Veroniku Adamičkovú alias Ronie mohli fanúšikovia popu začať registrovať už pred šiestimi rokmi vďaka dievčenskej skupine Forsomeone. Tú však pomerne rýchlo opustila a rozhodla sa ísť vlastnou cestou. Sólová kariéra sa v jej prípade napokon ukázala ako správna cesta a dnes sa môže tešiť zo svojho debutového EP Domino.

Nielen vo svete ale aj u nás sú dievčenské skupiny väčšinou len krátkou a rýchlou jazdou. Inak tomu nebolo ani v prípade štvorice Forsomeone, ktorá sa po pár rokoch fungovania rozpadla. Ronie krátko po svojom odchode zo skupiny v roku 2016 nahrala skladbu Máme čas s Igorom Kmeťom či Je mi to jasné s Tomim Popovičom, najväčšiu pozornosť však získala až v tomto roku, kedy po dvoch rokoch príprav vydala svojú debutovú sólovú nahrávku. Už pár mesiacov pred vydaním EP Domino pritom zarezonoval dobre zvolený letný singel Bam Bam s Majkom Spiritom.

Aké sú plány Ronie do budúcna a ako spomína na svoje hudobné začiatky? Aj to nám mladá brunetka prezradila v exkluzívnom rozhovore, ktorý vychádza len pár dní po tom, ako predstavila úplne novú skladbu Má všetko čo má mať s Robertom Burianom.

Od umelo vytvorenej kapely k vlastnej kariére

Spomínaš si na moment, kedy si začala uvažovať nad tým, že by si chcela byť speváčkou?

Celý život som spievala, ale nikdy som neuvažovala nad tým, že to bude moja práca. Nejak som však ani nerátala s tým, že by som robila niečo iné. Neviem to vysvetliť. Išlo to u mňa samo a nič som neplánovala.

Kedy si to začala brať vážnejšie?

Zrejme až vtedy, keď prišla SuperStar a Česko Slovensko má talent. Vtedy som už do toho išla s tým, že by som sa tým rada živila.

Ako na to, že chceš byť speváčkou, reagovalo tvoje okolie?

Moje blízke okolie ma v tom celý život podporovalo. Moja mama bola veľmi rada, kým nezistila, čo všetko táto práca obnáša. A mojím spolužiakom? Tým to bolo na smiech. To, že chcem byť speváčka, brali asi tak, ako keby som povedala, že chcem byť parašutista.

Ak by si z nejakého dôvodu predsa spievať nemohla, čo by si spravila?

Odsťahovala by som sa niekde na pláž, kde by bolo teplo a robila čašníčku v nejakom bare. 

Ľudia ťa začali registrovať najmä vďaka šou Česko Slovensko má talent, kde si bola so skupinou Forsomeone. Ktorá z vás poslala prihlášku?

S dievčatami sme sa stretli počas kastingu pre nakrúcanie seriálu Panelák, kde hľadali skupinu pre Alžbetu Ferencovú, ktorá v tom čase v Paneláku hrala. Celé to mal na starosti Andy Kraus a on nás aj neskôr prihlásil do Talentu. S tým sme samozrejme súhlasili, no nepoznali sme sa a celé to bolo vytvorené umelo.


Verila si v tej dobe tomu, že to bude fungovať? 

Ja som v prvom rade vôbec nechcela ísť ani na ten kasting do Paneláku. Rok predtým som totiž bola v SuperStar, kde to nevyšlo a ja som prestala spievať. Prihlásil ma kamoš. Keď sme sa Andymu zapáčili až tak, že sme šli do Talentu, tak som sa z toho aj ja nejak nadchla a užívala si tú eufóriu bez toho, že by som sa pozerala nejak do budúcna.

Z Forsomeone si nakoniec odišla ako prvá. Zvažovala si to dlho?

Veľmi dlho. Tým, že sme sa nepoznali, tak už po prvom roku sme mali medzi sebou veľa nezhôd. Nebolo to nič vážne, no hovorila som si, či mi to za to stojí. Nikdy som však v sebe nemala ten vnútorný pocit, ktorý by ma utvrdil v tom, že je čas odísť. Hovorila som si, že ešte pred sebou máme dlhú cestu. Predsa len sme spolu boli krátko a nič sme nedokázali. Po dvoch rokoch som však začala cítiť, že už sa v tej skupine nemám kam posunúť.

Nebála si sa toho, že ty odídeš a popularita dievčat na rozdiel od tvojej vyletí nahor?

Jasné, že som sa toho bála. Keď odchádzaš prvý zo skupiny, tak nech máš na to akýkoľvek dôvod, vždy budeš za tú čiernu ovcu ty. Tak to máš aj keď odídeš zo vzťahu a ja to úplne chápem. Aj mňa keď niekto opustí, tak je v mojich očiach za toho hlupáka. No keď z toho vzťahu odchádzaš ty, tak sebecky dúfaš, že sa tomu druhému nebude dariť viac než tebe. Fakt som sa musela snažiť, aby mi potom nemohli povedať - "ha, my sme ti to hovorili".

Ako dievčatá reagovali na tvoju prvú sólovú skladbu s Igorom Kmeťom?

Keď vyšla pieseň Máme čas, už asi pol roka som bola zo skupiny preč a nebola som s babami v kontakte.


Keď si sa vybrala cestou sólovej speváčky, mala si nejaký plán, ktorého si sa držala?

Vôbec. Proste som sa do toho hodila a verila svojmu vnútornému hlasu. Nemala som predstavu o tom, či vydám CD alebo len nejaké single. Vo Forsomeone to bolo také, že každá z nás zastávala nejakú úlohu a ja som zo skupiny odišla s tým, že som v hlave nemala žiadnu ucelenú predstavu, pretože som z časti bola kúsok každej z dievčat. Rok som potom hudobne skúšala a hľadala samú seba.

Domino ako výsledok dlhoročnej práce

Tento rok si konečne vydala svoje prvé CD Domino. Prečo vyšlo až teraz?

Pôvodne to mal byť plnohodnotný album, nie EP. Za tie roky, čo som z Forsomeone odišla, som nahrala veľa skladieb, ale čím viac som tvorila a blížil sa nejaký deadline na album, tým viac sa niektoré hotové skladby mojej predstave vzďaľovali. Nechcem tým povedať, že boli zlé, ale za tie roky som zistila, kto som a čo chcem ľudom povedať. Chcela som ľudom ukázať, kto je vlastne Ronie, pretože v súkromí na všetci poznajú ako Veroniku. Preto nakoniec vyšlo Domino len ako EP, kde je sedem skladieb. Ostatné skladby neboli o Ronie ale o Veronike alebo o niekom úplne inom.


Ktorá skladba z Domina je pre teba najvzácnejšia?

Slowmo. Je to asi najviac zamilovaná pesnička na CD, tak úprimne a radostne. Ostatné majú melancholický nádych a sú svojím spôsobom taký "hejt" na chlapov alebo smutné verzie toho, čo s človekom spraví láska. Toto je naozaj taká šťastná verzia toho, ako to vyzerá, keď som zamilovaná. Je to naozaj môj príbeh a sú to slová, ktoré som chcela posunúť človeku, do ktorého som bola zamilovaná.

Myslíš si, že je zložité nájsť toho pravého, ak si mediálne známa?

Je to náročné, pretože nikdy nevieš úplne odhadnúť, či ťa ten človek predtým poznal alebo nie. Už sa mi stalo, že som bola na rande a ten človek mi hovoril, že ma nepozná. A potom na nejakom štvrtom stretnutí priznal, že už bol na mojom koncerte a bol zo mňa unesený. A vtedy ti to príde divné a začneš sa na toho človeka pozerať skôr ako na svojho fanúšika. Keď ťa ten človek v niečom takom klamal, tak nevieš celkom zhodnotiť, o čo mu ide a kam sa chcel vďaka tebe dostať.

A z tej druhej stránky je to tiež ťažké, pretože nemôžem len tak hovoriť o tom, že sa s niekým stretávam. Musím si fakt dávať pozor na to, s kým sa vídam a kedy zverejním, že s tým človekom som. Iným ľudom to môže byť jedno, skúsia to a keď to nevyjde, tak sa po troch týždňoch rozídu. No ja si nemôžem dovoliť s niekým chodiť mesiac, potom sa s ním rozísť a o dva mesiace sa ukázať po boku niekoho ďalšieho. V novinách by sa hneď písalo, že som šľapka. A tým je to pre verejne známych ľudí stresujúce. Snažím sa nad to povzniesť, no nie vždy to ide. 

Tvorí sa ti lepšie práve vtedy, keď si po rozchode, podobne ako napríklad Adele?

Určite áno. Keď mám zlomené srdce, tak sa vždy tak na mesiac uzavriem sama do seba a s nikým mimo mojich blízkych ľudí nekomunikujem. Aj pracovne sa od všetkého dištancujem a nespievam. No zrazu prídem na to dno, z ktorého sa potom odrazím práve vďaka hudbe. Určite poznáte ten pocit, keď sa do niekoho zamilujete a nevyjde to, práve vďaka týmto emóciám v mojej hlavne vznikajú príbehy, z ktorých sú neskôr skladby. Podobne vznikla aj spomínaná Slowmo, ktorú som písala v dobe, kedy som už vedela, že ten vzťah nie je úplne OK.

Na EP je tiež skladba Stále s Dominikou Mirgovou. Pôvodne si ju však mala naspievať s Mishou. Prečo práve ona?

Milujem ju. Ona je pre mňa taký hudobný vzor a úprimne neviem, či by som spievala, nebyť nej. Misha bola pre mňa tá osoba, vďaka ktorej som začala vnímať, že aj Slovenka dokáže urobiť kvalitnú hudbu. Mala skvelú produkciu, úžasné texty a aj ja som vždy chcela robiť niečo také, ako ona.


S Mishou to nakoniec nevyšlo, máš však na konte množstvo iných spoluprác. Je niekto, kto ťa obzvlášť pozitívne prekvapil.

Tomi Popovič. O ňom všetci hovoria rôzne veci. Ja sa síce snažím ľudí nesúdiť pred tým, ako ich spoznám osobne, no je to veľmi ťažké, ak z každej strany počúvaš niečo zlé o tom, aký ten človek je. Už na prvé stretnutie s ním som teda išla tak, že som nejakú ideu mala vytvorenú. On ma nakoniec veľmi prekvapil a sme dobrí kamaráti. Je to svojský človek, no kto nie je? Ani ja nemusím byť každému po chuti.

Za tvoj najväčší hit môžeme označiť skladbu Bam Bam, ktorú si pre EP Domino nahrala s Majkom Spiritom. Bol to z tvojej strany prvoplánovo tvorený letný hit?

Nerobila som to s tým, že ideme robiť hit. Produkciu mal na starosti Viktor Hazard a ja som mu len povedala, že chcem, aby to bol reggaeton, ktorý on má veľmi rád. On celú skladbu produkoval a stojí aj za počiatočným textom, v ktorom som ja len spravila menšie úpravy. Je to teda jeho zásluha. Samozrejme, určite som sa tou spoluprácou chcela dostať aj do povedomia fanúšikov Majka Spirita, veď prečo nie. Ak sa im nepáčim, už si to pustiť nikdy nemusia.

Majk Spirit ťa dokonca označil za svoju najobľúbenejšiu speváčku. Aký máte spolu vzťah?

My sa s Majkom poznáme veľmi dlho aj vďaka mojej manažérke. Majk mi asi dva roky hovoril o tom, že by sme spolu mali niečo nahrať. Ja som mu vždy hovorila, že keď na to príde vhodná chvíľa, tak sa tomu brániť nebudem. On však nikdy nemal pesničku, kde by som sa mu hodila a ja som zas nemala skladbu, ktorá by sa jemu páčila. Zrazu prišlo Bam Bam ja som mu to poslala a on bol z toho nadšený. 


Chceš z Domina vydať ešte nejaké ďalšie single?

Tým, že to je EP, chcela som na každú skladbu nakrútiť videoklip. Nebudem sľubovať, či sa to fakt podarí, no nejaké klipy k tomuto CD ešte určite budú. Otázne je, kedy ma to prestane baviť. Už na niečom novom pracujem a tieto veci už pre mňa budú možno príliš staré. 

Slovenská Christina Aguilera?

Veľa ľudí si myslí, že fyzické nosiče sú v dnešnej dobe zbytočné. Neuvažovala si nad tým, Domino vydáš len v digitálnej forme?

Ja si CDčka kupujem, a preto som si to presadila. Moja manažérka bola samozrejme proti, pretože teraz je taká doba, že sa fyzické nosiče až tak dobre nepredávajú. Niektorí ľudia si už CD ani nemajú kde pustiť. Ja som si však stála za tým. Keď sa o 50 rokov obzriem, čo som spravila, chcem to mať možnosť držať v ruke a nielen mať na internete. Ten raz z nejakého dôvodu spadne a moja hudba úplne zmizne. Minimálne pre mojich skalných fanúšikov vždy budem vydávať hudbu aj vo fyzickej forme.

Je nejaké CD, ktoré považuješ sa stelesnenie toho, ako by mal vyzerať a znieť skvelý popový album?

Stripped od Christiny Aguilery. To je pre mňa album, ktorý je po všetkých stránkach skvelý.

Paradoxne práve teba nedávno Dominika Mirgová označila za slovenskú Christinu Aguileru. Ako si po tomto tvrdení reagovala?

Rozplakala som sa. Zistila som to, až keď som si prečítala článok, v ktorom to povedala. Je to moja najobľúbenejšia speváčka a síce nemám rada, keď ma niekto s niekým porovnáva, toto bolo také pohladenie po duši.

Snažila si sa jej niekedy zámerne podobať?

Našla som video spred pár rokov, kde som sa snažila spievať ako Christina Aguilera krížená so Shakirou. No je super, že som si našla vlastnú cestu, lebo toto dobré nebolo.


V dnešnej dobe sú pre spevákov mimoriadne dôležité sociálne siete. Ty si pomerne aktívna na Instagrame. Máš nejaké hranice toho, čo ukážeš a čo nie?

Tak ako pri všetkom, aj tu počúvam svoj vnútorný hlas. Teraz možno poviem, že by som sa Instagram nikdy neodfotila nahá a o rok to možno spravím. Pred rokom by som povedala, že si nikdy nedám piercing a teraz ho mám. Samozrejme, mám nejaké hranice. Je pre mňa OK ukázať svoju ženskosť, no nechcem byť lacná a tým sa riadim. 

Súčasťou tvojej práce je aj medializácia. Ako reaguješ na bulvárne články?

O mne našťastie nepíšu veci, ktoré nie sú pravda. Sem tam mi uštedria nejaký blbý nadpis, no ani to nie je o tom, že by nebol pravdivý, no je skôr zveličený. Vtedy si poviem, že to je ich robota a nevadí mi to, ak to naozaj nie je o tom, že ten človek útočí na moju osobu.

A čo kritika v komentároch na sociálnych sieťach?

Ľudia, ktorí neustále kritizujú v komentároch na Instagrame alebo Youtube, sú mi totálne ukradnutí. Ja si žijem svoj život a som v pohode. Ak sa niekomu niečo nepáči, tak si to pozerať nemusí. Ak mi ale niekto napíše negatívny komentár, ktorý je vhodný, tak to prijmem a odpoviem mu. 

Myslíš si, že to majú ľahšie speváčky, ktoré spĺňajú nejaké nastolené kritériá krásy?

Ako u koho, ide tu skôr o poslucháča. Určite je potrebné nejako vyzerať a mať nejaký imidž, vďaka ktorému sa človek zaradí. Nikto ti však nemôže diktovať to, ako budeš vyzerať a čo si oblečieš, pokiaľ to naozaj nebudeš ty. Ale žijeme v konzumnej dobe, kedy ľudia od známych osobností očakávajú, že sa budú prezentovať aj výzorom. Ed Sheeran je skvelým príkladom toho, že spevák nemusí vyzerať najlepšie, aby si ho ľudia zamilovali. Je to o tom, čo im tá hudba dokáže dať.


Ambície? Vypredať Hant arénu a nahrať duet s Müllerom

Je pre teba prijemné, ak ťa ľudia zastavia na ulici? 

Ja sa z toho teším. Je to milé, ak viem, že človek pozná moju hudbu. Pokiaľ to nie sú ľudia, ktorí ťa nejakým spôsobom otravujú alebo prenasledujú, tak mi to nemá prečo vadiť.

A bol niekedy niekto až príliš otravný?

Áno. Mám vo zvyku ľudom odpisovať. Samozrejme, nedá sa to robiť stále. Bol jeden taký, ktorý písal o tom, že má rakovinu. Ja vlastne ani neviem, či to bola baba alebo chalan. Som empatický človek a snažila som sa byť milá. Nakoniec to dopadlo tak, že sa chcel stretnúť až to zašlo do toho, že aj jeho mamina zomierala na rakovinu. Vtedy som už na správy prestala odpisovať a začala som dostávať vyhrážky, že si ma nájde. To už nebolo OK.

Máš nejakú métu, ktorú by si vo svojej kariére chcela dosiahnuť?

Vypredať Hant arénu je podľa mňa niečo také, čo nie je neuveriteľné a dá sa to dosiahnuť. Myslím si, že keď budem na sebe makať a stáť nohami pevne na zemi, tak sa mi to podarí. Vždy som chcela niečo spraviť s Ewou Farnou, ju považujem za skvelú hudobníčku. A veľmi rada by som nahrala skladbu s Richardom Müllerom. Po spolupráci s ním túžim celý život. 

Teší ťa viac milión prezretí na Youtube alebo ak svoje skladby počuješ v rádiu?

Asi ten milión prezretí. Ťažko sa medzi tým rozhoduje, no keď ma hrajú v rádiu, nie každý vie, že som to ja. No ak na Youtube svieti milión prezretí, tak viem, že si to tí ľudia pustiť chceli.

Spomínaš si na moment, kedy si získala prvý milión prezretí?

Samozrejme. Bola to práve naša pieseň s Tomim Popovičom. Keď mi to napísal, práve som išla do kina a takmer som sa rozplakala. 


Aké sú tvoje plány na najbližšieho pol roka?

Idem na turné s Dominikou Mirgovou. V novom roku chcem riešiť svoje vlastné klubové turné a práve tie ďalšie single z Domina. Nechcem ale hudobne stagnovať, takže pomedzi to budem stále zatvorená v štúdiu a nahrávať nové veci.

Nedávno vyšla tvoja nová skladba s Robertom Burianom. Ako by si ju v skratke opísala?

Je to taká "klubovička", pri ktorej sa da dobre zavlniť. Celá pieseň rozpráva príbeh o mužovi, ktorý má všetko, čo som vždy chcela. Podľa toho nesie aj názov - Má všetko, čo má mať. Vie, ako sa má ku mne správať, aby ma dostal do kolien, vie ako odísť, aby si má pripútal, a aj keď sa snažím byť nad vecou, pri ňom to samozrejme vôbec nie je možné. Je to ten "magic one", ktorý vám dokonale popletie hlavu tak, že na neho do konca života nezabudnete.

Ako sa ti pracovalo s Robertom Burianom?

S Robom sa mi pracovalo fajn. My sme sa vlastne ani nevideli, všetko sme komunikovali cez telefón. Síce sa toho udialo veľa, kým pesnička uzrela svetlo sveta, no nakoniec vyšla podľa mňa v pravom čase a dozrela na to, aby sme ju vydali. Odhliadnuc od toho, že boli nejaké problémy, Robo je jeden obrovský profesionál a človek, ktorý miluje to, čo robí. Presne ako ja, takže som rada, že sme spojili sily a vytvorili takúto krásnu vec. A určite nie je posledná, ktorú spolu spravíme.


Mala si niekedy chvíľku, kedy ti stúpla sláva do hlavy?

To nie. No mala som také obdobie, kedy som si užívala to, že ma stále niekde pozývali a ja som nevedela povedať nie. Pre mňa to bolo také zvláštne a bola som z toho zmätená. No skôr som tým ubližovala sama sebe, nie iným.

Čo považuješ za najväčšie pre a najväčšie proti toho, že si speváčkou?

To najväčšie pre sú moji fanúšikovia, ktorí mi neustále vracajú všetku energiu, ktorú do toho vložím. A najväčšie negatívum sú tie médiá a istá strata súkromia. Nefunguje to tu samozrejme ako v Amerike, kde tých ľudí denne sledujú paparazzi, no je to istým spôsobom obmedzujúce. Ak by som naozaj bola zamilovaná a mala by som sa rozhodnúť medzi rodinou a šoubiznisom, tak by som sa určite rozhodla pre rodinu. Mrzelo by ma to, no určite by som pred tou slávou uprednostnila človeka, ktorého milujem.

Autor: Dušan Marko
Foto: Pavol Bobek