O ich význame pre slovenskú populárnu hudbu nikto nepochybuje. Pesničky, za ktorými stojí trio Milan Lasica, Jaro Filip a Július Satinský, prekročili hranice televízneho a rozhlasového vysielania, divadla, nosičov a v tom najlepšom zmysle slova zľudoveli. Dva roky po Spevníku Deža Ursinyho prichádza vydavateľstvo Literárna bašta s knihou piesní tohto slávneho tria.

Vybrať z množstva piesní trojice podľa Slava Sochora z Literárnej bašty nebolo jednoduché. V pripravovanom Spevníku nájdete najznámejšie skladby slávnej autorskej trojice, ale aj tie, ktoré majú v jej diskografii zásadné miesto. Medzi tridsiatimi skladbami s presným akordovým zápisom nebudú chýbať piesne z albumu Bolo nás jedenásť, ale ani hymna My, porevoluční Sťahovaví vtáci či ich posledná a menej známa pesnička Aj to sa klaunom stávaPiesne budú v knihe sprevádzať autorské ilustrácie Eleny Čániovej, v ktorých sa trio autorov a interpretov ocitne priamo uprostred príbehov svojich vlastných skladieb. Malú históriu veľkých piesní doplní v autentických spomienkach sám Milan Lasica. Zostavovateľ Spevníka Juraj Gažmerčík zas v doslove ponúkne svoj pohľad na fenomén pesničiek tohto tria, ale aj na skladateľský rukopis Jara Filipa v priebehu jeho tvorby. 

Práve Jarovi Filipovi, ktorý by sa v júni dožil sedemdesiatky, venujú autori vznikajúcu publikáciu. Nebude to celkom obyčajná kniha, podobne ako Spevník Deža Ursinyho vyjde v špirálovej väzbe, a tak v sebe spája funkciu a krásu. Môže byť cennou pomôckou pre všetkých, ktorí chcú hrať a spievať, a zároveň je to vizuálne pôsobivá kniha piesňovej poézie.

Spevník L+F+S (Lasica - Filip - Satinský) Zdroj: Literárna bašta

Spevník L+F+S príde na pulty kníhkupectiev v júni. Medzi prvými si ho budú môcť kúpiť návštevníci koncertu Jaro Filip 70, ktorý sa uskutoční už 24. júna v Bratislave. Filipove pesničky a ďalšie skladby na ktorých sa podieľal ako autor či klavirista, na ňom pripomenie úspešný koncertný projekt Bolo nás jedenásťRichard Müller s kapelou a Jakub Ursiny s kapelou Teatro Fatal.

Oficiálny krst sa uskutoční 5. júla v Banskej Bystrici na koncerte Tribute to Jaro Filip, kde okrem špeciálnej zostavy miestnych hudobníkov vystúpi aj Dorota Nvotová či skupina Sto múch. Zvýhodnené vstupenky aj so Spevníkom je možné získať do 16. júna na Startlabe, kde sa už desať dní pred koncom crowdfundingovej kampane podarilo vyzbierať viac ako 3000 eur (cieľová suma bola 2500 eur). Po skončení kampane budú lístky na banskobystrický krst dostupné aj v klasickom predpredaji v sieti Predpredaj.sk.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom. 

Informácie a vizuály redakcii Hudba.sk poskytol Slavo Sochor z Literárnej bašty. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Elena Čániová

Súvisiaci interpreti: Jaro Filip, Milan Lasica