Hlavná stránka

>

Správy

>

Miro Žbirka dostal na narodeniny darček z vesmíru. Pomenovali po ňom planétku

Miro Žbirka dostal na narodeniny darček z vesmíru. Pomenovali po ňom planétku

21.10.2019 - 09:00 | redakcia

Spevák, hudobník a skladateľ Miro Žbirka dnes oslavuje šesťdesiatesiedme narodeniny a okrem iných dostal aj jeden výnimočný a nevšedný darček - certifikát o tom, že planétka 1982 UF2, objavená v roku 1982, má meno (5895) Žbirka.


"Je to pre mňa veľká pocta a zároveň zvláštny pocit. Ďakujem pánovi Štefanovi Kürtimu za jeho iniciatívu. Musím si zvyknúť na to, že Žbirka už teraz nie je iba na Zemi, ale aj vo vesmíre," komentoval nezvyčajný dar spevák.

Viac o planétke 5895 Žbirka (1982 UF2)

Narodeninová premiéra klipu Čistý svet

K dnešnému sviatku si Miro Žbirka nadelil aj premiéru nového videoklipu k skladbe Čistý svet z minuloročného Double Albumu. Duetu s nevidomou klavírnou virtuózkou a nezameniteľnou speváčkou Ráchel Skleničkovou dal obrazovú podobu spevákov syn David Žbirka, ktorý sa už postupne stáva dvorným režisérom jeho videoklipov.

"Na skladbu Čistý svet máme dobré ohlasy od fanúšikov a verím, že osloví aj ako singel a videoklip. David, s ktorým sa často o muzike rozprávame, vie dobre zhmotniť do obrazu moje predstavy, a zároveň pridať aj svoj autorstvom skladby nezaťažený pohľad. Ráchel je čistá muzikálna duša, ktorá vníma hudbu veľmi intenzívne. Trocha som sa o ňu bál, keď nás David zaviedol do polorozpadnutej budovy bývalej továrne, kde sme klip nakrúcali. Ale v momente, keď jej dal klavír, zvládla všetko," povedal o novom singli a klipe Miro Žbirka.


Prvý koncert na oslavu 40 rokov na scéne odohrá v Londýne

Hudobná oslava štyridsiatich rokov úspešnej sólovej kariéry Mira Žbirku začína už tento týždeň. Na troch exkluzívnych koncertoch v Londýne (26.10), Prahe (3.12.) a Bratislave (5.12.) budú diváci naživo počuť všetky obľúbené hity a novinky z oceňovaného Double Albumu. Nové skladby si s ním zahrá medzinárodná zostava hviezdnych muzikantov: Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitary), Hamish Stuart (basgitara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (gitary) a producent Double Albumu Rob Cass.

Okrem Mekyho si s nimi v skladbe Skúška snov zaspieva Katarína Knechtová a naživo v premiére zaznie skladba Take Me Home, ktorú s Mirom Žbirkom naspievala škótska speváčka Eddi Reader, ktorá na koncertoch pridá aj svoj veľký celosvetový hit Perfect. Skladbu Čistý svet, ktorá je slovensko-českou verziou piesne Take Me Home príde s Mekym zaspievať talentovaná česká nevidomá klaviristka Ráchel Skleničková.

Miro Žbirka a Ráchel Skleničková, Čistý svet, 2019Viac fotografií z nakrúcania videoklipu Čistý svet

Na bratislavskom koncerte príde Mirovi Žbirkovi zablahoželať aj skupina IMT Smile. Jej líder Ivan Tásler tento rok oslávil okrúhle narodeniny a so skupinou chystá pre Mekyho prekvapenie, ktoré sľubuje veľkú oslavu hudby oboch úspešných skladateľov.

Posledné vstupenky na dva veľké koncerty 3. decembra v pražskej O2 Aréne a 5. decembra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave sú ešte v predaji, ale rýchlo sa míňajú.


Informácie a fotografie z nakrúcania videoklipu redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Rado Mešša. Ďalšie podrobnosti o aktivitách Mira Žbirku nájdete na oficiálnych stránkach www.zbirka.czwww.facebook.com/MiroZbirka.

Foto: TASR - Jakub Kotian


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti