Čoraz populárnejšia živelná prešovská partia Heľenine Oči od začiatku mája každý týždeň zverejňuje nové videoklipy. Odrátava tak vydanie nového albumu CIRKUS22, ktorý sa na pulty predajní dostane už v lete. Po skladbách Divoký východ a Hora skupina fanúšikom najnovšie ponúkla novinku Langoš, ktorej humorný text a chytľavá hudba zaručujú veľký hitový potenciál.

Vtipná novinka skupiny Heľenine Oči odzrkadľuje spád bežných životných situácií zhrnutých vo vete "keď sa darí, tak sa darí". Okrem samotného textu, ktorý spolu s hudbou napísal líder kapely Martin Mihalčín, dodáva piesni jedinečnosť aj mix prízvukov z rôznych častí Slovenska.

"Celkovo v rámci songwritingu postupujem tak, že si nahrám základné akordy piesne a naspievam melódiu v takej svojej hatlanine, ktorú ja sám volám turkotatárčina skrížená so starofínčinou. Pri tvorbe tejto piesne som začal slovami 'kristábo lángoš a kref mi dere tvár' a nakoniec som tento text len rozvinul a verte mi, že som sa sám pri písaní dobre bavil," vysvetľuje spevák, prečo pesnička znie tak trošku maďarsky, ale aj trošku východniarsky.

Novinka zaznie čoskoro naživo aj v Bratislave, kde budu Heľenine Oči 10. júna jednou z kapiel v lineupe prvého dňa Lovestream Festivalu. Okrem nich vystúpia v piatok aj IMT SmileKryštofLucie a Čechomor.


V klipe na jeden záber predviedli svoje tanečné vlohy

Prešovskej kapele v poslednej dobe učarovali videoklipy nakrútené na jeden záber. "Je to jednoznačne väčšia výzva. Zatiaľ máme dve jednozáberovky zverejnené a ďalšie dve pripravené. Vymyslieť a samozrejme ich aj natočiť na množstvo pokusov, je celkom haluz. Niektoré dáme na sedemkrát a niektoré až na 74. Ale chlapci v kapele už vedia, že kedykoľvek môžem dostať takýto šiši nápad a zmením im program na nasledujúcich 20 dní. Veľmi si vážim, že mi plne dôverujú a idú so mnou aj do takýchto šialených projektov," približuje Mihalčín.

Aby sa klip Langoš podaril, nakrúcaniu predchádzal tréning choreografie, keďže celá kapela v novinke tancuje. "Nikto z členov neprotestoval, jedine náš basák Tomáš sa na nás smutne pozeral, keď sme mu povedali, že bude tancovať s kontrabasom na pleciach. Jednoznačne to mal z nás najťažšie, ale zvládol to nakoniec bez reptania, úplne profesionálne," hovorí spevák. "Ja som si v prvom rade pomyslel, prečo dokelu nehrám na flautičke alebo husličkách. Priznávam, že tancovať s kontrabasom na pleciach je dosť náročné a tri dni ma musela moja priateľka rozmasírovávať. Takže vlastne môžem povedať, že to bolo nakoniec ako celok dosť príjemné," dopĺňa so smiechom Tomáš Ďurkáč.

"Na začiatku sme sa dosť motali, keď sme sa učili tú choreografiu. Myslel som, že to bude vyzerať katastrofálne, ale asi po dvoch hodinách cvičenia – tak niekedy okolo polnoci – sa každý z nás niekde našiel a mňa osobne to začalo reálne baviť. Vlastne baví nás robiť veci inak, ako to robia mnohí, stále sa snažíme vymyslieť niečo nové, inovatívne a šiši zároveň," spomína frontman kapely. "Keď sme sa učili v tanečnej sále pred zrkadlom tancovať ako naozajstná chlapčenská kapela, už nám chýbali iba biele rozopnuté košele a jemný dážď," okomentoval svoje dojmy z nacvičovania choreografie gitarista Igor Polorecký.

Treba však spomenúť, že kapela by svoje tanečné vlohy neprehĺbila bez podpory profíkov, ktorí sa v klipe tiež objavujú. "Nezvládli by sme to takto rýchlo, keby naši kamaráti, tanečníci z PUĽS-u, neprišli takisto pripravení. Priznávam, že sme čakali, že to budeme točiť aspoň 30x, kým sa to podarí tak, ako to bolo v scenári vymyslené. Ale Vilo Mikula, autor choreografie, na nás bral ohľad a prispôsobil ju našim netanečným možnostiam a aj mojim režisérskym pripomienkam a požiadavkám," nešetrí Mihalčín chválou na adresu členov Poddukelského umeleckého ľudového súboru. 

Album CIRKUS 22 sa na pultoch predajní objaví v lete

Fanúšikovia momentálne z celkových 15 piesní nového albumu poznajú už takmer polovicu, pričom single Srdce moje, Daj len mi daj, CirkusNAKA si priaznivci kapely spievajú už nejaký ten piatok. Odrátavanie vydania albumu CIRKUS22 začalo 1. mája pesničkou Divoký východ, medzičasom skupina stihla zverejniť aj videoklip k vážnejšej skladbe s názvom Hora a aktuálne spomínaný Langoš. 

"Natočených máme ešte 
ďalších osem klipov. Spolu s naším kamarátom, kameramanom Petrom Rončíkom, práve pripomienkujeme a upravujeme posledné drobnosti, aby sme to mali pekne pripravené na premiéry počas nasledujúcich nedieľ.  Samozrejme, chystá sa aj vydanie samotného CD. Je to vlastne už len otázka pár dní, kedy začne predpredaj. Za celú kapelu môžem povedať, že sa hlavne tešíme na všetky letné koncerty a baviacich sa a spievajúcich ľudí na open air koncertoch, ktorých, dúfam, bude neúrekom," uzatvára Martin Mihalčín.

Lístky na Lovestream Festival:  


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Janka Marczellová. Správu sme upravili a doplnili.