Na poslednú chvíľu ale predsa je tu náš prehľad noviniek inšpirovaných Vianocami. Slovenská scéna bola aj tento rok veľmi plodná, a tak v článku nájdete okrem najproduktívnejšieho vianočného speváka Roba Opatovského aj piesne od Kristíny, Mira Jaroša, Jany Kirschner, Kandráčovcov, ale aj mien, o ktorých ste ani netušili, že existujú.

Prvé varovanie pred blížiacimi sa najpokojnejšími sviatkami s čoraz upachtenejšou predohrou priniesla hudobno-zábavná partička S Hudbou Vesmírnou už na začiatku októbra. Práve vtedy sa na nás začali valiť reklamy a v mestách a obchodných centrách sa začalo vo veľkom zdobiť, aby sme si to nekonečné čakanie na deň D, ktorý ako na potvoru vyšiel zrovna na sobotu, mohli náležite "užiť". Pre väčšinu ľudí zamestnaných v obchodoch, službách či médiách totiž nebeskému pokoju Vianoc predchádza ich diabolský opak - predvianočný stres, ktorý je aj témou skladby Predvianočný predpríbeh. Našťastie už zostáva len pár hodín a na odvrátenú tvár decembra si nikto nespomenie, hurááá!


Speváčka Janais svoj vianočný album vydala minulý rok, no v polovici novembra sa ho rozhodla pripomenúť novým videoklipom. Ten spolu so svojou kapelou nakrútila ku coververzii jazzovej zimnej klasiky Let It Snow, ktorú prespievala s vlastným slovenským textom pod názvom Nech sneží. Keď už toho snehu zatiaľ veľa nie je, tak si o tom môžeme aspoň pospevovať...


Ďalší vianočný videoklip, tentokrát aj s novou pesničkou, ponúkla Kristína. Jej Vianočná jahoda vniesla do novembrového zhonu ľahkosť, optimizmus a radosť z blížiacich sa sviatkov. V rámci sledovanosti na Youtube ide o vôbec najúspešnejšiu tohtoročnú vianočnú novinku - mesiac po zverejnení má už vyše 900-tisíc prehratí.


Svoje prvé vianočné CD s názvom Tešíme sa na Ježiška vydal tento rok Miro Jaroš. Propagovať ho začal už na začiatku novembra zverejnením ukážok, na konci mesiaca potom pridal videoklip k piesni Spievaj Aleluja, ktorú nahral s orchestrom a speváckym zborom. Nahrávka, na ktorej sa nachádzajú "dospelácke" aj detské pesničky, sa stala okamžite po vydaní najpredávanejším albumom na slovenskom trhu a prvú priečku rebríčka IFPI okupuje už piaty týždeň. Neohrozilo ju dokonca ani vydanie nového Rytmusovho albumu Krstný otec. Na krste albumu prevzal Miro minulý týždeň platinovú platňu, ako nám však prezradil, v tejto chvíli je už dvojplatinový.

A treba povedať, že zaslúžene - album je pestrý, plný zaujímavých aj prekvapivých momentov a len tak ľahko sa neobohrá. Veľký úspech medzi fanúšikmi má napríklad videosingel Vo vianočnej pekárni určený pre najmenších, ale aj nostalgická pieseň s hosťujúcou Dominikou Mirgovou, Nech už nasneží, v ktorej spevák s povolením dedičov Petra Hapku citlivo a vkusne použil známy motív z Perinbaby.


Robo Opatovský vydanie svojho tretieho vianočného albumu avizoval už minulý rok po zverejnení duetu s Máriou Čírovou, s ktorou len pred pár dňami zakončili úspešné turné. Víťazka šou Tvoja tvár znie povedome však nie je jedinou hostkou albumu. Ten je totiž postavený výhradne na duetách, dokonca v jednej skladbe sa stretli až traja výrazní sóloví speváci. Ide o pieseň Aleluja, ktorú Robo, rovnako ako Miro Jaroš, nahral s orchestrom a speváckym zborom, navyše si ešte prizval speváčku Barboru Švidraňovú a tenoristu Miroslava Dvorského.

Skladba veľkolepo otvára album, na ktorom môžete počuť aj hlasy Jany Kirschner, Svetlany Rymarenko, Katky Koščovej, Moniky Bagárovej, Petra Cmorika, Simy Martausovej či Beáty Dubasovej. Vianočné duetá sú aj vďaka nim zatiaľ najlepším Robovým vianočným albumom. Ak vám jeho štýl sedí, určite vám spríjemní sviatočné chvíle.

Viac sa o vianočných albumoch Roba Opatovského a Mira Jaroša dozviete v dvojrecenzii Mirky Rabčanovej.


Zdá sa, že spolupráca s veľkými inštrumentálnymi telesami a zbormi bola v tohtoročnej "vianočnej sezóne" naozaj v kurze. Jana Kirschner podľa vlastných slov prijala ponuku nahrať skladbu k 90. výročiu Slovenského rozhlasu práve preto, lebo pozvaniu nahrávať s orchestrom nemohla odolať. Nejde však o typickú pieseň s orchestrálnym aranžmánom, a už vôbec nie o typickú vianočnú pieseň. Speváčka a skladateľka opäť ukázala, že jej sila je v posledných rokoch v nevšednosti, v ktorej ju podporuje Eddie Stevens, spoluautor hudby aj aranžmánu. Vianočná znie ako pieseň z projektu Moruša, no zároveň vystihuje radostnú zimnú atmosféru tak ako žiadna zo skladieb na dvoch morušových albumoch.

Práve táto pesnička bola tou, pri ktorej som sa začal na Vianoce naozaj tešiť. Dokonca i záplava vianočných songov, ktoré nám začiatkom decembra chodili do redakcie každý druhý deň, mi vďaka nej prestala liezť na nervy. Jana Kirschner touto piesňou ukázala, čo dokáže sila jednoduchej myšlienky, keď je súčasťou textu, ktorý nie je banálny, a hudby, ktorá neznie prvoplánovo vianočne.


Vianočná sa volá aj novinka kapely Hudba z Marsu. Tá nielenže neznie vianočne, ale dokonca ani jej text nemusí byť o Vianociach. Je však postavený na odkaze, ktorý k týmto sviatkom nepochybne patrí - buďme k sebe dobrí. Zimnú náladu piesni dodáva hravý videoklip plný fešných svetríkov a animovaných vločiek, v ktorom toto posolstvo podporili viacerí známi speváci aj nespeváci. Štofo a spol. dali dohromady zostavu, ktorá by sa asi inak na jednom mieste nestretla - v klipe sa objaví napríklad Barbora Švidraňová, Lucia Lužinská, Lasky zo skupiny Para, Petko z Polemicu, členovia kapely Puding pani Elvisovej spolu s Bystríkom, líder skupiny Smola a Hrušky Spoko, Rado Ondřejíček alias Cynická obluda, ale aj metalista Pišta Vandal zo skupiny ČAD či Braňo Jobus.


Do tretice je tu pieseň s názvom Vianočná a opäť nejde o úplne typickú záležitosť. Minimálne v tom, že text o prežívaní Vianoc nie je naivne oslavný, je skôr melancholický, plný životnej skúsenosti, nadhľadu a pravdy. A je naozaj krásny, rovnako ako vyzretá melodická hudba z dielne kapely s kurióznym názvom Patetická znôška. Internet o nej veľa nevie, stopy však vedú k banskobystrickej kapele Regale, ktorá pieseň zdieľala na svojom Facebooku. Práve jej spevák, basgitarista, skladateľ a textár Robo "Vigo" Vigaš je autorom aj interpretom pesničky. Jeden z členov Regale ju však nechcel hrať, a tak sa ostatní rozhodli, že ju nahrajú len v trojici a vydajú pod iným názvom. Ďalší osud Patetickej znôšky je vo hviezdach, no ak sa vám pieseň páči, sledujte Regale.


K zatiaľ menej známym tváram slovenskej scény patria aj Andrea Sulovská a Lea Daniš, ktoré sa počas pôsobenia v zahraničí spoznali cez internet. Prvýkrát sa stretli až tento rok v novembri v Bratislave a hoci obe doteraz tvorili a spievali po anglicky, rozhodli sa spolu nahrať vianočnú pieseň v rodnom jazyku. Výsledkom je skladba s názvom Dar, ktorá obsahuje všetky typické klišé vianočného popu - romantické tóny klavíra, rolničky a text plný hrejivých fráz o tom, ako je najväčším darom Vianoc byť pri svojich najbližších.

Keďže obe speváčky sú väčšinu roka od svojich blízkych odlúčené, hlavná myšlienka ich textu je uveriteľná, no musím povedať, že v prvom momente, niekedy na začiatku decembra, mi tento duet vôbec nesadol. Počúvať uprostred predvianočného šialenstva pesničky o pokojných chvíľach v rodinnom kruhu je totiž čistá tortúra. Čaro blížiacich sa Vianoc však robí svoje, a tak už dnes aj tie najgýčovejšie slová a zvuky vnímam inak ako pred dvoma týždňami. Hoci viac oceňujem nekonvenčný prístup, aj takáto tvorba k Vianociam patrí a na prvom mieste je práve spomínaná uveriteľnosť, ktorá tejto dvojici nechýba. Autorkou melódie je Andrea, ktorá pieseň pôvodne zložila na gitare aj s prvou časťou textu. Lea si dotvorila svoj part a konečnú produkciu zverili známemu hudobníkovi a klaviristovi Rolandovi Kánikovi.


K vianočnej nálade tento rok prispela aj známa etno/world music skupina Družina, ktorá spája prvky slovenského folklóru so žánrami populárnej hudby. Hoci Kúzelný čas znie ako tradičná koleda, ide o autorskú pieseň. Text napísala speváčka Miťa Almášiová, ktorá je spoločne s bývalým gitaristom kapely Martinom Sabovom aj spoluautorkou hudby. Pieseň spolu s ňou naspievala Danka Kurtíková Ferienčiková, ktorá sa do skupiny nedávno vrátila po materskej dovolenke.


Na folklórnej vlne zostaneme aj pri piesni Koleda, ktorú nahrali Kandráčovci. Vyšla na rovnomennom albume minulý rok, teraz sa dočkala videoklipu plného slovenských krojov, prírody a tradícií.


Medzi známe kapely pôvodne hrajúce tradičnú slovenskú hudbu patrí aj cimbalovka Silvayovci. Postupne začala svoj repertoár obohacovať o prvky moderných hudobných štýlov, progresívnym poňatím hry na ľudových nástrojoch zaujala aj v roku 2010 v šou Česko Slovensko má talent. Keďže sa už dlhší čas venuje originálnym coververziám tanečných elektronických hitov, začala tento rok vystupovať pod názvom Silband. Ďalším logickým krokom bola prvá vlastná skladba. Tá vyšla len pred niekoľkými týždňami, no od tanečnej hudby má pekne ďaleko. Ide totiž o vianočnú rockovú baladu, na ktorej skupina spolupracovala s Robom Šimkom. Líder kapely Massriot je autorom hudby aj textu, Silvayovci sa postarali o aranže.

Pieseň Ako za starých čias je podľa členov skupiny vianočným darčekom pre fanúšikov. "Vieme, že je ťažké presadiť sa s vlastnými skladbami, no chceli sme ľuďom priniesť na Vianoce niečo nové, nie tuctové. Niečo, čo nemajú napočúvané z minulých rokov. Dúfame, že ich táto naša slovenská vianočná skladba osloví a spríjemní im sviatky," hovorí kontrabasista kapely Miloš Silvay a jeho brat Gabriel ho dopĺňa: "Metalová koleda... Dali sme dokopy metalový spev s folklórnymi nástrojmi. Myslím, že sa to celkom vydarilo." Tu treba dodať že metalový spev to nie je ani náhodou, maximálne tak rockový. Ale nebojte, v článku príde aj na naozajstný metal.


Nasledujúca pieseň je dôkazom, že som vianočné novinky hľadal naozaj poctivo a zďaleka nejde len o výber z tlačových správ a tipov, ktorými sme mali v redakcii za posledný mesiac zamorené mailové schránky. O existencii kapely Traky som pred pár dňami ani nechyroval a z počtu pozretí jej videí na Youtube som ešte teraz v šoku. Novinka Šťastné a veselé ich má za necelý mesiac viac než 60-tisíc, jedno zo starších videí má dokonca vyše 1,2 milióna prehratí. Vyzerá to, že táto novodobá obdoba Senzusu z opačného konca republiky má na východze úspech, ktorý moja hlava nijak neberie. Ale čo ja viem o východniaroch? Tí, ktorých bežne stretávam v hlavnom meste, sa takýmto hudobným vkusom nikdy nepochválili... Takže som vlastne vďaka tomuto videu objavil niečo ako paralelný vesmír v rámci slovenskej hudobnej scény a tipujem, že v tom nebudem sám. Každopádne pozdravujem ďaleký východ, šťastné a vešelé aj vám!


Po toľkých autorských skladbách sa konečne dostávame aj ku coverom. Jana Andevska, speváčka a skladateľka z Trnavy s macedónskymi koreňmi, ktorú sme vám predstavili pred dvoma rokmi v súvislosti s jej pôsobením v USA a spoluprácou s kultovými Thievery Corporation, prespievala vianočnú pieseň Driving Home for Christmas (Chris Rea). Už samotný názov napovedá spojitosť s cestovaním domov na Vianoce. Pieseň nahrala v hudobnom štúdiu Masif Sound, pomohli jej priatelia Matej Bartoš, ktorý nahral klavír a tiež zmixoval a zmastroval finálny zvuk, a Daniel Kravec, ktorý skladbu rytmicky obohatil perkusiami. Samotná Jana Andevska nahrala gitary, husle, spev a postarala sa aj o produkciu a aranžmány. Výsledkom je príjemná hudobná výpoved nasiaknutá sviatočnou atmosférou.


Mladá speváčka Kamila Kopčová alias Kami sa zviditeľnila niekoľkými zaujímavými covermi a spoluprácou s Pavlom Petrikom. Vianoce sa rozhodla oslávi a privítať svojím prevedením krátkych úryvkov troch notoricky známych piesní, ktoré prepojila do jedného celku. Ide o piesne White Christmas, All I Want For Christmas a Santa Claus Is Coming To Town. Sprievodné video nakrútila na vianočných trhoch na Staromestskom námestí v Prahe, kde študuje 5. ročník konzervatória.


Ďalšiu coververziu spáchalo Rádio Expres v rámci svojho projektu na oslavu 20 rokov existencie skupiny IMT Smile. Jeho súčasťou boli vystúpenia deviatich známych spevákov a speváčok s piesňou prešovskej kapely podľa ich vlastného výberu. Emma Drobná, Celeste Buckingham, Adam Ďurica, Lina Mayer, Dominika Mirgová, Martin Harich, Sima Martausová, Barbara Weiss a Dominik z kapely King Shaolin sa nakoniec stretli aj v spoločnej pesničke Najkrajšie Vianoce.

Potiaľto je to všetko fajn a ani výkonom zúčastnených spevákov nie je čo vyčítať. Za hudobné spracovanie by si však niekto zaslúžil zákaz konzumácie medovníkov a oplátok minimálne do budúcich Vianoc. Namiesto pôvodnej hudby IMT Smile totiž v expresáckej verzii znie neuveriteľne gýčová elektronická produkcia so zvukmi ako z tej najlacnejšej vianočnej reklamy. Celé je to o to smutnejšie, že táto päťkorunová napodobnenina skutočnej hudby má za dva týždne na Youtube vyše 220-tisíc prehratí a množstvo pozitívnych komentárov, kým podmanivý minuloročný "upgrade" pesničky, ktorý IMT Smile nahrali s ... wait for it ... orchestrom a zborom, si za rok na videoserveri stihlo všimnúť len 17-tisíc fanúšikov. To naozaj ľuďom stačí ku šťastiu takáto kolovrátková produkcia?


Našťastie sa vesmír vrátil do rovnováhy celkom rýchlo. Postarala sa o to žilinská rocková kapela WaddA, ktorá nahrala metalový cover tej istej piesne. Pre jemnejšie povahy bude asi nepočúvateľný, ale po tak sterilnej a presladenej verzii, akú vytvorilo Rádio Expres, je táto neuhladená uletenosť skvelým kontrastom. Chalani sa zjavne neberú príliš vážne, o čom svedčí aj videoklip. "Nahrávka vznikla veľmi spontánne. Od nápadu po realizáciu uplynul asi týždeň," prezradil nám jeden z členov kapely. "Pre nás to bola hlavne zábava a veríme, že tým potešíme aj mnoho rockových a metalových sŕdc."


Tak, a po tomto náklade už naozaj nezostáva nič iné, než vypnúť internety a venovať sa tomu, o čo vo všetkých tých pesničkách vlastne ide. Dúfam, že ste si tohtoročného hudobného Ježiška užili a aj vďaka nemu budete (nielen počas Vianoc) šťastní a veselí!

PS: Chýba vám vianočný rap? Dajte si ku kaprovi minuloročný výber, v ňom je všetko vrátane Mojseja, Šmajdu či nadčasovej antikoledy Vianočná tantiéma alebo Hnúšta bejby Vianoce hej hou!

Autor: Patrik Marflák
Foto: koláž Hudba.sk