Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Jamiroquai v Košiciach: vrchol otváracieho ceremoniálu EHMK si užilo šesťtisíc ľudí

Jamiroquai v Košiciach: vrchol otváracieho ceremoniálu EHMK si užilo šesťtisíc ľudí

21.01.2013 - 10:30 | redakcia

Vypredaná košická Steel Aréna privítala v nedeľu večer populárnu britskú kapelu Jamiroquai. Jej koncert bol vyvrcholením víkendového slávnostného otvorenia Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2013 v metropole východného Slovenska.


Vystúpenie britskej acid-jazz-funkovej kapely bolo jediným spoplatneným podujatím počas víkendového ceremoniálu. Do obehu sa v úvode dostala zvýhodnená cena vstupeniek, ktorá sa rýchlo vypredala, tak ako aj samotný koncert. Niet sa čo diviť, veď na Slovensku vystupovali Jamiroquai naposledy v roku 2002 v bratislavskej Inchebe. Do Košíc prišli špeciálne na otvorenie EHMK 2013, vo februári ich čaká turné po krajinách Latinskej Ameriky.

Kapela pricestovala do Košíc aj so svojím vyše tridsaťčlenným tímom už v sobotu. V centre mesta bol pre ňu rezervovaný celý hotel, líder Jay Kay mal k dispozícii celé jedno poschodie. Do reči mu však veľmi nebolo. Plánovanú tlačovku a fotenie pre novinárov nakoniec odmietol. Škoda. Počas voľného večera v meste navštívil jeden z miestnych tanečných podnikov, kde sa zabával aj za prítomnosti kamier jednej s komerčných televízií.

Prílev energie do skrehnutého publika

Návštevníkov začali vpúšťať do arény približne hodinu pred plánovaným začiatkom, vystúpenie však v pohode stihli aj tí, ktorí sledovali otváraciu show na Hlavnej ulici. Plánovaný začiatok vystúpenia (20:30) sa totiž posunul o viac ako dvadsať minút, kedy už maximálne zaplnená hala ováciami privolala svetovú megahviezdu. S výkrikom "Košice!" pozdravil zhruba 6000 ľudí na úvod frontman Jay Kay so svojim typickým klobúkom a pestrofarebným indiánskym odevom. Kapela spustila podľa očakávaní chytľavé tanečné rytmy, pri ktorých predvádzal najväčšie pohybové kreácie samotný spevák. Ten nezabudol zagratulovať Košiciam k titulu EHMK.

Na pódiu mu pomáhali krásne čokoládové vokalistky, ktoré dali vystúpeniu tú správnu šťavu. V úvode občas prekvapilo zaškrípanie mikrofónu, čo by sme na takejto veľkej produkcii nečakali, no tento problém sa postupne vyriešil. Pomalší rozbeh koncertu podčiarkol aj fakt, že návštevníkom v Aréne chvíľu trvalo, kým sa naladili na Jaya prekypujúceho energiou. Na svedomí to možno malo chladné upršané počasie, ktoré poznačilo celé otvorenie EHMK.

Jamiroquai, Košice, 20.1.2013Jamiroquai v Košiciach - pozrite si celý fotoreport z koncertu

Lepší ako z CD-čka

Kapela zahrala prierez svojou dvadsaťročnou tvorbou, všetky notorické hity síce nezazneli, no aj skalní fanúšikovia si prišli na svoje. Medzi piesňami, ktoré roztancovali fanúšikov, nechýbali hity ako Cosmic Girl Space Cowboy, ktoré tematicky súviseli so samotným otváracím ceremoniálom, k ďalším skladbám patrili AlrightLove Foolosophy či Main Vein. Na záver zahrala kapela za burácajúceho aplauzu ďalší z veľkých hitov Deeper Underground, známy zo soundtracku k filmu Godzilla. Publikum si potom niekoľkominútovým potleskom a skandovaním vypýtalo prídavok, ktorým bola skladba White Knuckle Ride z dosiaľ posledného albumu skupiny, čím sa takmer dvojhodinový koncert skončil.

"Jay Kay je veľký pán a naživo hrali úžasne, lepšie ako z CD-čka", podelil sa so svojimi dojmami Jakub z Košíc, ktorý si užil koncert spolu s tisíckami ďalších návštevníkov. Pri spomínaných hitoch ako Cosmic Girl či Deeper Underground sa z koncertu stala miestami až párty, keďže sa tancovalo skoro všade. Tracky mali príjemné, niekedy aj vyše desaťminútové aranžmány, čo len umocňovalo hudobný i tanečný zážitok.

Aj organizátori koncertu svoju prácu odviedli celkom dobre, o čom svedčia pozitívne reakcie aj na sociálnych sieťach. Tento koncert jednoznačne potiahol celkový dojem z otváracieho ceremoniálu EHMK Košice 2013 a ostáva nám len veriť, že takýchto vydarených podujatí bude v nastávajúcom kultúry v Košiciach roku viac.


Otváraciu šou v centre Košíc videli desaťtisíce ľudí

Ešte pred koncertom Jamiroquai prišlo v nedeľu na otvárací ceremoniál EHMK 2013 do centra Košíc podľa organizátorov okolo 40-tisíc ľudí. Uzimených návštevníkov najprv zahrial svojou fenomenálnou hrou na bubnoch japonský mág tradičných bicích nástrojov Ichitara a domáci multiinštrumentalista Stroon. Medzi ľuďmi sa počas večera priamo na ulici prezentovali aj umelci z Francúzska. V inscenovanom bloku neskôr na pódiu vystúpili košickí bubeníci, tanečníci, performeri a parkouristi z Čiech a Slovenska pod vedením Róberta Nižníka a Víta Halška. Že ani rap nie je východniarom vzdialený dokázala košická formácia Stanica Projekt, ktorá odpremiérovala vlastnú skladbu o meste.

Po príhovore primátora a eurokomisárky opäť dostali priestor hudobníci. Milovníkov vážnej hudby potešila operná speváčka Michaela Várady, vystúpili aj The Cubes, orchester Jeana Valjeana, Under Kontrol alebo skupiny Chiki Liki Tu-aPeter Bič Project, ktoré si na chvíľu "vymenili" pesničky. Nechýbal ani folklór v podaní súborov Derevjanky a Šarišská nátierka. Tesne pred "štartom Košickej kultúrnej družice" odznela hymna EHMK – Pocta mestu v podaní Mariána Čekovského, Nataše Džunkovej, Katky Knechtovej, Lukáša Adamca a detských speváckych zborov Pro musica a Magnólia.

Odpočítavanie pred vypustením pomyselnej kultúrnej družice umocňovalo svetelné divadlo a laserové efekty na historických budovách, ktoré Košičanov a návštevníkov mesta uchvátili už v sobotu. Samotný "štart" bol už rozpačitejší - sprevádzal ho ohňostroj, ktorý v hmlistom počasí nemohol divákov očariť naplno. V každom prípade je škoda, že to všetko mohli oceniť (alebo aj neoceniť) len samotní návštevníci podujatia - RTVS prenos z otváracieho ceremoniálu nevysielala a internetový stream postrádal kvalitu, akú by si táto udalosť zaslúžila.


Autor: Martin Laškovský (o koncerte Jamiroquai), EHMK, pm
Foto: Tibor Šuchta - Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti