Dvojitá platina, krst limitovanej edície vinylovej platne a vystúpenie, z ktorého miestami behal po chrbte mráz. Tak to vyzeralo v nedeľu večer na vypredanom koncerte Jany Kirschner v bratislavskom Ateliéri Babylon, kde si s rovnakým úspechom zopakovala úspešný novembrový koncert.

Jana Kirschner včera opäť potvrdila, že cesta, ktorou sa jej kariéra uberá, je správna. Hoci Moruša je poslucháčsky náročný projekt, našiel si aj bez podpory komerčných rádií množstvo fanúšikov. Tí sa zase na koncerte mohli presvedčiť, že z umeleckého hľadiska speváčka momentálne nemá medzi populárnymi interpretmi a kapelami na Slovensku konkurenciu.

Najskôr publikum očarila novými skladbami ako Divná, Sama, Palisády, Z jedného Martina alebo Iba raz, v druhej časti došlo aj na staršie hity ako Líška, Modrá, Keby si bol môj, Pokoj v duši, Máj, krásny máj a Na čiernom koni. Vrcholný spevácky výkon však predviedla v prvom prídavku Až príde večer, kde ukázala, kam až na tomto albume dokázala posunúť hranice svojho prejavu a vokálny rozsah. Ťažkú, pomalú skladbu, ktorá hneď v úvode nahrávky dáva znať, že Moruša Biela nie je pre každého, zaspievala tak, že ľudia v sále ani nedýchali. Už len kvôli tomuto zážitku sa oplatilo prísť na koncert znova - na jeseň totiž intímna pieseň ako jediná z nového albumu v setliste chýbala.

Jana Kirschner v Bratislave, 18.5.2014 Zdroj: Martina MlčúchováJana Kirschner v Ateliéri Babylon - pozrite si celý fotoreport

Ocenenie slovenského poslucháča a splnený vinylový sen

Album Moruša Biela získal už viacero ocenení, medzi nimi nomináciu na Krištáľové krídlo 2013, cenu siete kníhkupectiev Panta Rhei ako najpredávanejší album, ocenenie Zväzu autorov a intepretov ako Album roka či dve ceny Radio_Head Awards (Album roka - Cena kritikov a najlepšia nahrávka v žánrovej kategórii World music/Folk).

Tým najcennejším pre umelca je však priazeň fanúšikov, o to viac, keď pri tvorbe nerobí kompromisy. Dvojnásobná platinová platňa za najpredávanejšie CD roka 2013 je preto pre speváčku veľkým zadosťučinením. "Je dôležité, aby sme boli hrdí na svoju prácu, na svoju hudbu. Vzhľadom na situáciu to slovenskí muzikanti nemajú úplne ľahké. Treba dať ľuďom vedieť, že ten album je úspešný. Dvojitá platina nie je len naším ocenením, ale aj ocenením slovenského poslucháča a slovenskej scény ako takej," hovorí Jana Kirschner.

Prečítajte si: Jana Kirschner: "Slováci majú byť na čo hrdí"

Pre najnáročnejších fanúšikov si speváčka pripravila ďalšiu lahôdku - Morušu Bielu vydáva ako vinylovú platňu. Obal vychádza z tej istej grafiky, akú má CD, no vo vnútri nájdu fanúšikovia navyše aj anglické preklady textov všetkých skladieb, ktoré pripravil Miroslav Rusnák. Zberateľská rarita vychádza v limitovanom náklade 500 kusov, ktoré sú očíslované a podpísané samotnou speváčkou. Na koncerte pokrstili vinyl vetvičkami z morušového stromu Shina a Dano Salontay z vydavateľstva Slnko Records spoločne s Janou a jej partnerom a producentom Eddiem Stevensom.

"Toto je môj prvý vinyl v živote. Moja prvá naozajstná platňa, splnil sa mi sen. Od malička som veľký fanúšik vinylových LP, doteraz mám v tejto podobe všetkých svojich najmilších spevákov. Myslím si, že Moruša Biela rozhodne na vinyl patrí. Verím, že tak ako ja roky opatrujem a teším sa z platní Lennona či Dylana, sa niekto bude tešiť aj z mojej platne," neskrýva radosť Jana Kirschner. "Nemyslela som si, že budem mať niekedy vinyl, pretože vinyly v podstate vymreli. Ale ukázalo sa, že sa opäť vracajú do módy. Veľké kapely aj veľkí speváci opäť vydávajú aj vinylové platne a ľudia si ich kupujú. Bola by som spokojná, keby sme predali celú limitovanú edíciu," povedala po koncerte pre TASR.

krst vinylu Moruša Biela Jany Kirschner, 18.5.2014 Zdroj: Martina MlčúchováKrst vinylu Moruša Biela - viac fotiek

Slnko a Moruša si boli súdené

Krásny bol v nedeľu večer aj príhovor Shiny, ktorý predchádzal odovzdaniu platiny a krstu. Prezradila v ňom, že už v roku 1997, kedy Jana Kirschner ešte len začínala na popovej scéne, zasadili s Danom Salontayom tri semienka moruše, z ktorých jedna rastlinka prežila a dnes už ako strom rastie v ich záhradke na Dlhých dieloch. Práve konáriky z neho boli použité pri krste vinylu. Medzitým, na začiatku "nultých" rokov 21. storočia, k Jane Kirschner "ušli" členovia Shininej a Danovej skupiny Dlhé diely a vzniklo duo Longital. No vlani im to speváčka vynahradila, keď sa po rokovaní s viacerými vydavateľstvami rozhodla nahrávku vydať práve v ich vydavateľstve.

"Úspech albumu ma veľmi teší, je to fantastické. Bolo to pre nás obrovské prekvapenie, že takýto náročný projekt, aj poslucháčsky aj muzikantsky, zasiahol také veľké publikum. Že si ho kúpili, že to počúvajú, že to stále pokračuje," dodala Shina o albume, ktorý si na CD zakúpilo vyše 12-tisíc ľudí.

Janu Kirschner teraz čakajú letné festivaly, predstaví sa aj na našom najväčšom slovenskom multikultúrnom festivale Bažant Pohoda. A na jeseň pripravuje pokračovanie projektu Moruša - album aj turné Moruša Čierna predstaví opäť v rámci dlhodobej spolupráce pod hlavičkou Orange Music Live.

Autor: Patrik Marflák (autorský text dopĺňa informácie od Nory Krchňákovej z agentúry Propaganda House)
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Jana Kirschner