Už len posledných pár dní je k dispozícii limitovaná edícia vstupeniek na festival Colours of Ostrava 2024 za aktuálne najnižšiu možnú cenu.

Návštevníci 21. ročníka, ktorý sa uskutoční od 17. do 20. júla, zažijú koncerty takých hviezd, ako sú Lenny Kravitz, Sam Smith, Queens of the Stone Age, James Blake či Khruangbin.

K ďalším doteraz potvrdeným menám patria Gogol Bordello (USA), Bixiga 70 (Brazília), Mercedes Peón (Španielsko), Tangerine Dream (Nemecko), Genesis Owusu (Austrália), Sevdaliza (Irán, Holandsko), Bat for Lashes (Pakistan, VB), Murdo Mitchell (VB), Sam Garrett (VB) alebo jedno z najväčších mien Eurosonicu 2023 Avalanche Kaito (Belgicko, Burkina Faso).

"Program Colours zostavujeme každoročne tak, aby reprezentoval všetky možné hudobné odtiene a bol pestrý nielen žánrovo, ale aj geograficky. Pri pohľade na zostavu interpretov môžem s pokojným svedomím povedať, že sme tento záväzok splnili, a to sme ešte nezverejnili kompletné lineupy," komentuje tohtoročný program riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Starostlivo vybraní hudobníci z celého sveta vystúpia aj na Cacao stage. Táto najmladšia Colours scéna, prepájajúca hudbu, tanec, prírodu, životný štýl a sebarozvoj, zažila vlani svoju premiéru. Aj tento rok ponúkne plejádu originálnych umelcov, rovnako ako každodenné kakaové rituály, ktoré vlani absolvovali stovky návštevníkov. V lineupe tohto pódia sú napríklad pesničkári Nick Barbachano, Alexia Chellun, Ajeet, Nessi Gomes, Alex SerraMaokSpace Drummer & Friends, Sara Curruchich, Gemiko, Patrik Kee, Vojta Violinist & Myrith, Sauljaljui, DJ MAM alebo Mig Melgar.

Na svoje si prídu aj priaznivci elektronickej hudby, ktorá je bohato zastúpená naprieč jednotlivými stagemi. "Vrelo odporúčam koncert The Caracal Project, za ktorým stojí juhofrancúzsky hudobník Félix Burnod. Stačí si vypočuť pár jeho songov, aby ste zistili, že tieto beaty len tak nepustíte z hlavy. Ďalším interpretom je legendárny Francúz NTO, ktorého techno sety oslovujú početné zástupy fanúšikov po celom svete, alebo projekt Aïta Mon Amour Widad Mjama & Khalil Epi, ktorý vyvolal doslova 'poprask' na minuloročnej hudobnej prehliadke Worldwide Music Expo nevšednou kombináciou súčasnej elektroniky a arabskej muziky," hovorí jeden z dramaturgov festivalu Filip Košťálek. V tomto žánri sa pohybuje aj izraelské duo Infected Mushroom, ktoré do Dolných Vítkovíc príde aj s kapelou, či ukrajinská dídžejka Miss Monique, ktorá patrí k najrýchlejšie rastúcim menám na elektronickej scéne.

Tradičné ázijské vplyvy v kombináciách so západnou hudbou prinesú kapely NuMori z Južnej Kórey a taiwanská formácia Jhen Yue Tang, ktorej tvorba je označovaná za "najmierumilovnejší metal, aký si dokážete predstaviť". Z ázijského kontinentu čiastočne pochádza aj neofolkové zoskupenie Mitsunse, ktorého základom je trio hrajúce na japonský trojstrunový nástroj šamisen.

Svoje miesto na festivale má aj česká a slovenská scéna. Medzi prvými ohlásenými interpretmi sú Mig 21Lenny, Billy Barman alebo D.Y.K. (projekt Vojtěcha Dyka). Spoznať môžete tiež zaujímavé mená poľskej scény Kwiat Jabłoni a Sutari.

Festivalové kempy

Návštevníci si už teraz môžu zabezpečiť ubytovanie vo festivalových kempoch v blízkosti Sliezskeho hradu alebo v Chill Village (100 m od miesta konania). K dispozícii sú stanové zóny, vybavené stany a miesta pre karavany. Viac informácií nájdete na www.colours.cz.

Colours of Ostrava 2024 sa tradične uskutoční v ikonickom revitalizovanom industriálnom areáli Dolných Vítkovíc v Ostrave. Súčasťou festivalu je okrem viac než 100 koncertov aj medzinárodné diskusné fórum Meltingpot, kde vystúpi viac ako 200 rečníkov z celého sveta, premietanie filmov z MFFKV a množstvo divadelných predstavení a umeleckých inštalácií.

V rámci projektu Colours bez bariér ponúka festival špeciálne služby pre návštevníkov so zdravotným postihnutím. V roku 2023 využilo tieto služby 850 ľudí s telesným, zrakovým alebo sluchovým postihnutím, ako aj ľudí s poruchou autistického spektra. Festival tradične ponúka v sobotu bezplatný vstup pre ľudí nad 65 rokov, v roku 2023 ich bolo 1 216. Festival pravidelne navštevujú aj deti, pre ktoré festival pripravuje ČEZ Family Park so špeciálnym detským programom. V roku 2023 navštívilo festival celkovo 4 212 detí. 

Okrem hlavného festivalu organizuje tím Colours každoročne aj medzinárodný showcaseový festival Crossroads pre hudobných profesionálov a bezplatný festival Arts&Live v uliciach Ostravy. Počas roka organizuje aj samostatné koncerty, najbližšie sa predstavia The Longest Johns (22. 2. – Praha, Rock Café), speváčka LP s kapelou (1. 3. – Praha, O2 Universum) a Garden City Movement (1. 5. – Praha, Roxy).

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko Zdenko Hanout. Správu sme upravili.