V sobotu 29. januára by mal legendárny hudobník a skladateľ Marián Varga, ktorého meno je neodmysliteľne spojené so skupinami Prúdy a Collegium Musicum, 75 rokov. Rádio Devín pri tej príležitosti vysiela od minulej nedele (23.1.) pravidelný nový cyklus relácií o jeho tvorbe.

Marián Varga sa narodil 29. januára 1947 v Skalici. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia, neskôr bol žiakom Bratislavského konzervatória, kde študoval tri roky hru na klavíri u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša. V lete roku 1967 prišiel do skupiny Prúdy. S ňou nahral v decembri 1968 v štúdiu Československého rozhlasu v Bratislave dnes už kultový album Zvonky, zvoňte.

Na prvej platni Prúdov je Marián Varga autorom deviatich skladieb. Po vydaní albumu však zo skupiny odišiel a na jeseň 1969 založil prvú artrockovú kapelu v Československu, Collegium Musicum. Inšpiráciou pre neho bola anglická skupina Nice, ktorú videl koncertovať v Prahe. Jej lídrom bol virtuózny hráč na klávesy Keith Emerson, ktorý neskôr založil známu skupinu Emerson, Lake & Palmer (ELP).

Prečítajte si tiež: Rádio Devín odvysiela príbeh Mariána Vargu v novom cykle relácií o jeho tvorbe

Prvými nahrávkami skupiny Collegium Musicum boli v júli 1970 skladby Hommage á J. S. Bach a Ulica plná plášťov do dažďa. Nahrávali ich v štúdiu rozhlasu v Brne a vyšli na etikete vydavateľstva Panton ako prvá EP platňa. V roku 1971 vydali prvú LP platňu Collegium Musicum - obsahovala aj známu úpravu diela Josepha Haydna Concerto in D, na ktorej skupinu sprevádzal komorný orchester.

Od tohto obdobia repertoár skupiny pozostával prevažne z inštrumentálnych kompozícií, jednak interpretácií skladieb klasickej hudby autorov Bartóka, Haydna či Stravinského, a tiež z vlastných skladieb, ktorých autorom bol väčšinou práve Varga. Ešte v závere roku 1971 nahrala skupina dvojalbum Konvergencie, ktorý ovplyvnil množstvo hudobníkov a dal meno známemu festivalu komornej hudby.


V 70. rokoch sa Varga priebežne venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov, medzi nimi Zelená pošta (1972) a Na druhom programe sna (1977). O dve dekády neskôr, v roku 1993, na tieto nahrávky, na ktorých sa podieľal aj český gitarista Radim Hladík, nadviazali albumom Labutie piesne, ktorý minulý rok vyšiel v reedícii.

Marián Varga je tiež autorom scénickej hudby k viacerým televíznym a divadelným inscenáciám. Skomponoval hudbu k filmom Dušana Trančíka Amulet, Iná láska, Štvrtý rozmer, Víkend za milión. Spolu s Pavlom Hammelom zložili hudbu do prvého slovenského muzikálu Cyrano z predmestia, ktorý mal premiéru 8. októbra 1977 na Novej scéne v Bratislave.

V roku 1979 po dokončení albumov Continuo a On a ona sa zostava Collegia Musica rozišla. V ďalšom období existovala táto skupina iba ako príležitostná štúdiová formácia. Zišla sa napríklad pri nahrávaní albumu Divergencie (1981). Varga sa rozhodol pre sólovú dráhu. V 80. rokoch vystupoval sám alebo s perkusionistom Dodom Šošokom. V roku 1984 mu vyšiel sólový album Stále tie dni.

Seriál článkov o tvorbe Mariána Vargu:

Sloboda, plodnosť, novátorstvo: Raná tvorba Mariána Vargu fascinuje dodnes

Všestranný Marián Varga vytvoril nesmrteľné perly najmä počas normalizácie

Vargove roky 1981 - 1993: Experimenty, pochmúrnosť a rozlúčka s piesňami

Záverečná kapitola Mariána Vargu: Návraty, bilancie a večný oddych

V poslednom období bola známa jeho spolupráca aj koncertná činnosť s Moyzesovým kvartetom, ktoré na čerstvo vydaný album XLV k svojmu 45. výročiu zaradilo aj jeho kompozíciu Sláčikové kvarteto č. 4. Varga po roku 2000 vydal nahrávky Solo In Concert (2003), kompilácia Hommage á Marián Varga (2003), Marián Varga & Moyzesovo kvarteto (2006), CD a DVD Speak, Memory (2010) a album Marián Varga a Noneto (2011).

Prezident Andrej Kiska mu 13. januára 2015 udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia. V januári 2017 bol Marián Varga ocenený Krištáľovým krídlom za celoživotné dielo. Zomrel 9. augusta 2017 vo veku 70 rokov.

V októbri 2019 vznikla z iniciatívy hudobníkovej manželky Jany Vargovej a viacerých jemu blízkych umelcov a priateľov Spoločnosť Mariána Vargu. Jej hlavným cieľom je dôstojná a profitom neovplyvnená starostlivosť a zveľaďovanie hudobného odkazu Mariána Vargu. Mesiac na to, v novembri 2019, vyšiel CD Box Marián Varga Collected Works I. Vo februári 2021 vyšiel pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu v notovom zápise aj na nahrávke výber z detskej tvorby Mariána Vargu.

Zdroj: TASR
Foto: TASR - Michal Svítok