Hoci jazzovú hudbu radíme akosi automaticky k menšinovým žánrom, pri jej zmienke v kontexte slovenskej scény rovnako automaticky väčšine poslucháčov naprieč všetkými generáciami napadne meno Peter Lipa. Pritom ani nemusia byť vášnivými poslucháčmi tohto žánra, či poznať detailne jeho tvorbu.

Aj to je dôkaz, že úsilie o rozvoj slovenského jazzu a jeho propagáciu doma i za hranicami, ktoré tento spevák a neúnavný hudobný organizátor počas svojej 55-ročnej kariéry vynaložil, nebolo márne. Preto niet divu, že pri príležitosti jeho 75. narodenín, ktoré tento rok v máji v dobrom zdraví a v plnom pracovnom nasadení oslávil, mu jeho priatelia pripravili špeciálny darček v podobe výnimočného koncertu v bratislavskom Istropolise.

Podujatiu, ktoré dostalo názov Peter Lipa - 75 rokov v plnom nasadení, nemohol v posledný septembrový štvrtok konkurovať ani hokej na zimnom štadióne, nakoľko vstupenky naň boli už dávnejšie beznádejne vypredané. Oslávenec, aj keď pôvodom z metropoly Šariša, je miláčikom bratislavského publika aj vďaka vybudovaniu najstaršieho a najznámejšieho jazzového festivalu u nás, ktorým Bratislavské jazzové dni, ľudovo nazývané džezáky, nepochybne sú. Už viac než štyri dekády je ich šéfdramaturgom a za toto obdobie sa mu podarilo priniesť na Slovensko mnohé svetové hviezdy tohto žánru. K záujmu verejnosti o jeho narodeninový koncert však nepochybne nemalou mierou prispeli aj mená avizovaných účinkujúcich - známych slovenských i českých spevákov a popredných inštrumentalistov.

Predovšetkým spevák

"Často sa ma pýtajú, ako ma majú uviesť, že čo som, lebo ja toho mám veľa. Tých mojich aktivít je trochu viac a sú také roztrieštené, často veľmi rôznorodé, ale mne úplne stačí, ak sa povie Peter Lipa, spevák," zaznelo v úvodnej video dokrútke. Po jej skončení sa Peter Lipa pridal k hudobníkom z legendárnej skupiny Blues Five, založenej ešte v roku 1967, ktorá ako jedna z prvých kapiel v Československu priniesla do bigbítu dychové nástroje a priblížila ho k jazzu a blues.

Setlist koncertu otvoril legendárny hit A Whiter Shade Of Pale anglickej skupiny Procol Harum. Nebola to žiadna náhoda, približne pred pol storočím ju práve Peter Lipa naspieval so slovenským textom Ruda Skukálka pod názvom Bolo to v stredu ráno. Objavila sa v hitparáde vtedajšej Československej televízie, a hoci hneď po prvom kole vypadla, bol to jeho mediálny debut, na ktorý je dodnes hrdý. Tentoraz ju však zaspieval v origináli doprevádzaný trojicou Dušan Hájek (bicie), Dušan Valihora (basgitara) a Peter Koreň (hammond). Symbolickým je v tejto súvislosti aj fakt, že tak ako Peter Lipa sú dodnes aktívni aj členovia spomínanej londýnskej formácie.

Peter Lipa - 75 rokov v plnom nasadení, Istropolis Zdroj: TASR - Dano Veselský

Dychové nástroje k jazzu patria

Po úvodnej skladbe nastala na pódiu výmena hudobníkov a scéna počas nasledujúcich minút patrila ďalšiemu zoskupeniu pamätajúcemu zlaté obdobie nástupu jazzu u nás, skupine Tradicional Club. Jeho členovia napriek zrelému veku (ako Peter Lipa poznamenal, najmladším v kapele je 86-ročný Alojz Bouda) so závideniahodnou energiou spolu s oslávencom predviedli dve skladby. Najskôr zaznela Tin Roof Blues, ktorej úplne prvá verzia pochádza ešte z roku 1923, a potom Podobnosť čisto náhodná z mimoriadne plodnej autorskej spolupráce Petra Lipu s Milanom Lasicom.

Pri ďalších dvoch skladbách sa na pódiu vystriedali hráči na dychové nástroje Michal Žáček, Juraj BartošRadovan Tariška, bubeníci Marcel BuntajMartin Valihora, hráč na ústnu harmonika Erich "Boboš" Procházka, basgitaristi Martin GašparMichal Šimko či klávesisti Peter Lipa mladšíBoris Urbánek. V rôznych personálnych kombináciách zahrali pre Petra Lipu, ktorý si mohol užívať rolu diváka v hľadisku, dve skladby z jeho repertoáru - Nestojí to za veľaGet On Board.

Nasledoval prvý vrchol večera, keď sa jedinečná zostava hudobníkov spolu so spevákom doslova oddali hudbe v skladbe Don't You Let The Good Times Go. Tu sa naplno prejavilo Lipovo improvizačné majstrovstvo a inštrumentálna genialita členov tohto príležitostného zoskupenia. Zrejme nebudem ďaleko od pravdy, ak tento narodeninový večer označím ako večer dychových majstrov. To, čo predvádzali Michal Žáček na saxofóne a klarinete, Juraj Bartoš na trúbke a Radovan Tariška na saxofóne, boli hudobné hody, ktorých sa nemožno nikdy prejesť. 

Gratulanti všetkých generácií a žánrov

Za hlavnú "gratulačnú" časť tohto špeciálneho koncertu možno označiť hudobné aj slovné blahoželania známych spevákov, ktorí pre tento večer nahradili oslávenca v jeho aktuálnej koncertnej kapele, nazvanej jednoducho Peter Lipa Band. Príjemným prekvapením boli vystúpenia predstaviteľov mladšej generácie, rapera Opaka s dramatickou skladbou '68 a jednej z nových tvárí slovenského (nielen) jazzu Zuzany MikulcovejBaladou o štyroch koňoch.

Známy hudobník, improvizátor a zabávač Marián Čekovský nezostal nič dlžný svojej povesti a Petra Lipu prizval na pódium k spoločnému prevedeniu piesne, čo sa pochopiteľne nezaobišlo bez spoločnej improvizácie. Ako Čekovský povedal, vybral si pieseň Smútok, pretože "byť humoristom a byť vtipným je najdôstojnejší spôsob ako zostať smutný".

Naopak, s plnou vážnosťou poňala svoj výstup Svetlana Rymarenko, ktorá opäť potvrdila, že je skvelá nielen v oblasti á cappella. To, čo ukázala pri interpretácii skladby Trombone Jones, by obstálo bez hanby aj v konfrontácii s najlepšími americkými R&B speváčkami. Pre mňa to bol jeden z najsilnejších zážitkov večera. Kolo blahoželaní v podaní zástupcov mladšej hudobnej generácie uzavreli (ako inak) energeticky nabudení IMT Smile, ktorých s Petrom Lipom okrem obdivu spája aj spoločné rodné mesto Prešov.

Veľký potlesk si už pri svojom príchode na javisko vyslúžili zástupcovia českej, presnejšie moravsko-sliezskej hudobnej scény, ktorých vystúpenia boli ďalším z vrcholov tohto výnimočného večera. Najprv sa predstavila nestarnúca diva a stálica pop music z neďalekej Ostravy, ktorú moderátor Roman Bomboš uviedol ako Lady Soul, Marie Rottrová. V piesni Sťahovaví vtáci okrem nej opäť "čaroval" Michal Žáček so zimomriavky spôsobujúcim klarinetovým sólom.

Po nej už prišiel na pódium legendárny pesničkár Jaromír Nohavica, ktorý si získal sympatie divákov okrem iného aj tým, že keď mu v piesni Maturantky vypadol text, veľmi pohotovo a obratne ho nahradil svojimi vlastnými slovami. Dojímavé boli aj jeho slová adresované oslávencovi, ktorému zaspieval aj vlastnú pieseň Mám jizvu na rtu. Ako povedal, "pred rokmi som ju napísal pre seba a o sebe, ale ako som tak premýšľal, tak je tiež o tebe".

Posledným gratulantom bol generačný súputník Petra Lipu, známy humorista, glosátor a herec Milan Lasica. Vo vzťahu k oslávencovi má však ešte jednu významnú rolu, je totiž autorom textov k najznámejším Lipovým piesňam. Práve spolupráca s Milanom Lasicom začiatkom 80. rokov minulého storočia odštartovala v kariére Petra Lipu éru, keď začal spievať a nahrávať svoje piesne v slovenčine a trefnými a vtipnými Lasicovými textami prispel k popularizácii jazzu u širšieho publika v rámci celého bývalého Československa.

Samozrejme, že ani teraz nechýbalo vtipkovanie a zdravé vzájomné podpichovanie oboch priateľov na pódiu. Lasica napríklad vtipne vyjadril Lipovi obdiv, že "napriek vyššiemu veku dokáže držať krok s nami mladšími". Spoločne zaspievaná pieseň Prosperita dala priestor aj divákom, ktorí veľmi ochotne na "výzvu k spolupráci" odspievali časť refrénu, čo spokojný Lipa komentoval slovami: "veď spievate s Lasicom a to sa vám každý deň nestáva".

Peter Lipa - 75 rokov v plnom nasadení, Istropolis Zdroj: TASR - Dano Veselský

Na záver aj symfonický orchester

Tretej, záverečnej časti večera predchádzala gratulácia Petrovi Lipovi zo strany organizátorov koncertu Jany VachovejLadislava Snopka z usporiadateľskej agentúry, prednesená aj v mene všetkých divákov v sále, ako aj divákov televízneho záznamu, ktorý z koncertu pripravuje RTVS.

Finále narodeninového koncertu patrilo opäť Petrovi Lipovi ako spevákovi a jeho piatim známym pesničkám vo veľmi špeciálnej úprave, pri ktorých ho okrem jeho bandu sprevádzal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením Adriána Kokoša. Záverečný Caracas za aktívnej účasti publika dal hudobnú bodku za výnimočným narodeninovým koncertom, ktorý organizátori správne vygradovali a pripravili na výbornú od prvej minúty až do záveru.

Vynikajúci večer plný kvalitnej hudby, v skvelých spevákov a hudobníkov, príjemnej pohody a dobrej nálady, a najmä Petra Lipu, publikum ocenilo dlhotrvajúcim potleskom v stoji. Hoci na koncerte nevystúpili všetci pozvaní (avizovaná bola aj účasť Jany Kirschner a Andreja Šebana), symbolicky za nich poslal cez dokrútku pozdrav známy český divadelník, spevák a milovník jazzu Jiří Suchý. Vtipne v nej poznamenal, že "on, ktorý bude mať za 14 rokov stovku, závidí mladosti, ktorú reprezentuje Peter Lipa".

Lipa zreje ako víno

Koncert pre Petra Lipu znovu potvrdil, že hudba nie je mainstreamová a menšinová, nová a stará, ale len dobrá alebo zlá. Hoci posledné roky a nedávne narodeninové koncerty ďalších známych osobností ukazujú, že generačná výmena na hudobnej scéne zákonite prebieha, môže nás tešiť, že aj speváci a hudobníci z generácie Petra Lipu sú stále aktívni a majú svojim priaznivcom aj mladším generáciám umelcov stále čo povedať, či skôr zaspievať a zahrať.

Sám jubilujúci spevák sa k tejto téme vyjadril veľmi výstižne, keď na otázku, v súvislosti s dozrievaním vína, k akému typu tohto moku by sa vzhľadom na svoj vek prirovnal, odpovedal, že "k červenému barikovému, ale sám pijem radšej také mladé víno". A nikto z prítomných divákov určite nezapochyboval, že dôjde k naplneniu výzvy Romana Bomboša, aby sme sa v tejto sále stretli znova o päť rokov na oslave Lipovej osemdesiatky. Pravdupovediac, ja som trochu zapochyboval (či dovtedy bude Istropolis ešte stáť).

Setlist koncertu Peter Lipa - 75 rokov v plnom nasadení: 
(27. 9. 2018 - Bratislava, Istropolis)

1. A Whiter Shade Of Pale (Peter Lipa a Blues Five)
2. Tin Roof Blues (Peter Lipa a Tradicional Club)
3. Podobnosť čisto náhodná (Peter Lipa a Tradicional Club)
4. Nestojí to zaveľa (Michal Žáček, Juraj Bartoš, Marcel Buntaj, Boris Urbánek)
5. Get On Board (Radovan Tariška, Erich "Boboš" Procházka, Martin Valihora, Peter Lipa ml., Michal Šimko)
6. Don't You Let The Good Times Go (Peter Lipa a príležitostná zostava hudobníkov)
7. '68 (Opak a Peter Lipa Band)
8. Balada o štyroch koňoch (Zuzana Mikulcová a Peter Lipa Band)
9. Smútok (Marián Čekovský a Peter Lipa)
10. Trombone Jones (Svetlana Rymarenko)
11. Dobré skutky (IMT Smile a Peter Lipa Band)
12. Sťahovaví vtáci (Marie Rottrová a Peter Lipa Band)
13. Mám jizvu na rtu (Jaromír Nohavica a Peter Lipa ml.)
14. Maturantky (Jaromír Nohavica a Peter Lipa Band)
15. Prosperita (Milan Lasica, Peter Lipa a Peter Lipa Band)
16. Páni v najlepších rokoch (Peter Lipa, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Peter Lipa Band)
17. Tíško a kradmo (Peter Lipa, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Peter Lipa Band)
18. Čo mám rád (Lipový čaj) (Peter Lipa, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Peter Lipa Band)
19. Because Of Your Sad Eyes (Peter Lipa, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Peter Lipa Band)
20. Caracas (Peter Lipa, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Peter Lipa Band)

Autor: Ivan Straka
Foto: TASR - Dano Veselský

Súvisiaci interpreti: Peter Lipa