Hlavná stránka

>

Správy

>

Na Pohode on the Ground sa predstaví počas piatich dní desať domácich klubov

Na Pohode on the Ground sa predstaví počas piatich dní desať domácich klubov

07.05.2021 - 12:00 | redakcia

Festival Pohoda on the Ground prinesie od 7. do 11. júla na trenčianske letisko desiatky kapiel slovenských aj zahraničných umelcov a umelkýň. Jedným z leitmotívov festivalu, ktorý sa uskutoční namiesto druhýkrát presunutého 24. ročníka Pohody, je podpora domácej klubovej scény. Práve ľudia z desiatich klubov naprieč celým Slovenskom pripravia väčšinu programu.


Kurátormi dvoch klubových pódií festivalu Pohoda on the Ground sú trenčiansky Hangár, breznianska Bombura, bratislavská Fuga, mikulášska Diera do sveta, prešovské Stromoradie, trnavský Klub 69, košické Collosseum, bratislavský WAX, banskobystrická Záhrada a žilinská Hájovňa. Na letisku bude pristavená aj električku T3 - kultúrny prostriedok, ktorý si tam urobí "medzipristátie" pred presunom na nové miesto.

"Pohoda sa vracia na zem. Kapacitou, ktorá je porovnateľná s jej začiatkami, i dôrazom na klubovú scénu. Kluby sú pre hudbu podstatné, vytvárajú celoročné zázemie pre muzikantov a miestne komunity. Baví nás tvoriť inú podobu Pohody, hra s priestorom i programom, hlavne sa veľmi tešíme na stretnutie s návštevníčkami a návštevníkmi už čoskoro na letisku v Trenčíne," hovorí Michal Kaščák z tímu Pohody.

Pohoda on the Ground, 2021

Hlavné pódium prinesie aj zahraničné hudobné objavy

V rukách Pohody bude hlavné pódium zamerané na zahraničné kapely, pričom program sa na rozdiel od toho klubového v rámci jednotlivých dní meniť nebude. "Nech prídu ľudia v hociktorý deň z tých piatich, na hlavnom pódiu ich čaká to isté," približuje Kaščák netradičný koncept päťdňového festivalu. Naopak, na spomínaných dvoch klubových pódiách bude každý deň úplne iný lineup.

Prvé zverejnené mená sú práve tie zahraničné, ktoré sa na trenčianskom letisku stanú dočasnými rezidentmi. Z Britských ostrovov prídu experimentálno-rockové kapely Black MidiBlack Country, New Road, post-punkoví Dry Cleaning či grimeoví pankáči Pengshui. Z metropoly Francúzska príde gruzínska kapela Murman Tsuladze a konžská kapela Fulu Miziki predvedie, ako je možné premeniť odpadky na jedinečnú umeleckú výpoveď, energiu a skvelú zábavu.

Festival otvorí unikátne gala predstavenie hudobno-pracovnej skupiny Vrbovskí víťazi s Komorným orchestrom mesta Trenčín, ktoré môžete počuť aj dnes o 14:00 v rámci práve prebiehajúceho Pohoda Dňa_FM.

Silné zastúpenie bude mať tiež nehudobný program. Obdobný prístup kurátorovania ako v hudbe prinesie Visual stage, ktorý ponúkne priestor na realizácie kultúrnym centrám: Nástupište 1-12 (Topoľčany), Nová Synagóga (Žilina), Periférne centrá (Dúbravica), Kunsthalle (Bratislava), Vlastivedné múzeum (Galanta) a každý deň sa s inou performance predstaví aj Transart Communication – Kassákovo centrum intermediálnej kreativity "K2IC" z Nových Zámkov.

Pohoda on the Ground privíta aj súčasný cirkus v podaní 13 študentov francúzskej cirkusovej školy Ésacto'Lido. Šou, ktorá vznikne v priebehu nadchádzajúcich týždňov, bude režírovať Christophe Lafrague. Návštevníci môžu očakávať kuriózne vystúpenia s mixom žonglovania, balansovania, akrobacie, tanca či kúskoch na čínskych póloch, trapézoch a lanách. Návštevníkov čaká tiež zaujímavý literárny program, rôzne športové aktivity (futbal, skatepark), či diskusie.

Menej ľudí, viac komfortu

Súčasťou festivalu budú aj aktivity, ktoré počas klasických veľkých Pohôd nie sú možné - návštevníci budú môcť napríklad používať kolieskové korčule, kolobežky či boardy. K dispozícii budú mať celú dvojkilometrovú pristávaciu dráhu letiska Trenčín. Väčšina programu bude na mieste, kde sa zvyčajne nachádza hlavný stage a to v unikátne riešených priestoroch, časť programu prebehne aj v bývalom vojenskom radari letiska. Stanovať sa bude v srdci festivalu (okolo miesta kde bývali slnečnice) a súčasťou areálu bude aj "autokemping", v ktorom si budú môcť zaparkovať kempujúci auto hneď vedľa stanu.

Rozdelenie kurátorujúcich klubov podľa dní:

7. júl – O otvárací deň festivalu sa postará nový trenčiansky klub Hangár a jeden z najdlhšie fungujúcich kultúrnych priestorov u nás - Bombura z Brezna

8. júl – Štvrtok bude v réžii bratislavskej Fugy a kultúrneho centra z Liptovského Mikuláša Diera do sveta.

9.  júl – V piatok prinesú na letisko svoje hudobné vzory ľudia z prešovského Stromoradia a spolu s nimi to rozbalí trnavský Klub 69.

10. júl – Sobotňajší program poteší rockerov výberom košického Collossea, ako aj fanúšikov tanečnej hudby pod kuratelou bratislavského klubu WAX.

11. júl – Program Pohody on the Ground uzavrie v nedeľu záhradno-lesnícka eko-slávnosť v podaní banskobystrickej Záhrady a žilinskej Hájovne.

Kompletný program zverejnia organizátori na webe a sociálnych sieťach Pohody a jednotlivých klubov postupne po jednotlivých dňoch od stredy do nedele budúci týždeň. Prvých 1000 lístkov na Pohoda on the Ground dostanú k dispozícii na exkluzívny predpredaj jednotlivé kluby v stredu 12. mája. Online predpredaj cez Pohoda shop sa následne spustí na oficiálnej stránke festivalu 17. mája.

Kapacita jednotlivých dní je nastavená na 1000 ľudí - zatiaľ vrátane účinkujúcich a produkcie. Festival otvorí svoje brány každý deň o 11:00, program sa začne o 15:00 a skončí sa tradičným vítaním slnka. Areál festivalu bude nutné opustiť do 10:00 nasledujúceho dňa. Viacdňové lístky sa predávať nebudú. Ak si niekto kúpi lístky na viac dní, bude musieť po každom absolvovanom dni opustiť areál a opätovne prejsť bránami festivalu a podstúpiť všetky procedúry v súlade s nariadeniami a odporúčaniami platnými v tom čase.

Účasť potvrdených zahraničných mien je zmluvne podmienená tým, že to budú umožňovať opatrenia platné začiatkom júla v krajine odkiaľ prichádzajú i opatrenia platné na Slovensku. 

Kto sú zahraniční hostia Pohody on the Ground?

Black Midi mali začiatkom roka 2019 vydaný len jeden singel. Napriek tomu išli na blížiaci sa Eurosonic v pozícii kapely, do ktorej sa vkladajú azda najväčšie očakávania. Koncom júna vydali debut Schlagenheim, ktorý im priniesol nomináciu na prestížnu Mercury Prize a fantastické recenzie (s priemerným hodnotením 82 zo 100 na Metacritic). "Experimentálny, žánrovo nezaraditeľný, extrémne hlučný s výnimočnými výsledkami. Schlagenheim je omnoho viac než len zvláštny, je jediný svojho druhu – majstrovské dielo," napísal o albume magazín Paste. Koncom mája vydajú Black Midi druhý album s názvom Cavalcade, z ktorého zatiaľ vypustili dve ochutnávky John L a Slow. Pitchfork ho už stihol zaradiť medzi päťdesiatku najočakávanejších albumov tejto jari.

Prečítajte si: Nepotrebujú ani hodinu, aby ukázali svoju výnimočnosť. Black Midi v Bratislave


"Znovuobjavenie radosti z virtuozity vo vzrušujúcej nabitej show," tak opísal The Times ďalších účinkujúcich Pohody on the Ground - mladú londýnsku kapelu Black Country, New Road. Podľa britského denníka spolu s Black Midi či Squid patria k novej vlne mladých undergroundových kapiel, ktoré vrátili do módy zameranie na prvotriedne inštrumentálne prevedenie hudby. Mimochodom, nestáva sa často, aby v podstate začínajúce kapely na seba priamo odkazovali, no v skladbe Track X je veta "I told you I loved you in front of Black Midi" (Povedal som ti, že ťa milujem, na koncerte Black Midi), ktorá len podčiarkuje, že pozvať na festival obe tieto kapely je skvelým krokom organizátorov.

V tvorbe BCNR sa stretávajú kolosálne kovové rify prelínajúce sa s frenetickým jazzovým šialenstvom, film noir motívy, intenzívna a chirurgicky presná rytmika, sláky, saxofón, flauta, improvizácie a naliehavé vokály frontmana Isaaca Wooda, prechádzajúce až do kazateľských pasáží hovoreného slova. Začiatkom februára vydali debut For the First Time, ktorému dali v recenziách najvyššie možné hodnotenie The Guardian, The Observer i NME. Jeho počúvanie je naozaj výnimočným zážitkom.


Dry Cleaning je post-punková kapela z južného Londýna, ktorú prirovnávajú k Joy Division či Sleaford Mods. Magazín NME ich zaradil medzi sto zásadných nových mien roka 2020. Začiatkom apríla vydali debut New Long Leg, ktorý okamžite vystrelil medzi najlepšie hodnotené albumy, aké vyšli v tomto roku. Pitchfork ho zaradil medzi Best New Music a v recenzii píše, že album je plný "surrealistických obrazov, bizarných posadnutostí a zmyslových spomienok". Hudobná mágia charizmatickej "rozprávačky" Florence Shaw a jej spoluhráčov bude znieť v lete aj na trenčianskom letisku.


Pengshui je londýnske trio skúsených muzikantov, ktorých buldozérske rify a agresívny rap búrajú steny medzi žánrami ako grime, hardcore a punk. Práve kombinácia rapovania do našľapaného tempa 140 bpm s punkáčskym prístupom im priniesla veľmi rýchlo uznanie na britskej scéne. "Konferencia, delegáti s visačkami, koncert popoludní. Nič príjemné pre žiadnu kapelu. Na pódium vstúpia traja mohutní chlapíci a podarí sa im postaviť všetko naruby - konferenčná nuda je zabudnutá a chvíľu všetci fungujú ako v dobre zabehnutom klube - po koncerte sú spotení oni aj delegáti. Pengshui sú výnimočnou kapelou, v trojici burácajú ako mohutný orchester závodu valivých ložísk," povedal o ďalších účinkujúcich Pohody on the Ground Michal Kaščák.


Fulu Miziki znamená v jazyku lingala "odpadová hudba". Kolektív týchto multidisciplinárnych umelcov z Kinshasy (Konžská demokratická republika) totiž vytvára nástroje z odpadu a neúnavne v nich objavuje nové zvukové možnosti. Z vyhodených vecí si vytvárajú aj originálne masky a kostýmy. Pod pestrou šou a afro-futuristickými maskami sa ukrýva silné panafrické posolstvo mieru či poukazovanie na zlú ekologickú situáciou v ich rodnej krajine i na celom svete.


Členovia skupiny Murman Tsuladze spájajú francúzsku elektroniku, africké rytmy a svoje gruzínske korene. Začiatkom minulého roka vydali video k piesni La Flemme de Danser, ktoré podľa magazínu The Quietus "vystihuje ich zmysel pre humor a rebelantského ducha, keď tancujú medzi políciou a protestujúcimi ľuďmi v uliciach Paríža (...) Murman Tsulazde by boli prvou voľbou, ktorú by vytočili Fat White Family, keby sa chceli dobre zabaviť v metropole Francúzska."

Otvorenie festivalu: Vrbovskí víťazi a Komorný orchester mesta Trenčín 

V jednom z hangárov pri letisku Trenčín sa počas minuloročného unikátneho online festivalu Pohoda in the Air odohrala mimoriadna svetová premiéra. Komorný orchester mesta Trenčín zahral diela Vrbovských víťazov v aranžmánoch Slava Solovica spoločne s bratmi Jobusovcami. Vrbovskí víťazi navyše oslávili 20 rokov od založenia kapely a Komorný orchester mesta Trenčín 30. výročie svojho vzniku. Túto parádu mohol žiaľ osobne sledovať len cez svoje umelohmotné oči Pán Preceda Húpací kón. Tentokrát si toto výnimočné spojenie môžu prísť na trenčianske letisko pozrieť aj návštevníci Pohody on the Ground.


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Pohoda Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnom webe www.pohodafestival.sk.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti