Hudobný festival Colours of Ostrava predstavuje ďalšiu časť programu na budúci rok. K britskému umelcovi Samovi Smithovi sa pridá rocková legenda Queens of the Stone Age (QOTSA), ktorá je aktuálne nominovaná na cenu Grammy v kategóriách Najlepšia rocková pieseň a Najlepší rockový album. V zostave kapely okolo Josha Hommea sa v minulosti predstavilo množstvo svetoznámych hudobníkov vrátane bubeníka Joeyho Castilla, speváka Marka Lanegana a bubeníka Nirvany a frontmana skupiny Foo Fighters Davea Grohla.

Kalifornská skupina Queens of the Stone Age už od rovnomenného debutu z roku 1998 nekompromisne rúca hranice rocku. Po turbulentnom období plnom zdrvujúcich osobných problémov sa kapela tento rok s výborným albumom In Times New Roman... (recenzia) vrátila ku koreňom, zbavila sa lesku predchádzajúcich albumov a oprášila surový, autentický zvuk.

Stále sa vyvíjajúci hudobný fenomén vnáša do svojich charakteristických gitarových riffov silnú dávku blues či elektroniky, čím dodáva melancholickú farbu často temným, priamočiarym textom. "Dve tohtoročné nominácie na Grammy sú jasným dôkazom, že Queens of the Stone Age sú špičkou súčasného rocku. Program ďalších Colours bude neuveriteľne pestrý a dobre obsadený," komentovala oznámenie ďalšieho hviezdneho interpreta Zlata Holušová, riaditeľka festivalu Colours of Ostrava.

QOTSA pravidelne vystupujú na popredných svetových festivaloch, ako sú Coachella a Glastonbury, a majú na konte celkovo deväť nominácií na Grammy za najlepší (hard)rockový výkon a najlepší album. Tie najnovšie získali len pred pár dňami za ôsmy štúdiový album In Times New Roman..., z ktorého je nominovaná aj skladba Emotion Sickness.

"Rock by mal byť dostatočne tvrdý pre chlapcov a dostatočne sladký pre dievčatá. Takto sú všetci spokojní a je to väčšia párty," opísal svoj tvorivý prístup frontman Josh Homme. V súvislosti s tohtoročným albumom, na ktorý fanúšikovia čakali šesť rokov, však dodáva: "Tento album znie tak, ako brutálne je práve teraz byť nažive." 

Organizátori festivalu zverejnili aj ďalšie novinky nadchádzajúceho ročníka. Na Colours of Ostrava 2024 vystúpi britská multiinštrumentalistka, skladateľka a speváčka Natasha Khan alias Bat for Lashes, s umelou inteligenciou experimentujúca speváčka Sevdaliza a nemecká elektronická legenda Tangerine Dream.

Prvým ohláseným headlinerom 21. ročníka Colours of Ostrava je britský spevák Sam Smith. Predstaví sa aj japonský budhistický mních Yogetsu Akasaka s fascinujúcou a inovatívnou formou beatboxovej meditačnej hudby. Ďalším menom je sedemčlenná holandská skupina Son Mieux, ktorá znovuobjavuje hudobné aranžmány a kostýmy disco vlny 70. rokov a využíva ich pri komponovaní svojich súčasných popových hitov. Vystúpi aj trio Klangphonics, ktoré spája elektronickú hudbu a živé nástroje do melodického techna a energického deephouse.

Colours of Ostrava 2024 sa uskutoční od 17. do 20. júla. Od roku 2015 sa festival koná v areáli unikátneho revitalizovaného industriálneho areálu ostravských Dolných Vítkovíc. Každoročne sa na ôsmich hudobných pódiách predstaví viac ako 100 kapiel a na jedenástich pódiách medzinárodného diskusného fóra Meltingpot vystúpi viac ako 200 rečníkov z celého sveta. Súčasťou festivalu je aj premietanie filmov z MFF Karlovy Vary a množstvo divadelných predstavení a umeleckých inštalácií.

V rámci projektu Colours bez bariér ponúka festival špeciálne služby pre návštevníkov so zdravotným znevýhodnením. V roku 2023 využilo tieto služby 850 ľudí s telesným, zrakovým alebo sluchovým hendikepom, ako aj ľudí s poruchou autistického spektra. Festival tradične ponúka v sobotu bezplatný vstup pre ľudí nad 65 rokov, v roku 2023 ich bolo 1 216. Festival pravidelne navštevujú aj deti, pre ktoré festival pripravuje ČEZ Family Park so špeciálnym detským programom. V roku 2023 navštívilo festival celkovo 4 212 detí. 

Okrem hlavného festivalu organizuje tím Colours každoročne aj medzinárodný showcaseový festival Crossroads pre hudobných profesionálov a bezplatný festival Arts&Live v uliciach Ostravy. Počas roka organizuje aj samostatné koncerty na rôznych miestach Českej republiky. Najbližšie sa 22. februára 2024 v pražskom Rock Cafe predstaví skupina The Longest John a 1. marca sa v pražskom O2 Universum uskutoční koncert v rámci turné Love Lines speváčky a skladateľky LP.

Redakciu Hudba.sk informoval Zdenko Hanout, PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko.