Rok sa s rokom zišiel a opäť prinášame výber skladieb, v ktorých minimálne raz odznie jedno z kľúčových slov ako "zima", "pokoj", "radosť" alebo "láska". Vianočnú dýku do sŕdc svojich fanúšikov vrazil Robo Opatovský, ktorému tentokrát vo vagóne sviatočnej tvorby píšeme absenciu. Vianoce však zrušiť netreba. Ešte stále sa možno spoľahnúť na Mira Jaroša či ďalších.

Romantické rozjímanie nad pravdepodobne nie čerstvo napadnutým snehom uvíta každého, kto sa už nevedel dočkať, kedy Miro Jaroš siahne po ďalšom videoklipe zo svojho vianočného DVD. Toho roku nedržal svojich poslucháčov dlho v napätí. Už od 7. decembra ponúkol vizuál k skladbe Zima na saniach. Pieseň pochádza z autorského pera Pavla Zelenaya, ktorý ju napísal pre vianočný pesničkový seriál pre deti v roku 1976. Pôvodným interpretom bol herec Michal Dočolomanský. Iný rozdiel ako hlas interpreta medzi jednotlivými verziami nenájdete.


Ak sa niekomu máli štvorminútovka Jarošovho šantenia s deťmi v snehu, môže si dopriať polhodinový dovetok. Niekdajší superstarista týždeň po videoklipe zverejnil aj záznam z vianočného koncertu v Žiline.

Hoci v RTVS posledných rokov vládne armagedon tridsaťmetrových rozmerov, v obrátenej pyramíde ešte občas padnú aj dobré rozhodnutia. Napríklad sa pokračuje vo zvyku nahrávania vianočných skladieb Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu s vybranými interpretmi. V roku 2019 si s hudobníkmi zaspievala Jana Andevská a Detský a dievčenský spevácky zbor. Pieseň Vianočná nádej má nádherné rozprávkové aranžmány od Adriána Harvana, pričom text napísal šéfdramaturg Rádia Devín Peter Janků.


Spoluprácu viacerých domácich umelcov v štýle "poďme sa všetci teraz spoločne sánkovať a mimochodom si pri tom zaspievať najväčšie klišé" neprinieslo žiadne komerčné rádio. Banskobystrická vetva Slovenského rozhlasu však myslela aj na takýto formát vianočnej piesne. Nech počuť ticho je vianočným darčekom pre poslucháčov. Na takmer až jazzovom podklade od Juraja Haška spievajú moderátori a redaktori spoločne s kapelou Sto múch text Marcela Páleša. Skladba vznikla na motívy rovnomennej básne zo zbierky Zhrnuté zo stola. Možno aj vďaka pre Vianoce netradičným aranžmánom nepôsobí až tak otravne a má šancu nebyť len jednorázovkou.


Novou klasikou sa môže stať aj prínos od českého speváka a rapera Xindla X. Čiernobiely klip ku skladbe Čas to zabalit síce začína zábermi ako sa deprimované dieťa prechádza popri koľajisku, no až po prvom refréne sa ukáže, aký mal inokedy cynický autor zámer. "Pred siedmimi rokmi som ako Grinch skazil množstvu rodín Vianoce tým, že som do sveta vypustil pieseň, vďaka ktorej si teraz mnoho detí pod stromčekom spieva Štědrý večer nastal, když jsem doma chlastal’. Tento rok som sa to rozhodol napraviť tým, že zložím aj jednu vážnu vianočnú pieseň, ktorá viac zodpovedá tomu, ako Vianoce skutočne vnímam," povedal o novinke umelec, vlastným menom Ondřej Ládek. Železničný motív má svoje opodstatnenie. Režisérovi klipu Jonášovi "Lipovi" Červínkovi sa Vianoce spájajú s vlakmi.


Nevedno, či vklad od skupiny FunTomas zaradiť medzi kritické alebo cynické počiny. Slovenská skupina pridala k legendám Vianoc, ako sú Dedo Mráz, Ježiško či Perinbaba aj zeleného panáčika v striebornom overali so samohláskou "a" na hrudi. Ak sa vám pri čítaní týchto riadkov vybavil známy otravný hlas, vyhrávate alzáčika. Vianočný song je skutočnou nádielkou, pretože obsahuje množstvo šikovných dvojzmyslov v kombinácii s funky aranžmánmi, ktoré by bez všadeprítomných rolničiek ani nevzbudzovali akúkoľvek sviatočnú náladu.


Čo by to bolo za trojdenné prejedanie sa vianočného pečiva bez poriadnej drum and bassovej nakladačky, všakže? Aj DJ Milan Lieskovsky siahol mimo osvedčené žánre. Opäť oslovil Barboru Hazuchovú a svojej cieľovej skupine predkladajú počin Snívam. V príslušnom videoklipe od Marka Spinxa je ústrednou postavou speváčka, ktorá na pozadí rozmazaných svetiel viac-menej staticky občasným úškrnom naznačuje, že "sa díva, sníva a vie". Pri prvom počúvaní môže bežného milovníka sviatkov radosti a pokoja zasiahnuť kultúrny šok. Preto neobvyklú skladbu pravdepodobne najviac ocenia tí, ktorí radi trávia Vianoce v šortkách kdesi na pláži.


Úplne inak mal dopadnúť Vianočný punč od Petra Cmorika. Vianočnú pieseň chcel s členmi svojho Peter Cmorik Band napísať už dlhšiu dobu, no pre početné letné vystúpenia nebol priestor na kreatívny proces. Napokon vybrali už hotový kúsok z repertoáru, ktorý napísal gitarista Maroš Goga. Textovú stránku "do biela našľahal" Milan Hodáľ so spevákovými menšími úpravami. Vizuálne pútavé lyric video zas vytvoril režisér Laco Rychtárik. Cmorik tvrdí, že skladbe pridali ešte prísady typické pre sviatky. Vynikajúcu prácu s hlasom a bežný pop-rockový, no nerušivý podklad tak nedopĺňajú len rolničky, ale nesmela chýbať ani nahrávka detského speváckeho zboru z Japonska.


Spevák Bystrík musel po svoj detský spevácky súbor ísť "až" do Trnavy. Pri nahrávaní skladby Čas vianočný mu navyše vypomáhala aj dcérka Amálka. Ak by sme si mali vyškrtnúť zo zoznamu všetky "povinné" položky, ktoré musí sviatočná skladba obsahovať, mohli by sme začať rovno názvom a skončili by sme pri rolničkách. Starostlivo poskladané aranžmány s klavírom aj trúbkou, text, spevákov prejav a všeobecná príjemná atmosféra spravila z modernej koledy tohtoročného víťaza Slovenského hudobného ježiška.


Keď už je ten čas vianočný, neodpustím si menšiu patetickosť ani ja. Hoci som bol v článku celkom ironický, myslím si, že svet v súčasnosti potrebuje o niečo viac dobra. Za Hudba.sk vám teda prajem príjemné prežitie sviatkov, v ktorých ide najmä o lásku a pohodu. Nech jeden druhého nepočúvame len ušami, ale aj srdcom. :)

BONUS:

Prikladám ešte chuťovky od zahraničných hudobných jubilantov.

Videoklip k Last Christmas od Wham!, pri ktorom sa dnes všetci čudujeme, že sa coming out Georgea Michaela udial až o štrnásť rokov neskôr, prichádza v 4K kvalite. Najväčší hit všetkých Vianoc od roku 1984 oslavuje 35 rokov.


Mariah Carey oslavuje 25 rokov. S konkurenčným šlágrom All I Want for Christmas Is You, samozrejme. Kým speváčka ešte koncom októbra 1994, keď skladba vznikla, velebila narodeniny Ježiša Krista energickejšie a autentickejšie, v roku 2019 je to už len kult osobnosti a spanilé žmurkanie do kamery s posunom zvuku oproti obrazu. Evergreen, ktorý vám pomaly spieva aj zemiakový šalát na štedrovečernom stole, sa snažila zneuctiť už v roku 2011. Vtedy ho prespievala s Justinom Bieberom pre interpretov vianočný album Under the Mistletoe. Celé pozadie vzniku piesne a jej ďalšieho osudu sme pre vás rozobrali tu.
 

A keď už čitatelia ku koncu článku zmariahvjevjajú, tak nemožno nespomenúť aj aktuálne mashupy, ktorými speváčku k štvrťstoročnici skladby obdarovali internety:


Ak sa vám páči naša bohumilá tradícia, môžete nás pochváliť v diskusii. Prečítajte si aj predošlé ročníky, kde nájdete oveľa bizarnejšie skvosty. Braňo Mojsej, Martin Jakubec a iné individuality sa na vás už tešia na týchto linkoch:

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2018

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2017

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2016

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2015

Autor: Marek Majzon
Foto: Youtube

Súvisiaci interpreti: Bystrík, Miro Jaroš