Speváčka, skladateľka a textárka Jana Kirschner vydala očakávaný album s názvom Obyčajnosti. Novinka vychádza po dlhšej prestávke a to na CD, v digitálnej verzii a tiež vo forme exkluzívnej dvojitej LP platne. Album pokrstil Matúš Vallo zo skupiny Para, s ktorou Janu spája dlhoročné priateľstvo a spolupráca. Speváčka naživo predstavila tri nové skladby a nalákala ich tak na jarné turné, ktoré štartuje po Veľkej noci.

Jana Kirschner za posledné roky napísala niekoľko úspešných titulných piesní k filmom či seriálom a nahrala aj detské CD Pesničky pre Jonatána. Album Obyčajnosti vznikol za niekoľkých mesiacov ešte počas pandémie. Je oslavou každodenných dní, vecí a rituálov, ktoré v melódiách Jany Kirschner ožívajú a rozprávajú pestrým hudobným jazykom. Autorkou všetkých jedenástich piesní aj textov je Jana Kirschner.

"V živote som sa zrazu dostala do bodu, kedy všetko stíchlo. Nielen ulice Londýna, ale aj svet, ktorý som poznala. Nebolo kam lietať, ponáhľať sa a robiť si plány do budúcna. To ticho prinieslo so sebou veľa nových vecí, no okrem iného aj pocit, že konečne mám čas si v živote trochu upratať. A tak som okrem ranného behu začala aj písať. Niekedy, keď všetci okolo mňa spali, inokedy som si našla pár minút aj počas dňa. Z nedostatku času som si spravila pracovnú metódu, vymyslela som si 'pravidlo 15 minút'. To v praxi znamenalo, že niektoré texty som naozaj nemala čas najprv písať a potom spievať. Vznikli tak akési spontánne výpovede denníkového charakteru, niekedy ma prekvapili aj pobavili svojou nekompromisnou pravdivosťou," prezradila Jana Kirschner.

Jana Kirschner, krst albumu Obyčajnosti, 20.3.2024 Zdroj: Viktor Cicko

Novinku prítomným fanúšikom a médiám priblížila v debate s moderátorom Martinom "Pycom" Rauschom, ktorý sa v niektorých otázkach inšpiroval aj z nášho veľkého rozhovoru so speváčkou zverejneného deň pred vydaním a krstom albumu. Rovnako spontánne, ako skladby vznikli, boli aj nahraté, ako sama hovorí "slobodne, farebne a organicky – bez plánu a bez mapy". Album sa nahrával v Londýne a jeho producentom je speváčkin partner Eddie Stevens. Okrem neho na album nahrávali bicie nástroje Matthew Kelly, gitary Benjamin Bouton a basovú gitaru Kevin Toublant, ktorí aktuálne koncertujú s legendárnou Róisín Murphy (prečítajte si reportáž z jej nedeľného koncertu v Prahe).

"Pri nahrávaní sme chceli byť slobodní. Bolo to vo vzduchu, nanosili sme do Eddieho štúdia všetky nástroje, ktoré sme našli, a čo sme nemali, sme si požičali, a jednoducho sme začali hrať. Nepremýšľali sme o tom, aké to má byť ani aké to bude. Išli sme po melódii, no hlavne sme z toho museli mať radosť. Pesničky majú svoj výrazný rukopis a napriek mnohým folklórnym melódiám ide neomylne o moderný zvuk, ktorý odvážne a úplne slobodne prekračuje hranice," vysvetlila Jana, ktorá na krste s kapelou naživo predstavila piesne Rýmy, A po nás potopa a Epilóg (Holubienka).

Jana Kirschner, krst albumu Obyčajnosti, 20.3.2024 Zdroj: Viktor Cicko

"Obyčajná" prechádzka mimo vychodených trás

"Album je celý v slovenčine a ponúka nahliadnutie do každodenných radostí aj starostí na veci a témy, s ktorými sa mnohí z nás dokážu stotožniť. Práve preto názov Obyčajnosti. Je to album, ktorý sa na nič netvári ani nehrá, a práve vo svojej obyčajnosti je vlastne neobyčajný. Jeho drevený, akustický sound pozýva poslucháča na prechádzku mimo vychodených trás. Najviac ma baví hrať sa so slovami. Slovenčina mi prirástla k srdcu a cítim, že mi konečne nič nebráni písať tak, ako mi to ide v hlave. Je to krásny jazyk a po rokoch s ľahkosťou viem, aké slová kde uložiť, čo ako bude znieť. A už to jednoducho plynie samo," zverila sa Jana Kirschner.

Obyčajnosti pokrstil Matúš Vallo zo skupiny Para. Na najnovšom hudobnom počine bratislavskej kapely sa totiž Jana Kirschner zhostila úlohy producentky. "My v Pare milujeme hudbu, je to pre nás zábava a hobby. Ale ozajstná muzikantka, pre ktorú hudba je život, je Janka. Som hrdý, že môžem držať v ruke jej nový album Obyčajnosti, s krásnymi pesničkami a s krásnymi textami, ktoré hovoria o živote. A to je tá najvzácnejšia vec v umení, otvoriť sa a ukázať časť svojho života a hovoriť o tom, čo cítim. Som fascinovaný týmto albumom a som šťastný, že vznikol. Jana je naša obrovská hviezda, naozajstný umelec a človek," nešetril chválou Matúš Vallo, ktorý album pokrstil potleskom všetkých v sále. 

Matúš Vallo a Jana Kirschner, krst Obyčajnosti Zdroj: Viktor Cicko

Pozrite si viac fotiek z krstu

Album môžete počúvať na všetkých streamovacích službách. Nahrávku otvára epická pieseň Prológ (Obyčajnosti), ktorá je akýmsi pohľadom z výšky na krajinu okolo. Hneď za ním však prichádza A po nás potopa, skladba, ktorá svoju otvorenosťou ponúka poslucháčovi intímne nahliadnutie do dlhoročného vzťahu. "Každá pesnička má svoj príbeh a svoju atmosféru. Túžba po domove je jedným z najsilnejších momentov, je to pre mňa niečo, čo na tomto albume zohralo obrovskú úlohu. Niekedy mám pocit, že aj keď som vtedy nemohla cestovať, v tých pesničkách som vlastne utekala domov. Som šťastná, že album konečne vychádza a dúfam, že na ten ďalší moji fanúšikovia nebudú musieť dlho čakať. Napokon, koncept mám už v hlave," hovorí Jana Kirschner.

Artwork na cover albumu Jana Kirschner vymyslela spolu so svojimi dcérami. "Fotky do bookletu nafotila Matilda aj Eddie a všade je cítiť celú rodinu. Spolu pracujeme aj žijeme a ja už dávno nie som iba Jana Kirschner. Som síce umelkyňa, ale aj matka. Od začiatku som chcela, aby aj toto bolo na albume cítiť. Chcela som byť otvorená a svoja a bez tejto časti puzzle by to nefungovalo. Vďaka mojim dcéram je album Obyčajnosti taký, aký je. Som matka, dospelá žena a neľutujem ani minútu z tejto cesty," uzatvára speváčka. 

Nový album predstaví Jana Kirschner na jarnom turné, ktoré odštartuje už 3. apríla v Banskej Bystrici. Niektoré koncerty sú už vypredané, dostupnosť lístkov si pozrite na Predpredaj.sk.

Jana Kirschner – Obyčajnosti Tour

  • 3. 4. (16:00 a 20:00) – Banská Bystrica, Záhrada CNK – vypredané
  • 4. 4. (20:00)  – Lučenec, Synagóga
  • 5. 4. (20:00) – Košice, Tabačka – posledné vstupenky
  • 6. 4. (20:00) – Žilina, Nová Synagóga – vypredané
  • 7. 4. (20:00) – Praha, Lucerna Music Bar 
  • 9. 4. (20:00) – Brno, Fléda
  • 11. 4. (20:00) – Bratislava, Stará Tržnica – vypredané
  • 12. 4. (20:00) – Bratislava, Stará Tržnica – vstupenky

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Nora Krchňáková. Správu sme upravili a doplnili. Všetky informácie o Jane Kirschner nájdete na jej oficiálnom webe www.janakirschner.com.