Hlavná stránka

>

Správy

>

Karel Gott si v Nemecku prevzal cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo

Karel Gott si v Nemecku prevzal cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo

16.10.2017 - 09:10 | redakcia

Legendárny český spevák sa v piatok 13. októbra v nemeckom Lipsku stal laureátom ocenenia Goldene Henne (Zlatá sliepka). Ide o cenu za celoživotné dielo, ktorá je v Nemecku považovaná za jedno z najprestížnejších ocenení pre osobnosti nielen z hudobnej sféry, ale aj herectva, športu či politiky.


Mnohonásobný československý a český Zlatý slávik Karel Gott, známy v Nemecku i ďalších nemecky hovoriacich krajinách ako "Zlatý hlas z Prahy", tak rozšíril svoju veľkú zbierku rôznych trofejí o ďalší prestížny triumf. Stefan Kobus, šéfredaktor časopisu Super-Illu, na margo jeho ocenenia pre Stredonemecký rozhlas (MDR) uviedol, že Karel Gott nadchýna svojou hudbou a svojím nezameniteľným hlasom viac ako pol storočie ľudí rôznych generácií.

"Včera som v Lipsku obdržal prestížnu německú mediálnu cenu Zlatá sliepka za celoživotné dielo. Veľmi si toto významné ocenenie vážim a som poctený, že som sa mohol zaradiť medzi významné osobnosti v oblasti športu, politiky, hudby i televíznej tvorby, ktoré túto cenu získali v minulosti. Ďakujem tým, ktorí ma ocenili, ale predovšetkým nemeckému publiku, ktoré mi zachováva priazeň už 50 rokov. S manželkou Ivanou sme prežili krásny slávnostný večer v skvelej spoločnosti," uviedol Karel Gott v sobotu na Facebooku. Zverejnil tiež dve fotografie, pričom na jednej z nich je na pódiu spolu so skupinou Kelly Family, ktorá v piatok večer taktiež získala Zlatú sliepku.

Prečítajte si: Karel Gott chystá exkluzívny koncert v Bratislave. V januári zaspieva na "zimáku"

Karel Gott s ďalšími laureátmi ceny Zlatá sliepka

Mediálna a divácka cena Goldene Henne sa udeľuje každoročne od roku 1995. Má pripomínať nemeckú zabávačku Helgu Hahnemannovú, ktorá zomrela v roku 1991 a mala prezývku Henne (Sliepka). Až do roku 2015 bolo trofejou spojenou s ocenením dielo berlínskeho výtvarníka Christiana Bonneta - 22 centimetrov vysoká pozlátená bronzová soška bežiacej sliepky vážiaca 3,5 kilogramu. Od minulého roka časopis Super-Illu spoločne s regionálnymi rozhlasovými a televíznymi stanicami MDR a rbb odovzdávajú elegantnejšiu bronzovú sošku z dielne berlínskeho návrhárskeho štúdia Monomango vysokú 23 centimetrov a vážiacu takmer tri kilogramy, ktorej povrch zámerne nie je pozlátený.

Najčastejšou laureátkou ocenenia v jeho doterajšej histórii je nemecká speváčka, rodáčka z ruského Krasnojarska Helene Fischerová, ktorá získala už sedem trofejí. Medzi nositeľmi ceny boli v minulosti okrem iných aj bývalý československý a český prezident Václav Havel, laureát Nobelovej ceny za mier a bývalý poľský prezident Lech Walesa, sovietsky exprezident Michail Gorbačov, niekdajší nemeckí spolkoví prezidenti Roman Herzog a Joachim Gauck, bývalý dlhoročný kancelár Helmut Kohl, súčasná kancelárka Angela Merkelová, huslista a kapelník André Rieu, dirigent Kurt Masur, herec Mario Adorf, ako aj hudobné skupiny Scorpions, Puhdys, Karat, Silly či Santiano.

Zdroj: TASR, Facebook.com/gottkarel
Foto: Facebook.com/gottkarel


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti