Konečne je tu tá chvíľa, na ktorú sme všetci už celé týždne čakali. Ja osobne nielen preto, že "hurá Vianoce!", ale hlavne preto, že pracovný ruch na hudobnej scéne konečne utíchol a ja mám po absurdnom množstve noviniek, koncertov a tlačových správ konečne čas zastaviť sa a v kľude si vychutnať príchod sviatkov.

K tomu už niekoľko rokov neodmysliteľne patrí aj príprava článku, v ktorom nájdete na jednej kope všetky nové slovenské vianočné pesničky aktuálnej sezóny, ktoré sa k nám do redakcie dostali alebo som na ne v ostatných týždňoch náhodou natrafil. O niektorých sme už písali v samostatných článkoch, iné zostali špeciálne na túto príležitosť.

Príprava vianočného supervýberu je priam očistný rituál, pretože tak, ako uprostred pracovného návalu považujem pesničky o radosti a pokoji za čistú provokáciu a najradšej by som ich autorov zvozil pod čiernu zem za všetko to hudobné aj textové klišé, tak po naladení sa na vianočnú náladu sa mi dokonca niektoré začnú aj páčiť. Jednoducho vymäknem a roztopím sa jak sneh po 12-stupňovom oteplení (true story bro!).

Ultrazvuk, videoklip Čo urobíš? Zdroj: Youtube

Ale dosť už bolo rečí, poďme na to. Nedá sa začať inak než pesničkou najvianočnejšieho slovenského speváka Roba Opatovského. Aj keď v podstate jeho aktuálny singel nie je žiadnou novinkou, keďže ide o pieseň, ktorá vyšla už v roku 2016 na albume Vianočné duetá a teraz sa jej len dostalo väčšej pozornosti po zverejnení lyric videa a nasadení do vianočných playlistov v rádiách.

Robo sa v pesničke Duch Vianoc spojil s Katkou Koščovou, na ktorú mám celkom slabosť a jej album Štedrý večer z roku 2012 je podľa mňa jednou z najpríjemnejších vianočných nahrávok posledných rokov. V spoločnej pesničke sa nevyhýbajú všetkým tým tisíckrát počutým frázam o anjeloch, plamienkoch v detských očiach či láske, pokore a mieri. Je to teda úplná klasika, ale vkusná, s peknou melódiou a hrejivým sólom na trúbke. (viac o pesničke


K vianočnému albumu spred dvoch rokov sa v tejto sezóne vrátil aj Miro Jaroš, ten však fanúšikom ponúkol aj viacero noviniek. K pesničkám z pôvodného CD Tešíme sa na Ježiška (2016) totiž v rámci čerstvo vydaného DVD pridal niekoľko úplne nových skladieb a videoklipov, ktoré už od novembra postupne pribúdali aj na jeho Youtube kanál. Väčšinou sú zamerané na detské publikum (Najkrajší darček, Príde Mikuláš), dokonca pre najmenších pretextoval do pozitívnej verzie známu pesničku Bola raz malá hviezdička. Možno tým po rokoch vyliečil traumu niektorých detí 80-tych rokov, ktoré sa pri smrti hviezdičky z pôvodnej verzie zo Zlatej brány vždy rozplakali.

Z noviniek Mira Jaroša však vyberám najnovšie zverejnenú skladbu Ako na Vianoce s univerzálnejším textom pre malých aj veľkých. Priznám sa, že ma Miro týmto songom naozaj milo prekvapil a myslím, že je jedným z najlepších počinov jeho kariéry. Skladba má atmosféru, je hudobne prepracovaná, výborne zaranžovaná a silný refrén v spojení speváka s detským zborom lezie pod kožu už pri prvom vypočutí. Oceňujem aj videoklip bez product placementu. Zábery od štedrovečerného stola síce pripomínajú sterilnú idylku z reklamy, ale druhá vrstva s mužom smerujúcim do nemocnice má v sebe kúsok napätia, ktoré je pridanou hodnotou klipu. A ten záver je fakt pekný.


Keď už je reč o reklame, samozrejme aj také sa robí, netvárme sa, že Vianoce nie sú aj sviatkom konzumu. Chinaski ani Katarína Knechtová doteraz vianočný song nemali, teraz sa na to ochotne nechali nahovoriť vďaka kampani jedného z najväčších slovenských a českých eshopov. Aj táto skladba je remeselne na úrovni, ani tu nechýba detský zbor či slová o pokoji a pohode, sviečkach, chutiach a vôňach. K tomu nerealisticky dokonalý rodinný videoklip a je vymaľované. Milióóóny prianí/přání je pieseň, ktorá v podstate nie je zlá, ale stále je to len reklama a sotva niekoho zasiahne hlbšie. Ak vám ešte nezačala liezť na nervy, teraz si ju môžete vypočuť a pozrieť celú. (viac o pesničke)


Do zoznamu interpretov a kapiel, ktorí už majú svoj vianočný song sa po takmer troch dekádach na scéne pridala aj skupina Gladiator. Niektorí ľudia ešte stále riešia, že kapela, ktorá kedysi hrala metal a grunge, robí posledných 20 rokov neškodný popík a toto je pre nich zrejme už fakt posledná kvapka v dávno pretečenom pohári. Ani ja s výnimkou pár "guilty pleasures" nepatrím k fanúšikom ich vymäknutej tvorby, ale spojenie s orchestrom a zborom im celkom sadlo. Text je aj v tomto prípade úplná klasika, roľničky a sláčiky tiež nemôžu prekvapiť, ale chalani sa určite nemajú za čo hanbiť. Ale to asi zo mňa hovorí vianočný sentiment, pred dvoma týždňami som Čas vianočný ledva dokázal dopočúvať... (viac o pesničke


O svoje vianočné pesničkové panenstvo tento rok prišla aj speváčka Natália Hatalová. Jej skladba Vianoce u mňa na rozdiel od väčšiny ostatných zafungovala už začiatkom decembra, keď vyšla. Mám rád, keď pesnička nie je len o speve a v tomto prípade ma hneď na prvé počutie zaujala basgitara - nie úplne typický highlight vianočných songov. Hral na ňu Filip Hittrich (Talent Transport), ktorý sa spolu s gitaristom a producentom Andrejom Hruškom v štúdiu LittleBeat postaral o inštrumentálne spracovanie skladby. Silnú zostavu hudobníkov doplnil bubeník Igor "Ajdži" Sabo a Natália to zaspievala bezchybne, takže výsledkom je kvalitná a príjemná skladba, na ktorú sa dá aj zatancovať. (viac o pesničke)


Pravidelnou súčasťou vianočnej hudobnej nádielky bývajú aj spojenia viacerých spevákov či nespevákov. Tento rok túto kategóriu zastupuje skladba Vankúš, ktorá vznikla pod hlavičkou umeleckého zoskupenia Poetri pre charitatívnu organizáciu Hodina deťom. Jej text nie je typicky vianočný, aj keď je jasné, prečo vyšla práve v tomto období - má byť výzvou na pomoc deťom, ktoré to najviac potrebujú, a špeciálne v období Vianoc by na nich ľudia, ktorí nežijú od výplaty k výplate, mali myslieť.

Autorkou textu aj hudby je Petra Dubayová, s aranžmánom jej pomohol Vladislav Plevčík. Interpretmi sú speváci a herci Peter Bažík, Michal Candrák, Petra Dubayová, Lenka Fecková, Gabriela Gabašová, Lujza Garajová Schrameková, Dávid Hartl, Monika Hilmerová, Juraj Loj, Vladislav Kobielsky, Dárius Koči, Helena Krajčiová, Martin Madej, Peter Makranský, Zuzana Mauréry, Soňa Norisová, Mirka Partlová, Vladislav Plevčík a Kristína Slováková. Nie je to skladba, ktorú by ste mali chuť počúvať znova a znova, ale jej odkaz je jasný a zrozumiteľný už po jedinom vypočutí. (viac o pesničke) 


Pred pár dňami nám info o svojej vianočnej novinke poslal aj víťaz Košického zlatého pokladu z roku 2016 Martin Brečko. V tom čase som však už v hlave nosil tento článok a nebolo ani času sa jeho správe venovať. Trochu to teraz aj ľutujem, lebo pieseň Vianočné znamenie by si pozornosť zaslúžila. Mladý hudobník na nej spolupracoval s trojicou talentovaných hudobníčok Muse Trio v zložení Viktória Urdzíková (husle), Zuzana Lániková (klavír) a Tereza Dvorská (violončelo). Text, ktorý napísala spevákova manželka Dominika, nekĺže po povrchu, zameriava sa na podstatu a hodnoty Vianoc. Podčiarkuje to aj videoklip, ktorý natočil kameraman Rajmund Petrík. "Chceli sme podčiarknuť silu tých pravých hodnôt, ktoré tvoria Vianoce, a tak sme nimi v klipe ozdobili vianočný stromček," vysvetľuje Martin Brečko.


V mailovej schránke mi už niekoľko týždňov leží aj správa od košickej funky kapely Jungle Label. Z videoklipu k pesničke Trblietko sa ligoce je zrejmé, že títo hudobníci sa neberú príliš vážne, čo je mi sympatické. Odľahčený je aj text a pop-funková hudobná zložka, ktorá má od vianočného klišé poriadne ďaleko. Ak si chcete pri zdobení stromčeka trochu zatrsať s pohárikom v ruke, novinka tejto osemčlennej bandy je ideálna voľba.


K tohtoročným mailovým "ležiakom" patrí aj novinka, ktorú presne na Mikuláša zverejnil Peter Ondria, prezývaný "slovenský Louis Armstrong". Jeho manažér chcel premiéru videoklipu Vianočná na Hudba.sk, ale takú dávku sviatočného gýču som v tom čase neuniesol a musel som túto ponuku odmietnuť. Už len kvôli logám partnerov na konci klipu... Obmäkčený takmer vianočným víkendom aj samotným písaním tohto článku mi to ale s odstupom času nepríde až také strašné. Jasné, nie je to hudobne ani textovo (autor: Pavel Mylan) nič extra zapamätateľné, ale cítiť z toho úprimnosť a natočiť klip s vlastnou rodinou je veľký štýl. Peter Ondria je tak trochu bizár, ale sympatický. Zaujímavosťou je, že režisér Milan Holečko vymyslel, aby sa video nakrútilo na jeden záber, čo pri troch deťoch nie je žiadna sranda. Napokon sa to vraj podarilo po takmer 30 pokusoch.


Takmer každý rok sa objaví aj skladba nejakej rockovej, resp. pop-punkovej kapely, ktorá sa snaží na najkrajšie sviatky roka pozrieť s nadhľadom. Keďže však už dávno nemám trinásť, tento druh humoru so mnou veľa nerobí. Výnimkou nie je ani novinka skupiny Niečo Navyše s názvom Vianočná Show. Ale proti gustu žiaden dišputát, fanúšikovia tohto žánra ju snáď ocenia.


O kapele Wolty 123 som v živote nepočul, predpokladám, že ani vy. Asi preto sa v skladbe s názvom Vianočný čas spojili s MC Erikom a použili refrén z jeho rovnomenného hitu z roku 1995, ktorý je postavený na mimoriadne edukatívnej vete z prvej lekcie angličtiny: "Vianočný čas je Christmas time!". K tomu pridali energické gitary a nové slohy. "Aby prerábka dostala skutočný šmrnc, rapuje v nej aj samotný MC Erik," uvádza kapela. Neviem prečo, ale celé mi to príde oveľa vtipnejšie ako skladba od Niečo Navyše.


Úsmev na perách vyvoláva aj najvianočnejšia skladba tohtoročného výberu, pri ktorej som neodolal a musel som spočítať, koľkokrát v nej zaznelo slovo Vianoce. Je to neuveriteľných 42-krát a ja len dúfam, že ide o úmyselný koncept v súvislosti s odpoveďou na základnú otázku života, vesmíru a vôbec (Douglas Adams approves!). Nič viac radšej písať nebudem, len dodám, že pesnička sa volá: Vianoce!


A teraz niečo úplne iné, originálne, vtipné, hravé, a pritom tak kruté a pravdivé. Top slovenskí raperi Vec a Tono S. pod hlavičkou svojho nového projektu Ultrazvuk zadelili strašnú bombu, ktorú videoklipom dotiahol do dokonalosti Lukáš Karásek. Marionety, ktoré zrejme niekto vyrobil preto, aby nimi strašil zlé deti, nám ukazujú odvrátenú stranu súčasnej aj dlhodobej slovenskej reality, ktorá sa žiaľ nemení na bezstarostnú rozprávku ani v čase Vianoc. Rok 2018 bol skrátka naozaj temný a text skladby Čo urobíš? to vystihuje tak trefne, že aj Mrázikovi by z toho po chrbte behal mráz. Tak čo, boli ste dobrí? Ak áno, možno vás najtvrdší slniečkár odmení. (viac o pesničke)  


Hoci vyššie uvedená skladba je pre mňa jednoznačným víťazom tohtoročnej nádielky, nerád by som článok zakončil takto smutne realisticky. Lúčim sa teda vystúpením "rom-popovej" skupiny Lomnické Čháve v štúdiu Fun rádia. V slohách síce nerozumiem ani hov... slovo, ale A vona bi ju mery krisma je naozaj očarujúci refrén!


P.S. Ak by vám to nestačilo, skúste aj predošlé ročníky - 2017 - 2016 - 2015. Šťastné a veselé!

Autor: Patrik Marflák
Foto: archív N. Hatalovej / Lukáš Karásek