Ani v roku 2017 nepríde náš Slovenský hudobný Ježiško skôr, ako pár hodín pred Štedrým dňom. Roba Opatovského ani väčšinové zoskupenia známych ľudí tento rok pod stromčekom, bohužiaľ, nenájdete. Netreba však zúfať. Pred sviatkami radosti a pokoja myslel na hudobný trh dostatok iných ľudí. Ak vydržíte dočítať článok dokonca, nájdete aj "zlatého" Martina Jakubca.

Skalní fanúšikovia našej vianočnej ročenky si isto pamätajú, že Miro Jaroš bol súčasťou výberu aj minulý rok. Skladba Nech už nasneží, v ktorej spevák s povolením dedičov Petra Hapku použil známy motív z Perinbaby, vtedy mala iba lyrics video a vokály Dominiky Mirgovej. Išlo o verziu z nahrávky Tešíme sa na Ježiška, jednej z najpredávanejšej za rok 2016 na Slovensku.

Rok sa s rokom zišiel a Jaroš ponúkol v rámci singla nielen hlas Nely Pociskovej, ale i čerstvý vizuál. Vo videonovinke sa cínový vojačik Hansa Christiana Andersena v zasneženej krajine dožaduje toho, aby už nasnežilo. "Jediné vianočné prianie" si nástojčivo opakuje aj cestou po rebríku do hradnej veže, kde vidí svoju vytúženú tanečnicu. V prestrihoch napokon vidieť zábery detí hrajúcich sa so snehovou guľou, v ktorej hračky ožili. Klip sa nakrúcal v ateliéri na zelenom plátne, pričom o zvyšok sa postaral režisér Štefan Lelovič. Hoci malo video premiéru len pred dvomi týždňami, už teraz má takmer pol milióna videní.


Nefanúšikom tvorby Mira Jaroša zaiste dobre padne "na vyrovnanie" Jeho Deti Fest Projekt z Košíc a Prešova. Skupina profesionálnych, a tiež neprofesionálnych hudobníkov, pôsobiacich roztrúsene po Európe, sa vída len párkrát do roka. Na svojej facebookovej stránke uvádzajú, že svoj zmysel nachádzajú v náboženstve. Pod vedením Martina Jerigu, ktorý pracoval na aranžmánoch s Jozefom Šarišským (klávesy), oslovujú veriaceho aj neveriaceho rovnako. Kolektív mladých ľudí sa venuje gospelu, kresťanskej hudbe, ale aj súčasnej populárnej hudbe. Do nášho vlaňajšieho výberu sa videá spod taktovky Adama Šoltésa nedostali len preto, že svoju tvorbu zverejnili presne na Vianoce.Naspäť ku konzumu. Hľadanie sponzora vianočného klipu Dominiky Mirgovej z dielne Dušana Krajčoviča nebude trvať dlho. Každý reklamychtivý užívateľ videoportálu Youtube bude musieť počas skladby Čas zázrakov čakať len zhruba 55 sekúnd, kým sa v košíku s ovocím a výrobkami bez konkrétnej etikety nenápadne zaskvie olivový olej s logom istého supermarketu. Než nás Mirgová obohatí tým, že počas Vianoc je dôležité "viac dávať nielen prijímať" alebo sa vyzná, že nezáleží na ničom viac ako na rodine, divák si stihne prečítať v popise klipu, ktorý obchod dodá inšpiráciu k dokonalej vianočnej atmosfére. Na vlastné posúdenie toho, či spájať populárne speváčky s marketingom, prikladám reklamu z roku 2013. Vtedy sa spojil britský reťazec John Lewis s Lily Allen.Rovnakú tému poňal Adam Ďurica oveľa realistickejšie a vkusnejšie. Nováčik na poli vianočných singlov si v piesni Na Vianoce vzal za obeť predvianočný zhon. Potrebu blízkosti milovaného človeka podčiarkuje okrem textu z pera Vlada Krausza aj fakt, že je to skladba pre fanúšikov o nich samotných. Spevák si dal námahu a niekoľko týždňov zbieral spomienky svojich poslucháčov, ktoré nakoniec spracoval Ondřej Urbanec. Jedinou podmienkou bolo, aby z fotografií sálala vianočná atmosféra. Hudbu si zložil Ďurica a na finálnom aranžmáne sa podieľal dokonca Peter "Ďuďo" Dudák zo skupiny Hex. V modernej kolede možno počuť aj Bratislavský detský zbor.


Pokoj od "času vianočného / zázračného" alebo "tichého hlasu v nás" poskytne aj nový singel Emmy Drobnej s názvom Remember. Pieseň v angličtine, ktorá mala svoju premiéru len minulý týždeň, pochádza z tvorby speváčkinho dvorného producenta Petra Grausa. Zatiaľ ostatná víťazka Česko Slovenskej Superstar nevenovala skladbu o odlúčení a opätovnom stretnutí svojmu priateľovi Štěpánovi Urbanovi, ale najlepšej kamarátke Linde. Prežili spolu veľa, no vídali sa len počas vianočných sviatkov. Naproti tomu videoklip z dielne Radima Zbořila so svojou priateľskou atmosférou na chate v Donovaloch o niečo viac pripomína notoricky známu Last Christmas od dvojice Wham! Samozrejme, odmysliac dobové účesy.


Na Vianoce patríme k sebe prehlasuje seriózne, bez akejkoľvek irónie či sarkazmu (na rozdiel od autora článku), skupina Smola a Hrušky. "Väčšina fanúšikov by asi od nás očakávala recesistickú skladbu plnú sarkazmu, irónie nad konzumným spôsobom života, kritiku reťazcov a obchodných centier, ktoré už majú Vianoce v auguste, ale naša skupina robí veľa aktivít a tvorby v prvom rade po svojom a slobodne, tak je dosť možné, že výsledok asi väčšinu ľudí zaskočí a myslím si, že v dobrom," hovorí frontman kapely Jozef "Spoko" Kramár. Vianočný prínos Spišiakov, ktorí sú na scéne už 20 rokov, tak nie je ničím prevratným a prekvapuje naozaj len preto, že ho myslia vážne. Na príslušnom videoklipe z prostredia reštaurácie v Spišskej Novej Vsi spolupracovali s režisérom Dušanom Krajčovičom. Priestor prenechali aj detskému speváckemu zboru Free Harmony z Popradu.


Názov Čaro Vianoc a zaručená účasť detského zboru automaticky zaraďuje singel vydaný pred Vianocami pod menovku klišé. Našťastie pre speváčku Gitanu vďaka funky aranžmánom s troškou R'n'B od Michala Poláka možno povedať, že ide o jeden z tých originálnejších kúskov, ktoré sa urodili v roku 2017. Štruktúra skladby pôsobí trochu zmätočne, keďže text je pôvodne v slovenčine, no "feeling" zostáva aj vďaka čakaniu na Santu zahraničný.


Ani text, ani príjemný jazz-lounge podmaz v strofách singla Strom od skupiny Mukatado nekorešponduje s témou Vianoc. Až refrén prináša so sebou rolničky. Zároveň farbu spevu Janky Kozákovej začnú tieňovať vokály gitaristu kapely Petra Dobríka. Kúsok nie je diétny, ale ani perníkovým korením sa neplytvalo - ideálna kombinácia. Jediná chybička krásy je otázkou vkusu. Amatérsky videoklip na mňa pôsobí rušivo a singel si ho nezaslúži, pre niekoho však môže vyzerať ako pôsobivý umelecký zámer.


V spleti rôznych cover verzií, ktoré Youtube ponúka počas celého roka, sa počas slovenských sviatočných chvíľ zíde od Dáše Kostovčík (exspeváčka skupiny Peter Bič Project, pozn. red.). So svojimi hudobníkmi Filipom Kluknavským (gitara), Martinom "Lechom" Lechmanom (bicie / samplepad) a Matúšom "Pauleakom" Pavlíkom (klávesy) vytvorila mashup zo štyroch viac ako dostatočne známych vianočných skladieb - Last Christmas od Wham!, All I Want for Christmas Is You a Santa Claus Is Coming to Town od Mariah Carey či Rocking Around the Christmas Tree z dielne Brendy Lee. Hoci speváčka nedisponuje dobrou výslovnosťou angličtiny a spomínané "popové koledy" ešte bude poslucháč počuť naprieč sviatkami v nespočetných verziách, z videa cítiť nenásilnú pozitívnu atmosféru.


Počas aktuálnych príprav na sviatky azda najviac zasiahol pravidelných zhotovovateľov tohto výberu Tvrdý darček od punkovej zostavy Saténové ruky. Doposiaľ nikto trefnejšie neopísal jednu z najuniverzálnejších tráum spod vianočného stromčeka - strach z čapice, rukavíc a pančucháčov. "Chcel som spraviť vymakanú punkovú pesničku pre deti o Vianociach," povedal pre Denník N Vlado Janček, frontman skupiny a autor skladby. Netradičná pieseň vznikla na objednávku časopisu Bublina a podľa denníka na nej hudobníci pracovali sedem hodín. Tri potrebovali na vymyslenie textu s hudbou a za ďalšie štyri nahrávali v štúdiu.

Na celom kúsku je najlepšie to, že ide o "medzigeneračnú" výpoveď. Nech už ste dospelí alebo nás čítate s deťmi, Hudba.sk vám praje príjemne prežité sviatky v kruhu najbližších a pod stromček aspoň to lego. "Prečo? No lebo!" :)


BONUS: Koledovali ste si. Názor si utvorte sami. :)


P.S. Ak sa vám stále málilo, skúste aj predošlé ročníky. Okrem iných narazíte aj na Mojseja alebo netradičný vianočný rap. Odporúčame až po vytrávení Štedrej večere:

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2015

Kto nemá vianočný song, nech hodí salónkou: Slovenský hudobný Ježiško 2016

Autor: Marek Majzon
Foto: Screenshot / Youtube