Pochádza zo Štúrova, takmer desať rokov žila v Londýne, kde po štúdiách pôsobila vo finančnom sektore, no neskôr sa začala venovať remeselnej výrobe klobúkov a hudbe. Civilné meno talentovanej umelkyne, ktorá v súčasnosti pôsobí v Prahe, je viac než povedomé – Zuzana Smatanová. Menovkyňa niekoľkonásobnej zlatej slávice používa umelecký pseudonym SJU a práve dnes vydáva svoj nový singel Creatures of Habit.

Skladba je najnovšou ochutnávkou jej debutového albumu, ktorý vyjde v apríli. Chytľavá melódia refrénu v štýle Princea nám na pozadí jemných basov pripomína, aké zložité je zbaviť sa zlých návykov, ako aj to, aký je život vrtkavý. SJU textom piesne podnecuje zamysleniu "o našich každodenných rutinách a o tom, prečo máme niekedy pocit, že aj keď sa nám zdá, že sa hýbeme, stojíme stále na tom istom mieste".  

Speváčka a autorka na skladbe spolupracovala v malom štúdiu v severnom Londýne s bývalým frontmanom londýnskej kapely La Shark Samuelom Deschampsom, s producentom Jonathanom Lennerbrantom (Enengis) a v Štokholme s Emilom Johanssonom. ​Dodatočne do skladby gitarovými textúrami prispel slovenský hudobník Ľuboslav Krajňák (Mosayqra, Waterbased), s ktorým SJU začala spolupracovať po presťahovaní sa do Prahy.

SJU má na konte už niekoľko singlov s charakteristickým hravým a snovým elektropopovým zvukom a príjemne zafarbeným hlasom. Detskú hravosť a nevinnosť pretavuje do surreálnych obrazov aj vo svojich kreatívnych DIY videoklipoch.

Jedna z jej skladieb, Night Soup, má na Spotify viac než štvrť milióna prehratí. Ďalšia pieseň Rhythm In Your Pose, vydaná francúzskym vydavateľstvom Kitsune Musique, sa objavila v seriáli HBO Gossip Girl. Počas svojej krátkej kariéry koncertovala v Berlíne, Londýne aj New Yorku.

Minulý týždeň sa zúčastnila slovenskej výpravy na showcase festival MENT v slovinskej Ľubľane (reportáž), kde napriek tomu, že nepatrila medzi účinkujúcich tohto ročníka, využila možnosť stretnúť sa s hudobnými profesionálmi z celej Európy. Zároveň to bola pre ňu možnosť spoznať ľudí a hudbu zo Slovenska, pretože, ako sama hovorí, po dekáde prežitej v zahraničí o domácej scéne veľa nevie. My sme zase nič nevedeli o SJU a jej tvorba je veľmi príjemným prekvapením.

Novinky SJU môžete sledovať cez Instagram, hudbu počúvajte na Spotify či Bandcampe. Ako znie naživo, si môžete vypočuť 20. marca v Popo_FM na Rádiu_FM a na následnom jarnom a letnom turné. Všetky aktuálne informácie nájdete aj na jej oficiálnom webe sjumusic.com a linktr.ee/sjumusic.

Autor: Patrik Marflák