Hlavná stránka

>

Správy

>

Dnes vychádza album nahrávok Lucie Bílej, ktoré napísali Soukup a Osvaldová

Dnes vychádza album nahrávok Lucie Bílej, ktoré napísali Soukup a Osvaldová

11.09.2020 - 17:00 | redakcia

Vychádza album s legendárnymi nahrávkami Lucie Bílej, ktoré pre ňu napísali hudobný skladateľ Ondřej Soukup a textárka Gabriela Osvaldová. Album s názvom Soukup / Bílá / Osvaldová sa na pultoch objaví na CD a 2LP práve dnes.


Album mapuje mnohoročnú spoluprácu výnimočných umelcov. Hneď prvou spoločnou zásadnou prácou bola ústredná skladba pre film Requiem pro panenku. Nasledoval unikátny album Missariel (1992), ktorý predznamenal roky jedinečnej spolupráce. Tá zahŕňala aj filmovú a scénickú hudbu a slávne muzikálové inscenácie. "Sila toho, čo pre Luciu Gabriela Osvaldová s Ondrejom Soukupom vytvorili aj v nasledujúcich nultých rokoch, nemá vo vtedajšom českom pope obdobu. Kto zažil niektoré predstavenie ich muzikálu Johanka z Arku, vie, o čom je reč. A to, že sa v tom čase objavila v niektorých recenziách formulácia, nová Hegerová, nebolo ďaleko od pravdy," píše k albumu publicista Josef Vlček. "Za sedemnásť rokov spolupráce vykreslili Soukup, Bílá a Osvaldová svojrázny obraz cesty životom. Cesty svoje i svojej generácie. Od energických funkových začiatkov v Láska je láska po slovanskú romancu Miluji tě alebo chandru a opicu v Tolik vína, tolik slov. Vždy sa šarmom a s vedomím, že vyjadrujú rovnaké radosti a prežívajú rovnaké bolesti ako ich poslucháči."

Gabriela Osvaldová k tvorbe pre Luciu Bílu hovorí: "Čo dodať. Bola to pekná spolupráca, inšpirujúca. Bavilo ma to. Nič a nikto, okrem mojej vlastnej obmedzenosti, ma neobmedzoval. Z krátkej prehánky slobody padal duši osviežujúci dážď." Album uzatvára novinka v podobe zostrihu nevídaných hlasových výkonov Lucky Bílej: "Luckine excentrické schopnosti mi dávali možnosť aj k experimentom, ktoré by inak nešli zrealizovať. Je to odvážna žena a za to jej ďakujem. Nakoniec, preto tiež vznikla záverečná skladba dosky Salto mortale, v ktorej som spojil jej najväčšie hlasové a spevácke excesy," vyznáva sa Ondřej Soukup.

A odborný názor pridáva hlasový pedagóg a riaditeľ Konzervatória a VOŠ J. Ježka v Prahe Eduard Klezla: "Mnohí hudobní producenti, autori hudby, textov, režiséri a spolupracovníci sa vždy snažili z jej na prvé počutie neobmedzeného hlasového materiálu vyťažiť mimoriadnu interpretáciu idúcu mnohokrát až za hranice možností ľudského hlasu. Tento hudobný spevácky exces ponúka škálu až zvieracích zvukov od kriku, škrabania hlasu, škripotu až k vyčerpávajúcemu chrapotu, kde sú už počuť budúce možné hlasové problémy. To, však nikdy interpretácii nevadilo a nebránilo v tom, aby mnohokrát takto brutálne zaobchádzala so svojím hlasovým materiálom. Zvuky tiahnúce sa z nahrávky zniejú mnohokrát až príšerne bolestivo, ale iba a len obrovský spevácky talent umožňuje toto brutálne zaobchádzanie, ktoré dáva onen ojedinelý rukopis a nezameniteľnosť. Úplne výnimočný hlas Lucie Bílej však toto vždy ponúkal."

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskyla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti