Najväčší islandský festival a zároveň jedno z najvýznamnejších showcaseových podujatí na svete Iceland Airwaves vďaka jedinečnému programu koncertov a konferencie navštevujú hudobní profesionáli z celého sveta. Tento rok sa naň prvýkrát chystá aj zástupca redakcie Hudba.sk. Matej Kráľ z magického "ostrova ľadu a ohňa", ktorý je známy nielen prírodnými fenoménmi ale aj nemenej očarujúcou hudobnou scénou, prinesie reportáž zameranú práve na tento festival.

Iceland Airwaves je prirodzenou súčasťou nesmierne bohatej a žánrovo rozmanitej ostrovnej hudobnej scény. Island ako taký patrí ku krajinám s najúspešnejším hudobným exportom v Európe – pri cca. 300 000 obyvateľoch je krajina domovom mimoriadneho množstva celosvetovo úspešných interpretov. O tom, prečo to tak je, sme sa minulý rok rozprávali so Siggim Baldurssonom, označovaným za krstného otca islandského úspechu na globálnej hudobnej scéne.

Festival sa koná pravidelne od roku 1999 v novembri a priestor dáva domácim aj zahraničným projektom. Na rozdiel od iných európskych showcaseových festivalov, Iceland Airwaves obsadzuje nielen mladé talenty v najrôznejších žánroch, ale aj už etablovaných umelcov. V posledných rokoch sa na ňom predstavili napríklad Metronomy, Bombay Bicycle Club, Black Pumas, Trentemøller alebo Arlo Parks.

Koncerty a párties prebiehajú po celom Reykjavíku – v baroch, kluboch a kaviarňach, v múzeu umenia, v hosteli, v luteránskom kostole, v second hande či v opustenom lodnom doku. Akcia pritom pred 25 rokmi začínal minimalisticky v jedinom hangári letiska v Keflavíku, kde vystúpili štyri kapely vrátane vtedy ešte neznámych GusGus a Sigur Rós. 

Vystúpenia na Iceland Airwaves kariérne pomohli dnes už áčkovým hviezdam ako Florence and the Machine, James Blake, Mac DeMarco alebo Hot Chip. V priebehu rokov sa na festivale predstavili prakticky všetci zásadní islandskí interpreti v čele s Hatari, Múm, Emílianou Torrini, Of Monsters and Men alebo Kaleo.

Mnohé celosvetovo zvučné islandské mená na podujatí vystupujú bez predchádzajúceho avíza v lineupe v rámci najrôznejších tajných pop-upov a secret slotov. Môže sa tak stať, že pri návšteve legendárneho obchodu s platňami Smekkleysa natrafíte na ukričaný punkový performance Einara Örna (Sugarcubes, Ghostigital) alebo vám k pivku v zapadnutej krčme zahrá DJ set samotná Björk.

Faux Real, Iceland Airwaves 2023 Zdroj: Florian Trykowski

Na čo sa tešiť v nadchádzajúcom ročníku

Počas celej histórie Iceland Airwaves na podujatí vystúpila jediná slovenská kapela. Hneď dva koncerty v roku 2016 na Islande zahrali The Ills a zanechali pozitívne reakcie ako v médiách, tak v promotérskych kruhoch. Na ich exportnom úspechu sa vtedy významne podieľala Táňa Lehotská z agentúry Real Something a festivalu SHARPE, čerstvá držiteľka ocenenia za prínos do hudby v rámci nedávnych Radio_Head Awards. Česko minulý rok reprezentovala skladateľka Markéta Irglová, ktorá na Islande našla svoj nový domov.

V prvej várke oznámených mien na rok 2024 sa nachádza napríklad anglická speváčka a raperka s presahom do klubového zvuku Shygirl, londýnski garážoví rockeri Bar Italia, taneční experimentátori Charlotte Adigéry a Bolis Pupul či vychádzajúca londýnska dídžejská hviezda Anish Kumar.

Z islandských mien sa predstavia nekompromisní grime-raperi Úlfur Úlfur, speváčka a čerstvá držiteľka ocenenia skladba roka magazínu Reykjavík Grapevine (skladba Ástarbréf) Lupina či temno-folková zostava Vévaki. Mnohé ďalšie mená budú ešte oznámené a budeme o nich informovať. 

Ak si radi rozširujete hudobné obzory a zároveň vás láka cesta na Island, ísť tam v čase Iceland Airwaves je ideálnou voľbou. Unikátny festivalový zážitok tak môžete spojiť jednak s objavovaním hlavného mesta Reykjavíku, ako aj so širšou návštevou magického ostrova.

Festival Iceland Airwaves 2024 sa bude konať 7. až 9. novembra v Reykjavíku. Všetky podrobné informácie nájdete na webe icelandairwaves.is a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Text: Hudba.sk