Hlavná stránka

>

Správy

>

17. november bude v PKO trvať dva dni

17. november bude v PKO trvať dva dni

14.11.2008 - 15:56 | Peter Lehotský

Teda – oslavy výročia novembrových udalostí z roku 1989. Jeden dátum, dva happeningy. Hudobníci, herci, spisovatelia – všetko samé zvučné mená...


V predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu sa v priestoroch bratislavského Parku kultúry a oddychu uskutoční ten prvý. Pod názvom ‘Verejnosť 2008’ za účasti celej plejády umelcov: Marián Varga, Peter Lipa, Robo Grigorov, Peter Cmorik, Adam Briestenský, Lyrik & DJ Spank, Maroš Schmidt - Matej Klimo - Tono Popovič & DJ Koki.

Okrem hudobnej časti sú na programe aj príhovory viacerých popredných osobností spoločenského života. Slovo dostanú napríklad Ján Budaj, Vlado Ondruš, Daniel Pastirčák, Rudo Sýkora, Jozef Jankovič, Šarlota Pufflerová, Ján Krstiteľ Balázs či osobnosti novembrových udalostí z roku 1989. Prítomní budú aj zástupcovia občianskych káuz z celého Slovenska: Tichá a Kôprová dolina - Vysoké Tatry (Juraj Lukáč), Skládka nepatrí do mesta – Pezinok (Zuzana Čaputová, Ladislav Hegyi), Stromy, o ktoré sa nemusíme báť (Elena Pätoprstá), Ťažba uránu na Slovensku (Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeace Slovensko), Kremnica nad zlato (Zuzana Balážová, primátorka Kremnice), Zachráňme PKO Bratislava (Ján Budaj, Katarína Šimončičová) a ďalšie osobnosti.

Nedeľné podujatie je bez vstupného, začína sa o 17.00 hod. a nesie podtitul „Ľahostajnosť a rezignácia sú živnou pôdou pre korupciu, nezákonnosť a postupnú stratu občianskej slobody.“.

Na druhý deň vystúpia v PKO na koncerte ‘Koncert pre všímavých’ ďalšie zaujímavé mená: David Koller, skvelá maďarská skupina Erik Sumo Band, z domácich skupín zahrajú Živé kvety, Modré hory, Tomáš Sloboda & Sounds Like This a Pressburger Klezmer band. Výnimočný koncert zahrá skupina Kosa z nosa. Tá vystupuje po niekoľkoročnej pauze práve na tomto podujatí po prvýkrát. Mladšie generácie tak budú mať možnosť opäť počuť a vidieť túto bratislavskú kultovú kapelu. Špeciálne unplugged vystúpenie odohrá Para.

Ďalším výnimočným koncertom budú Chasidské piesne – hudobný projekt bratislavského rabína Barucha Myersa a muzikantov Jozefa Luptáka, Borisa Lenka a Miloša Valenta. Vo vestibule PKO bude hrať DJ Magálová.

Divadelné skeče urobia Robo Roth a Richard Stanke. Čítať a debatovať budú Daniel Hevier, Dušan Dušek, Dušan Mitana, Fedor Gál, Jozef Hašto, Roman Kvasnica, Štefan Hríb, Zuzana Wienk a pezinskí aktivisti. Spisovateľ Balla uvedie štylizované čítanie svojej tvorby Ballaton, Fedor Gál predstaví projekt 'Krátká dlouhá cesta'. Maľovať budú Igor Drevenec a najznámejší predstaviteľ streetartu z Maďarska Attila Stark. Shooty bude vystavovať svoje karikatúry a Nina Weisslechner so Zuzanou Hašanovou nainštalujú v PKO skvelý výtvarný projekt sLOVEnsko.

Na veľkoplošnej projekcii sa budú kamarátiť Maťko a Kubko s Miazgovcami. Moderovať budú Braňo Jobus a Juraj Kušnierik. Celý happening začne Jobusovým vypustením holubov presne o 17.11 hod. pred PKO. Piť sa bude pezinské víno, jesť sa budú slovenské korbáčiky aj maďarské šomló halušky.

Podľa slov organizátorov – jedným z nich je Michal Kaščák – „tak, ako sme si všimli sedemnásty november, tak si všímame, že niektorí si tento deň nevšimli. Ich zmýšľanie ostalo totalitné, nepriateľské voči inému názoru, inému pôvodu, či akejkoľvek inej rôznosti. Pre každého človeka, ktorý si ctí slobodu, je 17. november neprehliadnuteľným dňom. Preto veríme, že sa na koncerte pre všímavých stretne dosť ľudí.“.

Text: Peter Lehotský
Foto: Martin Kubeš / Hudba.sk, archív


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti