Hlavná stránka

>

Správy

>

Alica z ríše divokých: Celeste spieva aj rapuje po slovensky v duete s Kalim

Alica z ríše divokých: Celeste spieva aj rapuje po slovensky v duete s Kalim

05.05.2017 - 12:10 | redakcia

Celeste Buckingham, Kali a Peter Pann - tri silné mená slovenskej hudobnej scény sa spojili, aby svojim fanúšikom pripravili nečakané singlové prekvapenie. Skladba, ktorú včera odpremiérovali spolu s videoklipom Michala Nemtudu, dostala rozprávkový názov Alica z ríše divokých a ide o naozaj zaujímavý počin.


Od prvých hip-hopových spoluprác princeznej slovenského popu Celeste Buckingham, ktorým boli duetá s Majkom Spiritom Ja a Ty (2011) a I Was Wrong (2013), už aj samotná speváčka "pričuchla" k rapu. Ako hostka v skladbe Primadonna od Lucie Bílej a v spolupráci s raperom Vladisom na skladbe Taký nejsom (Hate song) ukázala, že v angličtine, ktorá je jej materinským jazykom, s rytmickým chŕlením slov nemá žiadny problém. V novinke Alica z ríše divokých však potvrdzuje, že vie rovnako presvedčivo rapovať aj v slovenčine.

Featuring dvoch svetov - detstva a dospelosti 

Po Spiritovi a Vladisovi tentokrát spojila sily s ďalším výrazným menom domáceho hip-hopu - aktuálnej azda najsledovanejším raperom Kalim. O hudbu sa zase postaral jeho dvorný producent Peter Pann, ktorý ako prvý prišiel s nápadom na túto skladbu. Ako napovedá jej názov, singel je inšpirovaný svetoznámou rozprávkou Alica v krajine zázrakov z pera anglického spisovateľa Lewisa Carrolla.

"V skladbe spievame a rapujeme o okamihu, kedy si človek uvedomí, ako ho život postupne privedie do reality, preč z detského rozprávkového sveta, hoci sa snaží v ňom ostať. Je to o precitnutí do reality a o všetkom, čo so sebou táto zmena prináša, ale aj o snahe zachovať si časť toho detského sveta v sebe," vysvetľuje Celeste rozprávkový námet. Ako prezrádza, týždeň premiéry Alice z ríše divokých vyšiel presne na jej 22. narodeniny (3. mája), nový singel si teda dala ako narodeninový darček.  


Jeden singel, traja umelci a tri albumy

Speváčka, ktorá naposledy zaujala na konci roka 2016 pôsobivým videosinglom My Last Song, má pre svojich fanúšikov pripravené zaujímavé plány. Čaká ju totiž rok plný hudobných spoluprác. "Nie náhodou začínam tento rok práve spoluprácou s Kalim a Petrom Pannom. Rok 2017, ktorý bude pre mňa rokom duetov, zakončím na jeseň vydaním vlastného nového albumu. Tento album bude spomedzi mojich doterajších CD výnimočný, pretože skladby na ňom budú mixom piesní od rôznych producentov," prezrádza.

"Kali chystá na budúci rok album svojich najväčších hitov prerobených s kapelou a oslovil ma, aby som mu na album niečo naspievala. Takže rok sa nám začne i skončí spoluprácou s Kalim. A koncom tohto roka vydá svoj autorský producentský album aj Peter Pann," dodáva Celeste na margo zaujímavej zhody okolností a dopĺňa, že slovenský featuring s Kalim a Petrom Pannom je iba začiatkom. "V najbližších mesiacoch budú nasledovať zahraničné spolupráce. Začneme v susednej Českej republike s mladým spevákom Adamom Mišíkom a budeme pokračovať ďalej za hranice Slovenska," dodáva speváčka a skladateľka, ktorá pôsobí striedavo v USA a na Slovensku.

Spolupráca so spontánnym priebehom

Na úplnom začiatku príbehu singla Alica z ríše divokých stojí práve spomínaný producent Peter Pann, ktorý sa speváčke ozval s nápadom na spoluprácu. "Keďže na jeseň vydám producentský album, náš spoločný singel vyjde práve tam. Alica z ríše divokých má pre mňa špeciálny význam, keďže je prvým singlom, ktorý k tomuto albumu vychádza," hovorí talentovaný producent, ktorý si urobil meno na slovenskej scéne práve dlhoročnou spoluprácou s Kalim. "Som veľmi rád, že táto spolupráca vznikla. Celeste mám moc rád a teším sa aj z toho, že vec vznikla vďaka Petrovi Pannovi, s ktorým spolupracujem už osem rokov," dodáva Kali.

"Keď sa mi Peter ozval, mal už hotový hudobný podklad. Dohodli sme sa, že si k tomu dáme len rýchle stretnutie a uvidíme, či spolupráca vyjde alebo nie," približuje začiatok zaujímavej spolupráce Celeste. "Napokon som hneď na prvom stretnutí skúsila naspievať do Petrovej hudby text, ktorý som mala už dlho odložený v zásuvke a výsledok sa nám obom hneď zapáčil. Keďže Peter je dvorným producentom Kaliho, poslal mu demo a Kali nám do pár dní napísal a narapoval svoje party. Mám z toho veľkú radosť. O to viac, že singel vznikol tak spontánne a neplánovane!"

Pre speváčku je skladba výnimočná tým, že ide o jej prvý slovenský singel, ktorého text si napísala sama. "Fanúšikovia mi písali a pýtali sa ma, kedy naspievam niečo v slovenčine. Preto som mala slovenský singel už dlhšie v pláne. Rozprávkový a metaforický námet o Alici som napísala už dávnejšie. Patrí k mojim prvým slovenským pokusom. Text mi kontrolovali kolegovia a kamaráti Martin "Maxo" Šrámek i speváčka Katarzia. Pevne verím, že sa bude fanúšikom páčiť!" 

Videoklip k rozprávke o Alici priblížili animácie

O videoklip, ktorý mal premiéru vo štvrtok (4.5.) v rámci WBW (World By Women) párty v bratislavskom klube Great, sa postaral Michal Nemtuda so svojím tímom. Stihol ho nakrútiť za jediný deň v Ivanke pri Dunaji, animované časti následne dotváral v ateliéri
. "Na spoluprácu ma tentokrát oslovil Peter Pann. Keď som prišiel do štúdia a pustili mi pesničku, bol som milo prekvapený, že Celeste spieva po slovensky. Takže pri tom som, samozrejme, chcel byť!" hovorí so smiechom aktuálne najvyhľadávanejší slovenský režisér.

"Song ma chytil hneď a okamžite sme našli spoločnú tému i lokáciu. Pozvali sme si detských hercov, čo vizuál veľmi pekne dotvorilo. Časť videoklipu sme naanimovali v ateliéri - chceli sme sa trochu priblížiť Alici a ukázať druhú stránku pesničky. Animácie k tomu podľa mňa pekne zafungovali. Ďakujem všetkým za super spoluprácu!" dodáva Michal Nemtuda. Mimochodom, jednou z detských herečiek v klipe je Vanessa Szamuhelová, ktorá stvárnila hlavnú postavu v novom slovenskom filme Piata loď, ocenenom cenou detských divákov na prestínžnom filmovom festivale Berlinale.

Redakciu Hudba.sk informovala Adriána Čahojová z agentúry Soul For Show. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti