárne sa nenaplnili. Napriek krátkej a intenzívnej vlne solidarity na novembrových podujatiach necítiť celkovú zmenu v spoločnosti, ktorá je stále chorá nenávisťou. Preto je šéf festivalu Pohoda spolu s ďalšími organizátormi iniciatívy odhodlaný pokračovať. Druhá vlna Slovenskej Teplárne bude v septembri a Kaščák verí, že sa do nej zapoja aj ďalšie priestory a kapely. Na záver pripomenul tiež vojnu u našich východných susedov a svoju reč zakončil zvolaním "Sláva Ukrajine!".

Podobný odkaz vyslali aj hlasujúci v poslucháčskych kategóriách

O tom, že inakosť a nenávisť voči nej sú témy, ktoré vnímajú ako dôležité aj fanúšikovia Rádia_FM svedčí fakt, že hlasní podporovatelia LGBTI+ ľudí, ale aj priamo členovia a členka tejto menšiny sa na pódiu objavili už na začiatku večera, a to práve vďaka hlasovaniu poslucháčov. Kapela Berlin Manson si prišla ocenenie Objav roka prevziať s dúhovou vlajkou a spevák Adam Dragun svoju ďakovnú reč ukončil slovami "Smrť fašizmu".

Prečítajte si rozhovor: Adam z Berlin Manson: Zavesiť vlajku alebo napísať pesničku nie je aktivizmus

Ocenenie za Debut roka zase získala transrodová producentka a skladateľka elektronickej hudby IAmNøt, ktorá mala zhodou okolností práve v deň galavečera narodeniny. Hneď po tejto milej informácii však samotnú nahrávku Changes priblížila menej veselými slovami: "Väčšinu môjho života som sa nemala rada a tento album mi pomohol prijať sa." Pridala tiež pozitívny odkaz nádeje pre všetkých transrodových ľudí, ktorí to majú ťažké, že aj v ich živote príde deň, kedy sa budú mať dobre.

Celá prvá tretina večera, ktorú symbolicky uzavrela kapela Purist a jej hostia so skladbou Ladyboi, sa tak niesla v znamení jasne deklarovaných postojov k citlivej aktuálnej téme, v ktorých sa Rádio_FM so svojím publikom zhoduje. Okrem hlasovania v "nováčikovských" kategóriách o tom svedčili aj reakcie v sále Veľkého koncertného štúdia, kde mali všetky spomenuté príhovory hlasnú podporu.

Purist a hostia, Radio_Head Awards 2022 Zdroj: Martina Mlčúchová

Hlavné ceny získali nahrávky, ktoré presahujú alternatívne rádio

Zvyšok večera, ktorý svojím vystúpením v okresanej trojčlennej zostave otvorili Tolstoys, už patril oslave hudby a jej rozmanitosti. Tretia poslucháčska cena putovala do rúk členov kapely Para, ktorá podľa očakávaní premenila svoju nomináciu v kategórii Skladba roka. S pesničkou To okolo nás, na ktorej sa autorsky podieľali aj bývalý gitarista kapely Matej Starkov a Jana Kirschner, skupina v roku 2022 prelomila ľady aj v komerčných rádiách, hlavnú fanúšikovskú základňu má však už dlhé roky práve v Rádiu_FM. Spevák Lasky v ďakovačke pozval fanúšikov na turné Na ceste Tour, ktoré sa odohrá od 31. marca do 22. apríla v ôsmich slovenských mestách.

Štvrtou - a každoročne najsledovanejšou - poslucháčskou kategóriou je Album roka. Tento rok sa ním stala nahrávka Posledné veci, obsahujúca posledné skladby, na ktorých počas svojho života pracovala legenda slovenskej a česko-slovenskej hudobnej scény Miro Žbirka. Album zaňho v spolupráci s Mekyho anglickými kolegami z Abbey Road dokončil jeho talentovaný syn David Žbirka, a práve on zaňho prevzal toto ocenenie. Ďalšie môžu pribudnúť v apríli na udeľovaní najprestížnejších českých hudobných cien Anděl. Žbirkov posmrtný album je nominovaný v štyroch kategóriách.

Recenzia: Posledné veci Mira Žbirku sú viac než dôstojnou bodkou za jeho kariérou a dielom

David Žbirka, Radio_Head Awards za rok 2022 Zdroj: Martina MlčúchováPriznám sa, že osobne som očakával rovnakého víťaza aj v kategórii Album roka - Novinárske ocenenie, kde som za Posledné veci aj sám hlasoval. Nakoniec je však dobre, že väčšina kolegov z hudobných redakcií si za svojho favorita vybrala nahrávku Čudne slávni od formácie Modré hory. Kategória zameraná na hip-hop a rap, kde by zrejme boli hlavným favoritom, je totiž od tohto ročníka minulosťou.

Ich "čudná sláva" však spočíva aj v tom, že oslovujú kritického poslucháča bez ohľadu na jeho obľúbený žáner, a to nielen vďaka okamžite rozpoznateľnej a nadčasovej hudobnej zložke, ale predovšetkým výbornými textami, v ktorých majú svoje miesto aj autentické postoje k spoločenským témam. Platí to samozrejme aj o najnovšom albume, čo po prevzatí ceny potvrdili v energickej šou ale aj v našom stále aktuálnom rozhovore.

Prečítajte si: Modré hory: Zlovensko tu bude stále. Dôležité je mať nastavenie, ktoré ho odmieta

Zo žánrových cien spomeniem víťazov kategórie Hard&Heavy, kapelu Besna, ktorá aj napriek hlasovej indispozícii svojho lídra Samuela Dudláka odohrala jedno z najlepších vystúpení večera. Titulnú skladbu albumu Zverstvá (recenzia) zaňho odspieval frontman ďalšej nominovanej kapely Damato, kým spevák a gitarista Besny to prítomným vynahradil krátkym vybehnutím pod pódium a neskôr aj srdečným príhovorom v ďakovačke.

Druhý rok po sebe bola "čiernou ovcou" Rádiohláv kategória Jazzová hudba, kde sa opäť porota nevedela rozhodnúť, a tak ocenila hneď dva albumy. Najskôr si sošku prevzal Matúš Jakabčic a o pár minút neskôr aj jeden z jeho spolupracovníkov na albume Room #555, klavirista Ľuboš Šrámek. Ten bol totiž ocenený za spoločný autorský album s dlhoročným súputníkom, saxofonistom Nikolajom Nikitinom - Directions & Connections. Uvidíme, či tento trend jazzovej porote vydrží aj naďalej a či sa nerozšíri aj do ďalších kategórií. Aj v nich by si totiž ocenenie často zaslúžili viacerí z nominovaných.

Besna, Radio_Head Awards 2022 Zdroj: Martina Mlčúchová

Riešia aj dôležité témy, no stále si zo seba vedia vystreliť

Galavečery Radio_Head Awards sú od začiatku známe tým, že sa ich tvorcovia neberú príliš vážne a vedia divákov pobaviť na svoj účet. Kým v úplne prvých ročníkoch sa o to starala najmä dvojica Baláž a Hubinák a niekoľko rokov bez servítky roastoval Rádiohlavy aj nominovaných umelcov komik Joe Trendy, teraz hudobné ceny ukázali svoj nadhľad v špeciálnych skladbách od svojich “domovských” umelcov. Ich videoklipy natočené v priestoroch Slovenského rozhlasu boli kreatívnym a vtipným osviežením večera.

Tono S., ktorý na Rádiu_FM pripravuje a moderuje reláciu o hip-hope, si v chytľavej skladbe s vysamplovanou melódiou z Perinbaby (Páslo dievča pávy) uťahoval z moderátora Martina Staňa (ten mu to v nasledujúcom vstupe rovno vrátil) aj zo samotných cien pre umelcov, ktorých vraj nikto nepozná. V druhom vstupe už bol miernejší a sympaticky uviedol publikum do časti večera venovanej žánrovým kategóriám, pričom v texte vymenoval množstvo nominovaných.

Kapela Saténové ruky, ktorá je s Rádiom_FM prepojená cez Braňa "Bebeho" Bezáka, podobným spôsobom v punkovej vypaľovačke "Hlavy 22" vymenovala veľkú časť nominovaných albumov. Pred vyhlásením hlavnej ceny Album roka ešte v jej podaní zaznela óda na Nomináciu - sviežo pretextovaná skladba Gravitácia, v ktorej sme sa okrem iného dozvedeli, že "nominácia spôsobuje narcizmus".

Tomu sa vyhol Laco Lučenič, ktorý získal Ocenenie za prínos do hudby aj bez nominácie, ale absolútne zaslúžene. V "lasicovskom", elegantne odľahčenom príhovore s úsmevom poznamenal, že na to nie je zvyknutý a poďakoval svojim blízkym aj samotnému Rádiu_FM, ktoré je jeho obľúbeným rádiom a o to viac si toto ocenenie váži. Okrem sošky mu patrilo aj záverečné vystúpenie večera - kapela Nvmeri spoločne s Pinom z PPE zahrala jeho skladbu Byt plný snov.

Laco Lučenič, Radio_Head Awards za rok 2022 Zdroj: Martina MlčúchováIšlo o jeden zo silných hudobných momentov, o ďalšie sa postarali Meowlau x Val a tiež pre mňa najpríjemnejšie prekvapenie večera, nitrianska kapela Dis is Markéta. Tá bola s EP nahrávkou hrajžemi nominovaná v dvoch žánrových kategóriách (World Music a Folková hudba), napokon však získala "len" špeciálnu finančnú cenu od Nadácie Advance Investments v hodnote 2500 eur na dokončenie a vydanie albumu. Pomoc je v tomto prípade určite v správnych rukách, kapela spájajúca folklórom inšpirované texty s world music a súčasnou hudbou ukázala naživo so skladbou Zahorela svoj veľký potenciál, ktorý rozvíja už niekoľko rokov.

Nebyť Rádia_FM, o takýchto kapelách by sa v našom éteri možno ani nehovorilo. Tento ročník Rádiohláv však ukázal, že jeho prínos – a v rámci slovenských verejnoprávnych médií doslova pozitívna deviácia – je tiež v tom, čo robí a aké hodnoty otvorene zastáva aj mimo hudby.

Pozrite si fotoreport a krátky videozostrih z galavečera 

Nominácie a víťazi Radio_Head Awards za rok 2022

POSLUCHÁČSKE KATEGÓRIE

Album roka:

  • Boy Wonder - Jeseň 2015: Človek z planéty Zem
  • Korben Dallas - Deti rýb
  • Miro Žbirka - Posledné veci
  • Modré hory - Čudne slávni
  • Tolstoys - Mirror Me

Skladba roka:

  • Berlin Manson - Netancujem, kývem hlavou
  • Billy Barman - Zero
  • The Curly Simon, Yael, Katarzia - Choď už domov
  • Modré hory - Čudne slávni
  • Para - To okolo nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov

Objav roka:

  • Berlin Manson
  • Brain Dealers
  • Kriss Krimm
  • Krstní otcovia
  • Meowlau x Val

Debut roka:

  • Besna - Zverstvá
  • IAmNøt - Changes
  • KKR - KKR
  • Kutlo - Variations
  • Letá - Obzory

POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE

Album roka / Novinárske ocenenie:

  • Boy Wonder - Jeseň 2015 Človek z planety Zem
  • Korben Dallas - Deti rýb
  • Miro Žbirka - Posledné veci
  • Modré hory - Čudne slávni
  • Tolstoys - Mirror Me

Elektronická hudba:

  • Blame Your Genes - Skins
  • Inkwall - Against The Wall
  • Meowlau x Val - Nevermind
  • Nina Pixel - Ancestral Archeology
  • VI3E - GAME3OY

Hard & Heavy:

  • April Weeps - Cataclastic
  • Besna - Zverstvá
  • Damato - Triumf Smrti
  • Depresy - Psycold
  • Jakub Tirco - Alaska

Folková hudba:

  • Dis is Markéta - Hrajžemi
  • Edo Klena & Klenoty - Duša
  • Hmlisto & Petr Linhart - Československá
  • Longital - Dočista
  • Trojka Zuzany Homolovej - Šak je to láska zlá

World music:

  • Dis is Markéta - Hrajžemi
  • Júlia Kozáková - Manuša
  • Michal Smetanka - Igric per saecula
  • Pressburger Klezmer Band - Korene / Roots
  • Trojka Zuzany Homolovej - Šak je to láska zlá

Experimentálna hudba:

  • Adela Mede - Szabadság
  • Bartek - 270°
  • Daniel Kordík - Ocela
  • Matej Sloboda, EnsembleSpectrum - Doctor ONE & Mistress PULSE
  • Nina Pixel - Ancestral Archeology

Klasická hudba:

  • Il Cuore Barocco - Il Cuore Barocco
  • Ladislav Fanzowitz - Ernő Dohnányi, Vol. 3
  • Matej Sloboda, EnsembleSpectrum - Doctor ONE & Mistress PULSE
  • Milan Paľa - Capricci
  • Milan Paľa, Katarína Paľová - Valentin Bibik - Viola sonatas

Jazzová hudba:

  • Erik Rothenstein band ft. Jorge Pardo - Schumann Resonance
  • Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band - Room#555
  • Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble - Directions & Connections
  • Nikola Bankov - Dream Chaser
  • Ondrej Krajňák - Krížna cesta

Ocenenie za prínos do hudby: Laco Lučenič

Ocenenie Nadácie Advance Investments: Dis is Markéta

Mimoriadne ocenenie: Slovenská Tepláreň

--
Autor: Patrik Marflák