Dubstep nie je len jedným z najpopulárnejších smerov súčasnej elektronickej hudby, ale má aj jedno nečakané a vyslovene praktické využitie. Ako zistil medzinárodný vedecký tím vo výskume, o ktorom informuje britská BBC, dubstep dokáže od človeka odháňať komáre.

Špeciálny úspech v boji proti komárom pritom podľa BBC slávila hudba amerického dubstepového producenta Skrillexa. Nejde o vtip a vedci vo svojej štúdii vysvetľujú, aký môže mať hudba súvis s chuťou komárov "otravovať" svojím štípaním živočíchy vrátane ľudí.

Dubstep je v tomto smere podľa nich mimoriadne účinný preto, lebo je postavený na kombinácii tónov veľmi nízkych a veľmi vysokých frekvencií. "Nízkofrekvenčné vibrácie podnecujú hmyz k sexuálnym interakciám, zatiaľ čo hluk ruší príjem signálov od iných jedincov svojho druhu, ako aj hostiteľov (teda potenciálnych obetí - pozn. SITA)", uvádza sa v štúdii.

Dubstep podľa vedcov zaujal najmä komárie samičky, ktoré pri hlasnej dubstepovej produkcii štípali ľudí oveľa menej ako vo chvíľach, keď bolo ticho. Vedci ďalej uvádzajú, že podľa nich nejde o nič neobvyklé, keďže "zvuk je kľúčový pre rozmnožovanie, prežitie a udržiavanie populácie mnohých živočíchov".


Zdroj: SITA (BBC.com)
Foto: facebook.com/skrillex

Súvisiaci interpreti: Skrillex