Základ projektu Ľubozvuk tvorí formácia Ľubomír Gašpar Cimbal Project, ktorá je na scéne od roku 2016. S debutovým albumom The Point of View hudobníci získali prestížne ocenenie Radio_Head Award za najlepšiu nahrávku roka 2017 v žánrovej kategórii World Music / Folk. Základom ich tvorby je folklór rôznych národov v spojení s jazzovou hudbou.

V projekte účinkujú Ľubomír Gašpar (cimbal), Jakub Tököly (klavír), Peter Korman (kontrabas) a Kristián Kuruc (bicie).

"Myslím si, že sme už dozreli na slovenský folklór. Podľa mňa je to veľmi tenký ľad pri jeho aranžovaní, nadávkovať tú správnu dávku jazzu a klasiky, aby to bolo vkusné, aby melódia nestratila svoj charakter," hovorí líder a autor projektu Ľubozvuk, Ľubomír Gašpar. "V predošlom projekte sme čerpali z folklóru rôznych národov, tam sme mali veľký výber skladieb a nemali sme spev, takže sme boli o dosť slobodnejší. V Ľubozvuku som sa pri mojich aranžmánoch snažil klásť dôraz na význam textu. V názve je síce Ľubomír Gašpar Cimbal Project, no zároveň je to náš spoločný projekt sme kapela. Vyberali sme skladby, ktoré sa nám páčia a som veľmi rád, že každý člen Cimbal Projectu urobil vlastný aranžmán a tým pádom ukazujeme cez hudbu to, akí sme, pretože dušu umelca zrkadlí jeho tvorba."

V projekte účinkuje aj slovenská speváčka Sisa Fehér, ktorá len pred pár dňami vydala svoj nový album KHI a vydala sa na ňom úplne iným smerom. Gašpar ju však objavil v čase vydania albumu Bardo, na ktorom má k slovenskému folklóru veľmi blízko. "Zaspievať ľudovú pieseň tak, že pod ňou znie kombinácia jazzovej hudby s klasickou nie je jednoduché, aby to bolo vkusné. Keď som počul Sisu prvýkrát pred tromi rokmi spievať, povedal som si, že ona je človek na ktorého som čakal, že s týmto človekom chcem spolupracovať. Je to presne ten typ spevu, farba hlasu, spôsob spievania, ktorý som hľadal a v nej našiel. Oslovil som ju cez kamaráta, výborného huslistu Juraja Stieranku, ktorý nakoniec aj na CDčku v jednej skladbe hrá a aj ju aranžoval," približuje okolnosti spolupráce Ľubomír Gašpar.

Ľubomír Gašpar Cimbal Project - Ľubozvuk Zdroj: Michal Dzubina - Floe fotographyĽubozvuk v Slovenskom rozhlase na City Sounds Festivale 2021

Projekt Ľubozvuk dopĺňa klasické kvarteto Spectrum Quartett, s ktorým mal Ľubomír Gašpar možnosť spolupracovať už v minulosti v rámci jeho druhej kapely Acalari Ensemble, v ktorej hrá na kontrabas. Osobná skúsenosť, kamarátske vzťahy a profesionálny prístup ho presvedčili natoľko, že kvarteto prizval aj do spolupráce v rámci projektu Ľubozvuk. 

"Boli tam v tomto prípade aj kamarátske bližšie vzťahy, ale hlavne sa mi páčilo, ako hrajú. Ich profesionálny prístup a to, že majú skúsenosť aj s iným žánrom. Je to veľká pomoc, lebo v jazze, alebo keď sa kombinujú žánre, ten zápis nie je vždy možné úplne presne zapísať a občas tam treba inak frázovať. Chalani to z tej muziky vždy vycítia a dokonca nám dávajú návrhy, že chcete, aby sme to hrali takto, alebo inak. Rozumejú tej muzike a majú s tým skúsenosť. Tá práca je vďaka tomu naozaj jednoduchšia a rýchlejšia," dopĺňa líder formácie.

Žánrovo sa projekt Ľubozvuk nesnaží o nejaké škatuľkovanie. Práve naopak. Je to veľmi otvorené a treba si to vraj hlavne vypočuť. "Je to spojenie folklóru, jazzu a klasickej hudby, ale má to vlastnú tvár. Podľa mňa si to treba vypočuť. Ja to neviem zaškatuľkovať do ničoho. Melódie slovenských piesní sú v podstate zachované, je tam veľký vplyv folklóru, veľký vplyv jazzu a klasickej hudby. Máme skladby, ktoré nie sú jazzové ako Husička. Ja by som ju zaradil kľudne do niečoho medzi popom a world music. Špecialitka je, že v skladbe Totá Heľpa som cimbal prehnal cez zvukový efekt, čím sa posunul na úplne nepoznané miesta a chcel by som sa tomu v budúcnosti venovať viac. Ďalej skladba A tá moja nemoja je zaujímavá tým, že som v rámci môjho aranžmánu zachoval starý typ melódie, ktorú ma naučil najstarší brat môjho deda, ktorý bol známym huslistom na Podpoľaní, odkiaľ pochádzam. Tiež sa teším, že na prebale CD sú maľby mojej obľúbenej akademickej maliarky Kataríny Vavrovej."

Projekt vznikol, CD sa nahralo a ďalším logickým krokom je čo najviac koncertovať, predať čo najviac CD a v prvom rade krst. Túžbou hudobníkov je zorganizovať ho v peknej sále v Bratislave. Malo by sa tak stať v decembri. Držíme palce, aby to epidemiologická situácia na Slovensku umožnila.

Vydanie nahrávky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Saša Pastorková. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: archív Ľ. Gašpara (titulná fotografia), Michal Dzubina - Floe fotography (foto v článku)