Ďalších šesť rokov čakania na nový album bratislavskej skupiny Para je za nami. Neboli to však prázdne roky, ktoré by priaznivcov skupiny nútili abstinovať od ich hudby. Dlhý čas dozrieval a doznieval predchodca Našou krajinou, Para veľa koncertovala (pokiaľ tomu nebránili protipandemické opatrenia) a o štyri roky neskôr vypustila do sveta singel, ktorý sa, a to nie je v prípade Pary pravidlom, usadil v domácom rádiovom éteri. A nielen to. Stal sa najhranejšou domácou skladbou za rok 2022.

Ak album Našou krajinou ukázal, že muzikanti brutálnej zostavy už nie sú bezstarostní mladíci užívajúci si zábavu, ale zrelí muži, ktorí vnímajú dianie vo svojej krajine a v sebe, čerstvá novinka Pre všetko okolo nás je potvrdením, že nešlo o náhodu a tak, ako upozorňuje titulok, Para zase o niečo viac dozrela. V desiatich nových piesňach počúvame myšlienky a hudobné cítenie mužov (a spoluautorky viacerých piesní Jany Kirschner), ktorých ovplyvnilo všetko okolo nich, až bude takmer nemožné si ich spájať s hitmi Ako najlepšie viem, Kruhy do vody či Matamatomatahari.

Bezstarostné náladové hity z raných rokov skupiny sa razom zdajú vzdialené, až budete mať nutkanie skontrolovať v zrkadle, či je Šedivý iba líder formácie, alebo naozaj uplynulo už toľko času. Nechcem tým povedať, že dobrá nálada a ľahká hlava už k Pare nepatrí. Chcem len upriamiť pozornosť na skutočnosť, že skupina nezostáva prešľapovať na mieste a reaguje na témy, ktoré sa stúpajúcim vekom pochopiteľne menia a rozpínajú.  Prirodzene tak nadväzuje na vzorec ľúbostné vzťahy – domov - spoločenské témy, ktorý nastolil album Našou krajinou a vnáša do neho ešte viac nadhľadu a pokoja.

Návrat strateného gitaristu a opätovný zásah Jany Kirschner

Keď sa pozriete dovnútra bookletu nového albumu, zistíte, že v časti hostia vás opäť čaká dlhé čítanie. To už nemôže nikoho prekvapiť, a tak len hľadáte styčné body s hosťami, ktorí sa na albumoch Pary opakujú, a novými "pomocníkmi".  Spomedzi všetkých mien poteší skalných fanúšikov obzvlášť jedno – Matej Starkov. Bývalý člen Pary sa po rokoch síce nevrátil do formácie, ale spolupodieľal sa na viac než polovici nových pesničiek.

Prvá skladba albumu s názvom Navždy tvoj láka romantickou náladou podporenou violou, husľami a violončelom. Lebo aj romantická podoba lásky sa bezpochyby nachádza v jednom vreci s tým všetkým okolo nás. Pokojná atmosféra citlivého vyznania netrvá večne a vystrieda ju gitarové sólo, dynamizujúce klávesy, zmes dychových nástrojov a viachlasné vokály.

Následne preberá, po Linde z minulého albumu, štafetu Vilma bojujúca za lásku a mier na námestí, ktorej svoj hlas prepožičala Jana Kirschner, zastávajúca na tejto platni hneď niekoľko dôležitých funkcií. Nielenže hosťuje ako speváčka v šiestich pesničkách, je aj spoluautorkou niekoľkých textov, koproducentkou albumu a nahrávala aj xylofón v skladbe, ku ktorej sa ešte dostaneme.

Keď už sme po prvých dvoch novinkách uverili myšlienke, že Para zvážnela, berie nás na párty, ktorá nemá úroveň. Vy z nej však navzdory tomu nebudete chcieť ísť domov. Napriek oslobodzujúcej melódii a pulzujúcemu refrénu, ktorému udáva rytmus bubnujúci Marián Slávka a basová linka Jakuba Rybana, ale nie je Chcem ísť domov čírou zábavou, hoci, ak by ju Para oživila na koncertoch, bola by jednou z tých živelných častí setlistu. Myšlienkou ale zostáva vo svete vážnejších tém a ani neskôr sa od neho nevzďaľuje, s výnimkou poslednej pesničky z aktuálnej desiatky, ktorú napísal aj naspieval Matúš Vallo pre svojho syna Jonatána.

V jedinej skladbe albumu, v ktorej basgitarista a hlavný textár skupiny aj sám spieva, spomína všetky momenty, ktoré sú pre nich dvoch dôležité. Ani nemusíte mať dieťa, stačí, že sme všetci boli deťmi, aby sme pochopili, že táto pesnička bude mať pre Matúšovho syna stále väčší a väčší význam. Je v nej povedané všetko, čo potrebuje od otca počuť. Rozkošný výkrik "tatííí, dobrú noc" a detský smiech je potom už len milou bodkou za neočakávanou pesničkou, ktorej koncovými poslucháčmi majú byť všetky deti. Práve tu zaznie xylofón v podaní Jany Kirschner, ktorá si v pesničke aj zaspievala po boku Juraja Podmanického. Ešte výraznejšie tu vyznieva klarinet Branislava Dugoviča.

Zvyšok albumu je zameraný na dospelého poslucháča, ktorý pozná hodnotu domova, túži po ňom, keď je od neho vzdialený, a čas s rodinou je pre neho vzácnou komoditou. Lasky na novom albume už nechodí ležať kamsi na pláž, zo všetkých miest na svete ho to najviac ťahá domov, a poslucháčov tak berie v pesničke Čas, ktorá sa stala ďalším singlom, cez tunel stromov, presne tam – domov. Charakter nahrávky nastolil už pilotný singel To okolo nás,  dvojka Na ceste a následne ho potvrdila ďalšia ochutnávka v podobe pesničky Pre tých, čo ostali. Hodnoty, ktoré sú obsiahnuté v týchto troch skladbách, sú jadrom celej umeleckej výpovede, ktorou sa Para poslucháčom prihovára.

Empatické svedectvo z Ukrajiny

Nevynechala však ešte jednu tému. Upozornila na to, že po bezpečnom domove túžia aj tí, ktorí ho v dôsledku stále aktuálnych udalostí na Ukrajine stratili. "Normálny deň v normálnom meste nepríde, ešte chvíľu nie," spieva Lasky v reflexívnej pesničke Jeden deň v Kyjive, ktorú Matúš Vallo začal písať minulý rok po tom, ako sa vrátil z pracovného stretnutia so starostom hlavného mesta Ukrajiny Vitalijom Kličkom. Z textu, ktorý vznikal v spolupráci s Janou Kirschner, pocítite chlad v objatí empatických slov. Raz bude aj táto skladba pripomienkou konkrétneho výseku dejín, na ktorý nesmieme zabudnúť. Jeden deň v Kyjive je ukážkou toho, ako už dnes dokáže Para o pálčivých témach prehovoriť bez hnevu, zmierlivo.

To je jeden z dôležitých odkazov, ktorým bratislavská skupina už čoskoro zakončí tretiu dekádu na hudobnej scéne. Je preto prirodzené, že pri ohliadnutí sa do minulosti vnímame inú Paru, než dnes, a pritom stále rovnakú. Tak, ako zaznie v texte ku skladbe Stane sa – "Iní sme, stále tí istí". Vždy boli súčasťou ich albumov pesničky, ktoré reagovali na dianie v spoločnosti, a to sa nezmenilo. Dnes je však tvorba skupiny pokojnejšia, napriek farebnejším aranžmánom hudobne jednoduchšia a vďaka tomu melodickejšia. V tejto svojej jednoduchosti je súčasne najsilnejšia.

Všetky skladby z nového albumu Para predstaví naživo na špeciálnom bratislavskom koncerte 5. apríla o 20:00 v Stars auditoriu, ktorý sa vďaka silnému dopytu fanúšikov uskutoční aj v pridanom termíne, a to 4. apríla. Na oboch koncertoch bude album tiež pokrstený. Posledné vstupenky na pridaný koncert nájdete v sieti Predpredaj.sk.

Para – Pre všetko okolo nás
(2024)

  1. Navždy tvoj
  2. Vilma
  3. Chcem ísť domov
  4. Čas
  5. Pre tých, čo ostali
  6. To okolo nás
  7. Jeden deň v Kyjive
  8. Na ceste
  9. Stane sa
  10. Pre Joniho a všetky deti


Autorka: Miroslava Rabčanová

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súvisiaci interpreti: Para