Pre mnohých veľká česť, iní ju zaznávajú. Predstavitelia Rock'n'rollovej siene slávy zverejnili zoznam jej nových členov a podľa ich vlastných slov je najpestrejší v doterajšej 36-ročnej histórii. Spomedzi nominovaných napokon vybrali v kategórii Performers šesť mien: Tina Turner, Todd Rundgren, Carole King, Jay Z, The Go-Go's a Foo Fighters.

Po prvý raz v histórii sa v kategórii Performers stretli v jeden rok tri ženské interpretky, a to 81-ročná Tina Turner, 79-ročná Carole King a kapela The Go-Go's, ktorá vznikla v roku 1978. Rocková skupina z Los Angeles bola, rovnako ako Foo Fighters a raper Jay Z, nominovaná po prvýkrát a hneď aj uspela. Foo Fighters a Jay Z pritom len tento rok splnili jednu zo základných podmienok siene slávy, ktorou je vydanie prvej komerčnej nahrávky minimálne pred 25 rokmi.

The Go-Go's mohli túto poctu dostať už v roku 2006. Práve vtedy ubehlo 25 rokov od vydania ich debutovej štúdiovky Beauty and the Beat (1981). S tou sa im ako s jedinou z ich celkovo štyroch radových počinov podarilo dobyť americký albumový rebríček Billboard 200.

Lídra Foo Fighters Davea Grohla uvedú do siene slávy už po druhýkrát. V roku 2014 sa mu dostalo tejto cti ako niekdajšiemu bubeníkovi kapely Nirvana. Aj Carole King už je členkou siene, keďže v roku 1990 ju s Gerrym Goffinom uviedli ako skladateľku. Rock'n'rollová kráľovná Tina Turner sa zase prvýkrát stala členkou siene v roku 1991 vďaka spolupráci s bývalým manželom a dlhoročným hudobným partnerom Ikeom Turnerom.

72-ročný americký multiinštrumentalista a spevák Todd Rundgren, ktorý nedávno zaujal singlom Your Fandango s dvojicou Sparks, sa mohol dostať do siene slávy od roku 1995. Predtým sa uchádzal o uvedenie aj v rámci nominácií na rok 2019.

Celkovo tento rok do siene slávy nominovali 16 umelcov. Medzi tých, ktorým sa nateraz nepodarilo uspieť, patria Iron Maiden, Chaka Khan, Rage Against the Machine, Mary J. Blige, Kate Bush, Devo, Fela Kuti, New York Dolls a Dionne Warwick. Hlasovacie lístky dostalo viac ako 1200 umelcov, historikov a profesionálov z hudobného priemyslu. Posudzovali pritom rôzne faktory, ako hudobný vplyv na iných interpretov, dĺžku a hĺbku kariéry, celkovú doterajšiu tvorbu, inovácie a nadradenosť v štýle.

Ďalšie ocenenia dostanú aj Kraftwerk či LL Cool J

V rámci rozširovania Rock'n'rollovej siene slávy sa každoročne udeľujú aj špeciálne ocenenia. Tohtoročnú Early Influence Award dostanú nemeckí elektronickí priekopníci Kraftwerk, zosnulý bluesový muzikant Charley Patton, ktorého mnohí považujú za "otca Delta Blues" a tiež zosnulý soulový a jazzový poet Gil Scott-Heron.

Raper a herec LL Cool J si pripíše na konto Musical Excellence Award. Rovnakú česť vzdajú in memoriam gitaristovi Randymu Rhoadsovi, s ktorým spolupracoval napríklad Ozzy Osbourne a založil kapelu Quiet Riot. Cenu dostane posmrtne aj skladateľ a klávesák Billy Preston, ktorého talent počas života využili mnohé hviezdy ako The Rolling Stones, The Beatles, Little Richard, Ray Charles či The Everly Brothers. Je tiež spoluautorom hitu You Are So Beautiful, ktorý preslávil v roku 1974 Joe Cocker.

Cenu Ahmeta Erteguna nazvanú po zosnulom spoluzakladateľovi vydavateľstva Atlantic Records získa 90-ročný hudobný producent a biznisman Clarence Avant.

V poradí už 36. ceremoniál sa bude konať 30. októbra v Rocket Mortgage Fieldhouse v Clevelande v Ohiu. Neskôr záznam odvysiela televízia HBO a stream bude dostupný na HBO Max.

Autor: Lukáš Dedík
Foto: Danny Clinch / Sony Music