Jedna z najvýraznejších kapiel nu metalu sa 3. apríla predstaví fanúšikom v pražskom Fóre Karlín. Skupina Limp Bizkit prichádza do Európy predstaviť aktuálny album Still Sucks (2021), koncertné zastávky dohrá po presune termínov spôsobenom zdravotnými komplikáciami frontmana Freda Dursta. Po ich prekonaní je však plný chuti a energie.

Vrchol slávy Limp Bizkit sa datuje do začiatkov nultých rokov, kedy vyšiel dnes už kultový album Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water obsahujúci niektoré z najvýraznejších skladieb žánru ako My Generation, Take a Look Around či Rollin' (Air Raid Vehicle).

Kapela, ktorá je dnes na dlhodobom komerčnom ústupe, však dokáže z koncertného hľadiska stále ponúknuť aj niečo viac ako len nostalgiu. Podobne ako na svojej poslednej koncertnej zastávke v Česku na festivale Aerodrome v roku 2018 (reportáž), aj záznam živého koncertu z roku 2021 z chicagskej Lollapaloozy zaznamenáva frontmana Freda Dursta v stále vynikajúcej vokálnej forme.

Aj ich najnovší album z roku 2021, Still Sucks, na ktorý si museli fanúšikovia počkať takmer desať rokov, zaznamenal prekvapivo pozitívne hodnotenia. Hudobní kritici ich nikdy nemali na piedestáli, na čo sebaironicky odkazuje aj názov nahrávky (v preklade "Stále na hovno"). Nahrávka neprináša na poli zvuku nič nové, zmenou je najmä štýlový rebranding Dursta profilujúceho sa do role akéhosi starého otca. Napriek tomu ide o kvalitné pripomenutie toho, pre čo si ich fanúšikovia pred viac než dvoma dekádami zamilovali.

Z albumu zarezenovali najmä výrazné skladby Dad Vibes a Out of Style. Zaujímavosťou je, že videoklip k druhej menovanej vyšiel až takmer rok a pol po albume, vo februári tohto roka. Kapela ním spôsobila celkom slušný rozruch, keďže tváre členov kapely sú s pomocou deepfake technológie zmenené na svetových lídrov ako Vladimir Putin (Durst), Joe Biden (gitarista Wes Borland), Volodymyr Zelenskyj (DJ Lethal) alebo Kim Čong-un. Spoločne hrajú vo veľkej garáži, pred ktorou si vystúpenie pri grilovaní párkov neužíva nik iný ako Tom Cruise (samozrejme tiež deefake).

O tom, že kapela si zo svojej minulosti a reputácie veľa nerobí, svedčí v klipe aj "Cruisovo" tričko s nápisom Woodstock. O Durstovi je totiž známe, že v časoch najväčšej slávy býval verejnosťou kritizovaný za opakované hrubé a nevhodné správanie. Neslávne známe je práve vystúpenie Limp Bizkit na festivale Woodstock '99, ktorý mal nadviazať na tradíciu lásky a mieru z roku 1969, no zmenil sa na absolútne organizačné fiasko, o čom detailne pojednáva rovnomenný dokument z produkcie Netflixu. Durst burcoval počas koncertu ľudí k výtržnostiam a násiliu aj napriek tomu, že ho organizátori prosili kvôli bezpečnosti a prevenciu zranení o presný opak.

Odvtedy však ubehlo veľa času a hoci divoká a nespútaná energia ku koncertom Limp Bizkit stále patrí, na prebiehajúcom turné určite žiadne podobne šialené udalosti očakávať netreba. V pražskom Fóre Karlín sa skupina predstaví už v pondelok 3. apríla.

Autor: Matej Kráľ

Súvisiaci interpreti: Limp Bizkit