Colours of Ostrava tento rok opäť ponúkne výber toho najlepšieho zo svetovej hudobnej a kultúrnej scény. Predstavia sa najväčšie hviezdy rôznych žánrov, ako sú nestarnúci idol žien Lenny Kravitz, americkí rockeri Queens of the Stone Age, jeden z najvýraznejších hlasov popovej scény z poslednej dekády Sam Smith, oceňovaný spevák a producent elektronickej hudby James Blake, jamajský hitmaker Sean Paul, severská popová diva Zara Larsson, štýlové multižánrové trio Khruangbin z Texasu, éterická indie-popová hudobníčka Bat for Lashes alebo bluesový gitarista Gary Clark Jr.

V ikonickom areáli Dolných Vítkovíc sa od 17. do 20. júla stretne viac ako 30 domácich a 70 zahraničných mien, ktoré majú spolu na konte 19 cien Grammy a 68 nominácií. Žánrovo bude zastúpený rock, pop, world music, blues, elektronika, neoklasická hudba, ale aj punk, jazz, hip-hop, soul, funk, reggae či dancehall.

"Tento rok predstavíme opäť výber toho najlepšieho zo svetovej hudby, ktorá ide aj mimo hlavného prúdu a dokonale doplní lineup našich headlinerov. Ako vždy máme pred sebou úlohu uspokojiť ako pop-rockového fanúšika, tak aj fanúšika, ktorý má rád alternatívnu hudbu. Naším cieľom je prebudiť v návštevníkoch emócie a inšpirovať ich k objavovaniu novej hudby aj nových myšlienok," vraví riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

SÚŤAŽ: Lístok na Colours of Ostrava 2024 môžete do piatka 31. mája vyhrať na našej Facebook stránke.

Colours of Ostrava 2024 Zdroj: PR

O kvalitách festivalu svedčí nielen jeho program a spokojnosť domácich fanúšikov, ktorí sa každý rok vracajú vo veľkých počtoch, ale aj chvály zo zahraničia. Britský denník The Guardian zaradil Colours of Ostrava medzi 35 najlepších hudobných festivalov v Európe, cestovateľský blog španielskeho denníka El País zase spomenul Colours of Ostrava ako jeden zo šiestich dôvodov, prečo vyraziť do Česka za kultúrou.

Jeden z tohtoročných najhorúcejších headlinerov, Lenny Kravitz, privezie do Ostravy úplne novú šou, nadväzujúcu na jeho nový album Blue Electric Light, ktorý vyšiel len pred pár dňami. Spevák, ktorý dokáže s ľahkosťou a neodolateľným šarmom skĺbiť poctivé R&B s rockom, popom a ďalšími žánrami, má na konte množstvo ocenení, a to nielen hudobných, ale aj na poli módy.

Nové skladby predstaví aj ďalší z headlinerov – kalifornská formácia Queens of the Stone Age. Na minuloročnú platňu Times New Roman čakali fanúšikovia šesť rokov, pričom frontman tejto legendy Josh Homme sa nechal počuť, že "znie tak, ako brutálny je pocit byť práve teraz nažive". Môžeme teda čakať podobne strhujúcu rock'n'rollovú výpoveď ako pri koncerte The Cure v roku 2019 alebo Interpol, ktorí na Colours of Ostrava zahrali vlani.

"Jedným z najočakávanejších vystúpení v rámci 21. ročníka bude koncert provokatívne romantických Sam Smith, ktorí svoju spektakulárnou šou potešia nielen poslucháčov jemnejšej pop music, ale uspokoja aj uši tých, ktorí majú radi dunivé beaty a extravagantnú scénu. Ich vystúpenie na odovzdávanie posledných cien Grammy (a tiež na BRIT Awards) vzbudilo obrovský rozruch okolo skladby Unholy, ktorú si tiež budeme môcť užiť v júli naživo v Ostrave," prezrádza dramaturg festivalu Filip Košťálek. (Pozn. redakcie: Sam Smith sa považuje za nebinárnu osobu, preto o ňom/nej organizátori píšu v množnom čísle.)

Matadorom na hudobnej scéne, ktorý pomohol priniesť moderný dancehall do mainstreamu, je Sean Paul. Spevák, ktorý spolupracoval s hviezdami ako Beyoncé, Rihanna, Santana, Sia či Clean Bandit, na Colours predstaví prierez dvoma dekádami svojich hitov.

Publikum v Ostrave si tiež bude môcť užiť koncert texaskej trojčlennej kapely Khruangbin, ktorá je výrazná nielen svojím imidžom, ale aj tým, ako originálne kombinuje prvky inštrumentálnej lounge hudby s elementmi world music, rockom, funkom alebo soulom. Na koncert Khruangbin je dokonca zvedavý aj sám Lenny Kravitz!

Okrem headlinerov sa môžu návštevníci festivalu tešiť aj na v Česku menej známe mená, napríklad poľské súrodenecké duo Kwiat Jabłoni alebo taiwanskú formáciu JhenYueTang, ktorá zaujme ázijským poňatím metalu.

Českú a slovenskú scénu bude reprezentovať populárne mená ako Aneta Langerová, Lenny, Bratři Ebenové alebo Tata Bojs, ale aj legendárni The Ecstasy of Saint Theresa alebo súčasne znejúce aj premýšľajúce slovenské trio Berlin Manson.

Návrat legendárneho NYC stage a špeciálna zoznamka

Časť hudobného programu sa odohrá priestore zvanom NYC stage, tohtoročnej novinke, ktorá je koncipovaná ako komfortné komorné šapitó a nadviaže na obľúbenú scénu z rokov 2010 a 2011 z čias areálu na výstavisku Černá louka. "Tento stage prepája hudobný festival s diskusným fórom Meltingpot, jeho produkcia zároveň ponúkne aj divadlá a stand-upy. Medzi vystupujúcimi umelcami bude napríklad jazzovo-hip-hopová ikona José James alebo kúzelnícke duo Siegfried & Joy,“ dopĺňa Filip Košťálek.

V minulom roku usporiadatelia zaznamenali veľký ohlas na informáciu o festivalovej zoznamke. Rok sa s rokom zišiel a z aprílového nápadu sa stáva tohtoročná novinka - Láskyplná zoznamka. Tá bude pripravená v spolupráci s partnermi Colours of Ostrava – spoločnosťami Kofola a TV Óčko. Zoznamka sa uskutoční vždy raz denne a každý večer sa návštevníci môžu tešiť na "Láskyplnú afterku", teda after party nielen pre tých, ktorí sa na festivale zoznámia, ale aj pre všetkých zamilovaných. Moderovanie našej Láskyplnej zoznamky sa zhostí Barbara Hacsi z TV Óčko.

Ako nápad vznikol? "Pri príležitosti 20. ročníka Colours of Ostrava sme sa rozhodli urobiť prieskum, ktorého formát pre nás vytvorila a zaistila spoločnosť SocioFactor. Na základe dát z neho sme zistili okrem iného aj to, že 37 % našich fanúšikov navštívilo festival ako singles, niektorí s myšlienkou nájsť priamo na Colours of Ostrava polovičku, s ktorou by na začiatok surfovali areálom. Práve pre týchto jednotlivcov je naša Láskyplná zoznamka," vysvetľuje Filip Košťálek.

Inšpiratívne a silné ženy na Colours of Ostrava

Výrazné zastúpenie majú tento rok na Colours ženské umelkyne, či už sólovo alebo ako členky kapiel. Vystúpi napríklad mladá švédska popová ikona Zara Larsson, iránsko-holandská všestranná umelkyňa Sevdaliza, ktorá vo svojej hudbe aj textoch prepája dávnu minulosť (perzská mytológia) so súčasnosťou (fenomén AI). Svoju šou predstaví aj pakistansko-britská umelkyňa Natasha Khan, známa pod pseudonymom Bat for Lashes, ktorej hudba pripomína vzdialené iluzórne svety.

Multižánrovosť v rámci ženského zastúpenia dopĺňa Alexia Chellun, britská pesničkárka s exotickými koreňmi, a úplne odlišnú šou sľubujú nigérijská raperka Aunty Rayzor, progresívne-folková Nessi Gomes alebo výrazná postava ukrajinskej hudobnej scény Miss Monique. Za zmienku stojí aj originálne komorné dievčenské duo zo Slovinska Freekind. alebo éterická Islanďanka Emilíana Torrini, ktorá vystúpila na Colours už v roku 2014. V neposlednom rade aj jedna z najočakávanejších kapiel tohto ročníka Khruangbin má za basgitaristku ženu – štýlovú Lauru Lee Ochoa nielen kvôli jej bravúrnej hre, ale aj skvelým sprievodným vokálom.

Meltingpot predstaví vyše 250 odborníkov

Meltingpot je neoddeliteľnou súčasťou festivalu Colours of Ostrava a láka zvedavé publikum, ktoré sa chce okrem hudby aj vzdelávať v nových trendoch a myšlienkach. Aj vďaka novému generálnemu partnerovi Meltingpotu Vitesco Technologies sú medzi hlavnými hviezdami tohtoročného programu napríklad populárny biológ Merlin Sheldrake, autor bestselleru Prepletený život, odborník na dýchanie Patrick McKeown, spisovateľ Irvine Welsh, biológ a spisovateľ Rupert Sheldrake, psychiater a psychoterapeut Jiří Horáček alebo Dan Ariely, uznávaný profesor psychológie a behaviorálnej ekonómie.

Súčasťou fóra Meltingpot bude aj tento rok Luxor stage, kde sa predstavia súčasní spisovatelia spolu s ďalšími rečníkmi fóra Meltingpot. Novinkou tohto roku je projekt Meltingpot Art, ktorého partnerom je Nadácia ČEZ. "Umelecký happening z festivalu Burning Man, španielsky kolektív bábkovodičov, ale aj 215 upcyklovaných artefaktov, ktoré vdychujú život industriálnemu dedičstvu. Tohtoročný projekt Meltingpot Art hľadá skutočné emócie za slovom udržateľnosť a poukazuje na energie prírody, na ktorých stojí súčasná západná civilizácia," hovorí k projektu Filip Košťálek. 

V areáli zažijete celkom osem vizuálnych umeleckých aktivít, ktorých inštaláciu podporila Nadácia ČEZ. Sú nimi inštalácie menom Iron Jungle, Fénixova záhrada, Epojé, Giants, Water, Fire, Wind & Earth, Cacao stage alebo výstava výtvarníka a ilustrátora Honzu Šádka.

Veľký záujem býva tradične aj o divadelné predstavenia, na ktoré boli 15. mája spustené rezervácie miesteniek. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad cenou Thálie ocenené Sólo Radima Vizváryho, multimediálny rap muzikál Miss Amerika alebo divadelný recitál Marta o živote a tvorbe Marty Kubišovej.

Koncept bezhotovostného festivalu sa osvedčil

Už druhý rok sa festival stane kompletne bezhotovostným vďaka tzv. otvorenému cashless systému. V areáli budú prijímané platby všetkými druhmi platobných kariet, telefónmi či hodinkami. Pre osoby bez bankového účtu alebo platobnej karty budú pripravené špeciálne festivalové karty, ktoré bude možné kúpiť za hotovosť v stánku s festivalovým merchandisingom.

"V minulom roku sa osvedčilo predovšetkým to, že návštevníci nemuseli vyberať hotovosť z bankomatu v areáli festivalu. Život na festivale to mnohým ľuďom veľmi uľahčilo. Všeobecne sa platenie na festivale vďaka tomuto systému zrýchlilo a tiež takmer zmizli rady," pochvaľuje si Zlata Holušová.

Spoločenská zodpovednosť Colours of Ostrava

Rovné príležitosti pre všetkých bez obmedzení sú jedným z princípov celého festivalu. V rámci projektu Colours bez bariér festival Colours of Ostrava víta aj deti a dospelých s rôznymi druhmi zdravotného znevýhodnenia. Celý areál je uspôsobený na pohyb vozíkov a kočíkov, k dispozícii je kemp vybavený sanitárnym zariadením pre návštevníkov so zníženou pohyblivosťou. Festival ponúka aj služby vyškolených asistentov, bezbariérové taxi a vhodné ubytovanie. 

V rámci projektu Colours bez bariér festival ďalej zaisťuje asistenčné služby pre osoby so zrakovým a sluchovým postihnutím, špeciálne kompenzačné pomôcky či reliéfnu mapu areálu a festivalového sprievodcu v Braillovom písme. Vybrané hudobné vystúpenia, prednášky a divadelné predstavenia sú tlmočené do posunkového jazyka. K dispozícii je aj servis pre osoby s poruchou autistického spektra a služby pre rodiny starajúce sa o autistov. V roku 2023 služby ponúkané v rámci projektu Colours bez bariér využilo 850 osôb s rôznymi druhmi zdravotného znevýhodnenia.

Festival ponúka špeciálne vstupné pre osoby s preukazom ZŤP a ZŤP/P, asistenčný sprievod má vstup zadarmo. Okrem toho tradične ponúka sobotný vstup zdarma pre osoby staršie ako 65 rokov, v roku 2023 túto možnosť využilo 1216 seniorov a senioriek. Pravidelne sa zúčastňujú aj deti, pre ktoré festival pripravuje ČEZ Family Park so špeciálnym detským programom. V roku 2023 festival navštívilo celkom 4212 detí.

Vedenie festivalu sa taktiež snaží dlhodobo znižovať svoju ekologickú stopu. Medzi novinky tohto ročníka patrí zber a triedenie gastroodpadu. Vo festivalovom areáli budú umiestnené špeciálne nádoby na zvyšky jedla pre návštevníkov aj stánkarov. Bioodpad bude zvážený do neďalekej bioplynovej stanice v Hornej Suchej, kde z neho spoločnosť Organic Technologies vytvorí dve zložky – biometán a organické hnojivo.

Festival Colours of Ostrava tento rok prvýkrát použije špeciálne rozložiteľné gastro obaly. V spolupráci so spoločnosťou OPTYS z neďalekých Dolných Životíc festival pripravil vlastné obaly na jedlo ponúkané na festivale. Vďaka spojeniu s lokálnym dodávateľom festival ďalej znižuje svoju environmentálnu stopu.

Okrem hlavného festivalu tím Colours of Ostrava každoročne organizuje aj medzinárodný showcase festival Czech Music Crossroads pre hudobných odborníkov a voľne prístupný Art & Life festival v uliciach Ostravy. Organizuje samostatné koncerty v priebehu celého roka na rôznych miestach ČR, tento rok vystúpili v Prahe The Longest Johns a speváčka LP.

Festival Colours of Ostrava sa koná s podporou štatutárneho mesta Ostrava a Moravskosliezskeho kraja.

Redakciu Hudba.sk informoval Zdenko Hanout, PR manažér Colours of Ostrava pre Slovensko. Správu sme upravili.