Skupinu Arrested Development, ktorá v lete vystúpi na slovenskom festivale Kozel Žákovic Open, založil v roku 1987 raper Speech a DJ Headliner v americkom meste Atlanta. Dvojica sa postupne rozšírila o nových členov a už v roku 1993 si odniesla dve hudobné ceny Grammy.

Z ich piesní ako Tennessee, People Everyday, či Mr. Wendal sa stali klenoty alternatívneho rapu. Skupina vďaka nim predala cez 4 milióny kópií z debutového albumu 3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life of... (1992). Časopis Rolling Stone ich medzičasom vyhlásil za skupinu roka. Kapela sa však v roku 1996 rozpadla a Speech odštartoval sólovú kariéru. V roku 2000 sa Arrested Development na scénu vrátili a v súčasnosti dobýjajú rebríčky (Francúzsko, Japonsko) a hlavne klubové a festivalové pódiá po celom svete s najnovším albumom Strong (2010).

Na 11. ročníku Žákovic Open v Trenčianskych Bohuslaviciach ho kapela spolu so známymi hitmi predstaví v piatok 22. júla. Rozhovor s "mozgom kapely" Speechom pripravila Regina Annušová z tímu Žákovicu po nedávnom koncerte Arrested Development vo viedenskej Arene.



Vy sami ste sa vyjadrili, že každý váš koncert považujete za oslavu. Čo ste oslavovali dnes večer?

Počas každej show sa snažíme oslavovať život. Veľa mojich priateľov už nežije, viacerí boli zavraždení. Kamaráta dídžeja strelili asi pred dvoma mesiacmi do hlavy. Ďalší raper, s ktorým som vyrastal, bol zavraždený aj s otcom. Jeden kamarát sa zastrelil sám. Takže vždy keď som na pódiu, snažím sa oslavovať život. Pretože to, čo na tomto svete robíme, je také krátke... Chceme sa zabávať.

Prečo boli vaši priatelia zavraždení?

Z rôznych dôvodov. Kamarát, s ktorým som rapoval, drogoval. Požičal si nejaké peniaze a zabili ho počas spánku. A takto to chodí, situácia za situáciou. Násilie, bolesť, utrpenie. Je to zvláštne. Ale je to pravda.

Vráťme sa k vašej minulosti, k vašim začiatkom. Povedzte nám príbeh, ktorý stojí za vznikom názvu kapely Arrested Development.

S konceptom sme prišli v roku 1987. Založený bol na tom, čo sme videli v našej komunite. A to, čo nám bilo do očí, bol spomalený rast. Krutosť otroctva v 16., 17. a 18. storočí v USA a aj po celom svete zanechala stopy na mentalite černochov, predovšetkým v USA. Vtedajšiu nejednotnosť, otroctvo a ťažkosti sme vnímali ako zadržaný rozvoj. Vtedy sme si povedali, že si dáme názov skupiny Arrested Development (zadržaný/zatknutý rozvoj), aby sme tento problém vyhladili. Postavili sme ho na pranier, ako vec, proti ktorej bojujeme.


Arrested Development - Tennessee

Skupina sa sformovala v meste, kde sa narodil jeden z najvýznamnejších bojovníkov za černošské práva - Martin Luther King (kapela je z Atlanty). Ako vás ovplyvnila táto skutočnosť? Cítite aj dnes povinnosť brániť hrdosť černochov?

Jednoznačne. Je to česť pochádzať z rovnakého mesta ako Martin Luther King. Rovnakú vášeň, akú mal on, máme aj my v skupine. Moji rodičia vyrástli ako aktivisti Silver Rights Movement (hnutie na zvýšenie ekonomickej sily v menšinových, najmä černošských komunitách). Ako malí sme zvykli sedávať za stolom a pri raňajkách sme rozoberali rôzne otázky. Najčastejšie sme sa rozprávali o nerovnosti černochov v spoločnosti. Naša komunita dlho nemala ani právo voliť a teraz máme za prezidenta černocha. Je úžasné vidieť po rokoch v našej krajine takúto významnú zmenu.

Víťazstvo Baracka Obamu v prezidentských voľbách vás zrejme nenechalo ľahostajnými...

Ó môj Bože, to bola nesmierne dôležitá udalosť! Vo chvíli, keď Barack Obama vyhral primárky, sme s manželkou plakali od radosti. A potom keď vyhral voľby, nielen my so ženou, ale celý svet jasal. Spojené štáty sa išli zblázniť. Pre černochov to bolo niečo neuveriteľné, bolo to také vzrušujúce! Mali sme 43 prezidentov a až Barack Obama je prvým černochom na tak vysokom poste. On je prvý a my sme súčasťou USA už od začiatku. Vysvetlím vám, prečo to bolo pre nás tak dôležité. Keď našim deťom niekto v škole povedal, že môžu byť čím len chcú, nikdy tomu skutočne neverili. Nikdy totiž nevideli černocha na vyšších pozíciách. Preto nás táto skutočnosť tak veľmi dojala.


Arrested Development - Bloody live 2011

Skupina Arrested Development vznikla ako alternatíva k vtedajšiemu gangsterskému hip-hopu. Nepáčila sa vám glorifikácia tohto života, ponižovanie žien, či propagácia drog. Chceli ste do sveta hip-hopu priniesť rovnováhu. Ako vnímate tieto snahy s odstupom času?

Hovorí sa, že sme vznikli ako alternatíva ku gangsta rapu, ale to tak celkom nie je. Vznikli sme, pretože sme videli zastavený rozvoj v našej komunite. Práve ľudia nás nazvali alternatívnou skupinou. Žijeme s týmto otitulkovaním, ale nie sme nadšení. Sme na tej istej lodi ako gangsta raperi. Sme utláčaní. Jediným rozdielom medzi nami je, že my sme sa rozhodli vystupovať proti utláčaniu. Kupovanie a ukazovanie sa v Rolls Royce nepomôže. Je v poriadku kúpiť si také auto, ale to nás vpred neposunie. Môj život je v poriadku, žijem si dobre, ale som tu pre ľudí, u ktorých to tak nie je a ja ich dennodenne stretávam.

Ako vnímate súčasný hip-hop?

Vnímam ho zväčša ako smutný a nevyrovnaný. Veľa výborných hip-hopových aktérov nie je natoľko podporovaných, ako je terajšie status quo. Je tu nedostatok rozmanitosti. Rap sa stal hlavným nástrojom nenásytnosti korporácií, degradácie žien a sexuálneho vykorisťovania. Je to smutné. S rapom som vyrastal, milujem tú hudbu. Som preto sklamaný z toho, akým smerom sa hip-hop uberá teraz.

Vyjadrili ste sa, že ste na vašom najnovšom albume Strong experimentovali viac ako na tých predošlých. Aké nové hudobné vplyvy teda môže váš fanúšik zachytiť?

Ovplyvnilo nás viacero hudobníkov. Príkladom môžu byť M.I.A., Black Eyed Peas, ale aj veľa skupín z deväťdesiatych rokov. Je to mix nových podnetov a klasických prvkov, ktoré sme používali ešte keď sme začínali.


Arrested Development - Greener

Na albume Strong sa vyjadrujete opäť k témam, ktoré sužujú svet. Hovoríte o klimatickej kríze, globálnom otepľovaní a ako riešenie navrhujete napríklad recyklovanie. Aké sú reakcie publika na tieto texty?

Sme radi, že sme napísali skladbu Greener. Chceli sme presvedčiť černochov, ktorých poznáme, aby začali recyklovať. Veľa z nich to nerobí. Chceli sme ovplyvniť ľudí do takej miery, aby nad tým rozmýšľali a aby začali byť v tejto sfére aktívni.

Vy recyklujete?

Samozrejme. Celá naša rodina. Veľa materiálov, ktoré používame sú ekologické, naše tričká sú z organických materiálov. Stále sme v tejto otázke aktívnejší a šírime to aj medzi našich priateľov a fanúšikov.

V júli zavítate na slovenský festival Kozel Žákovic Open. Na čo sa môžu tešiť vaši fanúšikovia?

Môžu sa tešiť na poriadnu párty! (úsmev) Na pódiu sa zídeme v pôvodnej zostave, čo je vzrušujúce. Nepríde len JJ Boogie, ktorému sa nedávno narodilo dieťa. Potešenie je mimochodom aj na našej strane. Z festivalov uprednostňujeme tie menšie, a tak sa na ten váš nevieme dočkať. Bude tam skvelá atmosféra.

Viac informácií o festivale Kozel Žákovic Open 2011 nájdete na oficiálnej stránke www.zakovicopen.sk alebo na www.facebook.com/zakovicopen.

--
Autorka: Regina Annušová - Žákovic Open
Foto: Žákovic Open