Belgická formácia Hooverphonic sa v utorok 15. októbra vrátila na Slovensko po dlhých jedenástich rokoch. Plný Ateliér Babylon však bol dôkazom, že fanúšikovia na kapelu nezabudli a stále má pevné miesto v ich srdci.

Ako predkapela sa na bratislavskom koncerte predstavili aktuálni víťazi ankety Radio_Head Award v kategórii Objav roka, skupina Don't Trust Butterflies. Svojím gitarovým popom s prvkami elektroniky odštartovali večer v príjemnom tempe. Spevák Simon Štubniak v približne desiatke skladieb predviedol výbornú angličtinu a veľmi slušný flow.

Potom už sa, zahalení do pódiovej hmly, na javisku objavili piati členovia Hooverphonic, oblečení v slušivých čiernobielych overaloch s jemnými pásikmi, evokujúc retro eleganciu distingvovaných pánov v oblekoch. Komický strih overalov však túto ilúziu narúšal a potvrdzuje, že aj chladní Belgičania, ktorí nie sú práve známi svojim zmyslom pre humor, si zo seba dokážu vystreliť.

Ako posledná sa z tmy vynorila speváčka Luka Cruysberghs v čiernom plášti s kapucňou, s ktorým kontrastovali jej dlhé blonďavé kučery a takmer detská tvár. Luka má len 18 rokov, no už pred dvoma rokmi sa stala víťazkou súťaže The Voice of Flanders 2017. Práve basák a producent Hooverphonic Alex Callier bol v súťaži jej koučom a pri finálovom vystúpení so skladbou Mad About You, ktorá je obrovským hitom kapely, ju sprevádzal na gitare.

Hooverphonic v Bratislave, 15.10.2019 Zdroj: Martina Mlčúchová

Novinka nesklamala, hity potešili

Úvodná skladba Feathers and Tar z nového, v poradí už desiateho štúdiového albumu Looking for Stars, sa nesie v duchu predchádzajúcej tvorby kapely, v jemnom country rytme a je akýmsi duchovným pokračovaním hitu Jackie Cane. Celá novinka má byť podľa Alexa Calliera poctou Enniovi Morriconemu a country, čo je vo viacerých skladbách výrazne počuť.

Luka spieva vynikajúco. Jej čistý a výrazný vokál nenecháva priestor na pochybnosti, že je dôstojnou náhradou predchádzajúcich prvých dám Hooverphonicu, Geike Arnaert a Noémie Wolfs. Na pódiu je možno trochu plachá a introvertná, ale spevácky si je úplne istá. Nie sú tak potrebné žiadne gitarové sóla či inštrumentálne intervaly, celá šou je postavená na jej úchvatnom speve a dáva mu vyniknúť.

Medzi pesničkami však na seba namiesto Luky strháva pozornosť Alex Callier, ktorý sa ako jediný z kapely prihovára k publiku. A má poriadne podrezaný jazyk - okrem iného sa podelil aj o zážitky z miestneho karaoke baru a skladbu Horrible Person venoval nepríjemnej barmanke, ktorú hudobníci stretli deň pred koncertom, keď objavovali zákutia večernej Bratislavy. Prezradil tiež, že slovenský koncert je posledným v tejto časti turné.

Hooverphonic v Bratislave, 15.10.2019 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si viac fotiek Martiny Mlčúchovej

Okrem dvoch skladieb Hooverphonic v Bratislave zahrali celý nový album, prinášajúci nový vokál speváčky, ale s rozpoznateľným zvukom kapely. Publikum ho pozná a víta každú skladbu potleskom (z noviniek má najväčší úspech singel Romantic), najväčšie ovácie sa však ozývajú pri úvodných tónoch kultových skladieb ako Eden, Amalfi, 2Wicky či Vinegar and Salt, pri ktorej speváčka v komornejšom hudobnom doprovode naplno predviedla svoj hlas a obdivuhodný rozsah.

Spomínaná hitovka Mad About You, ktorú si niektorí fanúšikovia na konci koncertu pýtali znova, zaznela v mierne upravenej podobe a rýchlejšom tempe a bola esenciou trip-hopového rytmu, vďaka ktorému sa Hooverphonic pôvodne preslávili. Osviežujúcou novinkou bol duet speváčky s gitaristom v skladbe Badaboum.

Celkovo bolo bratislavské vystúpenie skutočnou oslavou žánrovo širokého repertoáru kapely, ktorá na budúci rok oslávi už 25 rokov na scéne. Úmyselne minimalistické predstavenie bolo úplne bez bombastických efektov a sústredilo sa iba na jednoduché umenie hudby. Tento večer predstavil všetky prvky, ktoré kapelu charakterizovali v priebehu desaťročí.

Setlist koncertu Hooverphonic v Bratislave:
(15. 10. 2019, Ateliér Babylon)

1. Feathers and Tar
2. Lethal Skies
3. Stranger
4. Vinegar & Salt
5. On and On
6. Anger Never Dies
7. Horrible Person
8. Eden
9. Romantic
10. Sleepless
11. Jackie Cane
12. The Night Before
13. Hiding in a Song
14. Mad About You
15. Uptight
16. One Two Three
17. Badaboum
18. Amalfi

Prídavky:
19. 2Wicky
20. Inhaler
21. Sometimes
22. Long Time Gone

PS: Koncert Hooverphonic do Bratislavy priniesla agentúra Czechoslovak Music Factory, ktorá už túto stredu organizuje koncert dánskych When Saints Go Machine. Ako predkapela vystúpi domáce trio Nvmeri.

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Hooverphonic