Novinka Jany Kirschner má len niečo cez štyri minúty, no pri jej počúvaní máte vďaka množstvu hudobných nápadov, melódií, rytmov a originálnej zvukomaľbe pocit, že čas plynie akosi pomalšie. Napriek láske k experimentom je však autorka skladby predovšetkým pesničkárkou, ktorá chce hudbou niečo povedať. A text Delí nás, ku ktorému ju inšpirovala situácia v spoločnosti aj vlastná rodina, dokonale vystihuje túto dobu.

V druhej ukážke z očakávaného albumu Obyčajnosti, z ktorého v januári zverejnila hravý singel Struny, speváčka reflektuje pocit rozdelenia, ktorý pravidelne zažíva pri návratoch na Slovensko, ale je veľmi aktuálnou témou aj vo svete. Okrem autorstva hudby a textu sa Jana Kirschner opäť zhostila aj úlohy režisérky a klip k novinke Delia nás nakrútila v Londýne.

V strede pomaly sa rozbiehajúcej pesničky Delia nás sa nad šamansky znejúcim perkusívnym podkladom vznáša nežne cinkajúci jazzový klavír, v priestore rozprestrené zvuky pripomínajúce najlepšie momenty albumov Moruša Biela a Čierna a jednoduchá melódia, ktorá s ľahkosťou nesie do sveta slová "delia a delia, podľa farby a peria, a naivne veria, že snáď rozdelia... aj nás".

"Aj v búrkach mierni, vždy pravde verní, neporaziteľní, nerozdeliteľní," spieva autorka v piesni, ktorá týmito slovami napriek smutnej atmosfére odovzdáva pozitívny odkaz a nádej. V závere klipu je práve táto časť textu vypísaná v osemnástich jazykoch sveta.

Inšpirácia u vlastnej rodiny

"Pieseň Delia nás vznikla veľmi spontánne bez akejkoľvek prípravy alebo plánu. Jeden večer som si vzala gitaru a začala rovno spievať text. Všetko to vzniklo v reálnom čase, ani som sa nestihla zamyslieť nad tým, o čom pesnička vlastne bude. Nie je to typický singel, veľmi dobre si uvedomujem, že ani rádiový hit. No všetko má svoj čas a ja som zacítila, že práve teraz prišiel okamih pustiť túto pesničku do sveta," približuje Jana Kirschner skladateľský proces a očakávanie, že pieseň napriek "nehitovosti" vnímavých poslucháčov osloví a zasiahne.

Ako prezrádza, k vzniku piesne ju inšpirovala vlastná rodina. "Mnohí z nás pri návrate domov cítia akýsi pocit bezmocnosti. Sedíme za jedným stolom, záleží nám na tých istých veciach, no aj tak si nerozumieme. Kľúčom k porozumeniu nie je ukazovať prstom či urážať, ale nájsť spôsob ako sa spojiť. Aj taká je úloha hudby. Uvedomila som si, že predsa nemôžem prestať milovať svoju rodinu, len preto, že vidíme veci inak," konštatuje hudobníčka, ktorá posledných viac ako desať rokov žije mimo Slovenska.

Londýn očami Jany Kirschner

V klipe, ktorý sama režírovala, v spolupráci s mladým kameramanom Jamesom Lahaiseom zobrazila vlastný, neturistický pohľad na britskú metropolu, ktorá je jej novým domovom. Nakrúcalo sa v juhozápadnom Londýne, na miestach ako Goldborne Road, Shepherd's Bush Market, Ladbroke Grove, či v Brixtone, multikultúrnej štvrti so silným zastúpením afro-karibskej komunity, kde sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch odohrali mnohé zásadné boje proti rasizmu a policajnej brutalite.

"Točili sme v Londýne, kde sa stále niečo deje, všetko sa hýbe, presúva, beží, stretávajú sa tu cesty, ľudia, kultúry aj národy. Žijú tu stovky etnických skupín, hovorí sa tu rôznymi jazykmi a aj napriek tomu, že sa Londýn môže zdať ako Babylon, dokážeme spolu existovať. Samozrejme to chce obrovskú dávku porozumenia a tolerancie a nie vždy to je bez problémov. Videoklip som síce režírovala ja, ale ako režisérka sa nevidím. Len interpretujem obrázky, ktoré mám v hlave a snažím sa, aby to ľudí zaujalo," prezradila Jana Kirschner.

Jana Kirschner, 2024 Zdroj: Ondřej Pýcha

Na turné s hudobníkmi od Róisín Murphy

Pieseň Delia nás nahrala slovenská speváčka s britskými hudobníkmi v zostave Jana Kirschner (gitara, spev), Matt Kelly (bicie, perkusie), Eddie Stevens (grand piano, perkusie), Kevin Toublant (basová gitara) a Benjamin Bouton (gitara). S týmito hudobníkmi nahrala aj celý album Obyčajnosti, ktorý prináša nahliadnutie do obyčajných dní, radosti aj starostí cez optiku autorky Jany Kirschner.

Album vyjde 20. marca vo vydavateľstve Slnko Records. V apríli ho Jana Kirschner s jej londýnskou kapelou predstaví na turné. Benjamin Bouton, Kevin Toublant a Matt Kelly sú členmi elektronickej/disco-punkovej skupiny MadMadMad (pozrite si ich vystúpenie Live on KEXP, je to úplne iné a výborné!) a spolu s producentom a partnerom Jany Kirschner Eddiem Stevensom momentálne sprevádzajú na európskom turné speváčku Róisín Murphy.

Zostavu na slovensko-českom turné doplnia legendárny banjista Luboš Malina a jeho brat, huslista Josef Malina, a speváčky Kateřina Elznicová z kapely Manon Meurt, Adina Sivoková a Valentína Vlková z kapely Meowlau x Val. Lístky na koncerty v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Bratislave sú v predaji v sieti Predpredaj.sk. V Banskej Bystrici sa večerný koncert vypredal, pridal sa preto ešte jeden o 16:00.

Jana Kirschner – Obyčajnosti Tour

  • 3. 4. (16:00 a 20:00) – Banská Bystrica, Záhrada CNK – vstupenky na 16:00
  • 4. 4. (20:00)  – Lučenec, Synagóga
  • 5. 4. (20:00) – Košice, Tabačka – vstupenky
  • 6. 4. (20:00) – Žilina, Nová Synagóga – vstupenky
  • 7. 4. (20:00) – Praha, Lucerna Music Bar 
  • 9. 4. (20:00) – Brno, Fléda
  • 11. 4. (20:00) – Bratislava, Stará Tržnica – vstupenky

Predpredaj všetkých koncertov: tix.to/jktour24ID

Všetky informácie o Jane Kirschner nájdete na jej oficiálnom webe www.janakirschner.com.

Autor: Patrik Marflák (zdroj citácií: Nora Krchňáková)

Súvisiaci interpreti: Jana Kirschner