Jedným z vrcholov piatkového programu 13. ročníka multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda bolo vystúpenie hudobníčky Patti Smith. Šesťdesiatdvaročná Newyorčanka odohrala koncert na hlavnom pódiu po 20:00 počas západu slnka. Návštevníci trenčianskeho letiska si mohli vychutnať jej hity 'Dancing Barefoot', 'Because the Night' či 'People Have the Power'.

Jedným z vrcholov piatkového programu 13. ročníka multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda bolo vystúpenie hudobníčky Patti Smith.

Šesťdesiatdvaročná Newyorčanka odohrala koncert na hlavnom pódiu po 20:00 počas západu slnka. Návštevníci trenčianskeho letiska si mohli vychutnať jej hity 'Dancing Barefoot', 'Because the Night' či 'People Have the Power'.

Koncert gradoval v druhej polovici, keď Smith odkázala prítomným divákom, aby si uvedomili, že oni sú budúcnosť, nenechali sa riadiť vládou alebo korporáciami a mysleli na životné prostredie. "Buďte slobodní," odkázala americká muzikantka Pohode.



Ešte pred koncertom absolvovala Patti Smith tlačovú konferenciu, na ktorej novinárom okrem odpovedí na otázky predviedla aj krátke vystúpenie v podobe jednej piesne a básne.

"Som sentimentálna, ale nevyžívam sa v nostalgii. Som príliš zaneprázdnená na to, aby som spomínala na mladosť,| povedala rodáčka z Chicaga, ktorú pri tvorbe inšpirujú najmä jej deti.

"Inšpiruje ma ale aj to, keď sa niekto učí jazdiť na bicykli, plače, no napokon naberie tú odvahu a naučí sa ten bicykel ovládať." Napriek tomu, že Patti Smith je považovaná za "starú mamu punku", vo voľnom čase počúva operu.
"Nepohrdnem však ani Jimim Hendrixom alebo Timom Buckleym," dodala Smith.



Ďalšou dámou piatkového programu Pohody bola jedna z tvárí novembrovej nežnej revolúcie Marta Kubišová. Dvadsať rokov po svojom comebacku na demonštrácii na zaplnenom Václavskom námestí zaspieva na trenčianskom letisku svoju 'Modlitbu pro Martu'.

Speváčke po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 zakázali spievať. Na pódia sa vrátila až s revolúciou a tvrdí, že pesnička je napriek demokracii stále aktuálna. Pieseň sa začína slovami "Zloba, závist, zášt, strach a svár."

Na Pohode zazneli aj jej ďalšie známe pesničky, najmä zo 60. rokov. "Ľudia ich stále vyžadujú," hovorí Kubišová, ktorá v rámci okrúhleho výročia revolúcie plánuje v tomto roku viac koncertovať.

"No po novom roku by som potrebovala zvoľniť režim." Speváčka sa v rozhovore pre média vrátila aj k novembru 1989. Priznala, že vtedy po dvadsaťročnej prestávke mala problém spievať profesionálne. "Takýto comeback však nemala žiadna speváčka," povedala s úsmevom.

Kubišová napriek vpádu vojsk a následnému zákazu spievať neemigrovala na západ. Mala na to viacero dôvodov. Nechcela v krajine nechať svoju rodinu a milovaných pudlíkov a tiež verila tomu, že komunizmus do dvoch rokov padne. "Tiež som si hovorila, mňa nedostanú a to mi dávalo pocit nadhľadu. Nebála som sa ich. Rozhodla som sa, že budem prekážať a vadiť, vadiť a vadiť."

Kubišová má aj prianie, a to, aby sa na druhom stupni základných škôl učili novodobé dejiny, aby deti mali predstavu, čo to bola normalizácia a revolúcia. "Aby si vážili, že žijú v slobode," dodala.



Zdroj: SITA
Foto: Igor Daniš a Juraj Cagáň - Hudba.sk