Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Znovuzrodená Rita Ora s albumom Phoenix mieri medzi áčkové hviezdy

Rita Ora - Phoenix

15.12.2018 - 14:00 | Dušan Marko

Nekonečné čakanie na druhý album britskej speváčky Rity Ora sa pred pár týždňami skončilo. Rodáčka z Kosova 23. novembra vydala nahrávku Phoenix, ktorou potvrdila, že za šesť rokov od debutu dozrela na popovú hviezdu prvej kategórie.


Rita Ora môže bez okolkov o svojich fanúšikov hovoriť ako o ľuďoch, ktorí majú železné nervy. Úspešná speváčka svoj prvý a na dlhú dobu jediný album vydala ešte v roku 2012. Od tej doby niekoľkokrát okolnosti nasvedčovali tomu, že vydanie druhého albumu je na spadnutie, no nestalo sa tak. Keď v roku 2015 Rita vydala dvojicu singlov Poison či Body On Me, každý netrpezlivo očakával nový album. Pre nezhody s vtedajším vydavateľstvom a manažmentom však nahrávka nevyšla a tieto skladby napokon na novom albume ani nie sú. Rita sa medzitým kvôli súdnym ťahaniciam na dlhšiu dobu hudobne úplne odmlčala a neskôr začala pracovať na úplne nových skladbách.

Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. O tom, že dlhoročné ťahanice speváčku posilnili a dali jej priestor umelecky dozrieť, svedčil už v minulom roku úspešný singel Your Song z pera Eda Sheerana, ktorým charizmatická blondínka naštartovala novú éru. Od tej doby totiž vydáva jeden hit za druhým ako na bežiacom páse. A po vydaní albumu Phoenix je jasné, že dobre rozbehnutá jazda sa pre Ritu ešte ani zďaleka neskončila. Novinka totiž zbiera pozitívne reakcie nielen u fanúšikov, ale aj u kritikov. Britský The Times ho dokonca označil za jeden z najlepších popových albumov tohto roka.


Úplný hudobný reštart

Keď pred vydaním albumu dostala Rita otázku, prečo ho pomenovala práve Phoenix, odpovedala bez váhania, že má pri svojej druhej štúdiovke pocit, ako keby bola znovuzrodená a na hudobnej scéne začínala úplne od nuly. V mytológii je práve vták Fénix známy tým, že opakovane dokáže vstať z popola.

Album obsahuje dvanásť piesni, v deluxe edícii ešte o štyri viac. V rámci základnej verzie až polovicu skladieb fanúšikovia poznali už pred vydaním nahrávky, keďže vyšli ako single. Hneď v úvode albumu znie hit Anywhere, ktorý zrejme ešte dlho bude najúspešnejšou piesňou v kariére 28-ročnej speváčky. Speváčka ho vydala ešte v októbri minulého roka, ako druhý oficiálny singel z albumu. Nikto zrejme nečakal, že skladba zožne ešte väčší úspech ako jej predchodca. Rita zabodovala na všetkých frontoch a ak nerátame hosťovanie v singli Black Widow austrálskej raperky Iggy Azalea, tak ide o jej najpredávanejší singel.


Nie je žiadna náhoda, že singlom sa stala aj albumová dvojka Let You Love Me, ide totiž o jednu z najchytľavejších skladieb z celého albumu. Na jej tvorbe sa autorsky podieľala aj samotná speváčka, čo je možno jeden z dôvodov toho, prečo jej sadla ako šitá na mieru.

Prečítajte si tiež: Rita Ora v akustickej polohe dokazuje, že ju ako speváčku netreba podceňovať

Ďalšími zo skôr vydaných piesní sú aj skladby Lonely Together, ktorá vznikla v spolupráci so zosnulým dídžejom a producentom Aviciim, úspešný duet s Liamom Payneom For You, ktorý dvojica nahrala k filmu Päťdesiat odtieňov slobody, a tiež singel Girls. Ten bol v čase vydania prezentovaný ako nová ženská hymna, v tomto smere však skladba s kontroverzným textom a klipom so sexuálnymi narážkami asi nesplnil očakávania. Zo speváčkiných singlov bol napriek spojeniu s trojicou Cardi B, Bebe Rexha a Charli XCX najmenej úspešný.


Dospelejšia a presvedčivá

Fanúšikovia speváčky boli samozrejme najviac zvedaví na piesne, ktoré sme pred vydaním albumu nemohli počuť. Z doposiaľ nezverejnených noviniek na štandardnej verzii albumu nájdete skladby ako New Look, First Time High alebo Only Want You. Ora si toho za posledné roky preskákala skutočne veľa, čoho dôkazom sú mimoriadne vyspelé a silné texty.

Balada Only Want You v konkurencii ostatných skladieb s prevažne tanečným nábojom vyniká už na prvé počutie. V emotívnej skladbe krásne vynikne farba hlasu, ktorou Rita disponuje. Autorsky sa síce na tejto skladbe nepodieľala (autorkou je americká speváčka Emily Warren), no spieva ju s takým presvedčením ako snáď žiadnu inú nahrávku na albume.  


Záver albumu tvoria pesničky Keep Talking a Hell Of A Life. V prípade Keep Talking si síce Rita k mikrofónu prizvala čoraz úspešnejšiu americkú speváčku Juliu Michaels, no v porovnaní s druhou menovanou skladbou ťahá za kratší koniec. Hell Of A Life vás možno v úvode bude najprv nudiť a zrejme ju nebudete počuť z rádií, no ide o nadčasovú skladbu, za ktorú sa Rita určite nebude musieť hanbiť ani o pár desaťročí. 


Najsilnejšie nesinglové skladby len ako bonusy

Jednou z najočakávanejším piesni bola nepochybne skladba Soul Survivor. Tú Rita predstavila už počas svojho tohtoročného európskeho turné a v radoch jej fanúšikov si právom získal obrovskú obľubu už pred oficiálnym vydaním. O to prekvapivejšie je, že sa napokon dostal len na deluxe edíciu albumu. V štúdiovej verzii pritom Soul Survivor znie rovnako dobre, ak nie ešte lepšie ako naživo.


Ďalším veľkým prekvapením albumu Phoenix je nahrávka Cashmere. Aj v tomto prípade je obrovská škoda, že sa na štandardnú verziu albumu nedostala. Dovolím si tvrdiť, že Rita vo svojej kariére nikdy neznela tak zmyselne a uchu lahodiaco, ako v tomto prípade. Cashmere je dokonalou kombináciou rôznych prvkou súčasného popu a zaslúžila by si oveľa väčšiu pozornosť, než sa jej zrejme z pozície "doplnkovej skladby" dostane.

O jej potenciáli svedčí aj to, že z dovtedy nepočutých skladieb, ktoré speváčka v deň vydania albumu zverejnila vo forme audio-videí (teda bez klipov) na Youtube, má práve Cashmere spolu s ďalšou "bonusovkou" Falling To Pieces po troch týždňoch najviac prehratí. Možno ak by album vydávala dnes, vyskladala by tracklist jeho základnej verzie inak. Ale v dnešnej dobe streamingov a playlistov pre fanúšikov nie je žiadny problém vyskladať si album podľa seba.


Bilancovať kariéru po dvoch vydaných albumoch je trochu smiešne, no ak si porovnáte novinku Phoenix a jej debutový album Ora, je jasné, že Rita Ora dospela a našla svoj štýl. Mnohí jej pritom neverili a dlhé roky považovaná len za umelo vytvorenú hviezdu do počtu s nálepkou "Rihanna 2". S albumom Phoenix sa jej podarilo utvrdiť fanúšikov aj kritikov v tom, že jej úspechy v posledných dvoch rokoch nie sú žiadna náhoda. Budúci rok ju čaká ďalšia skúška v podobe prvého celosvetového turné v kariére. Najbližšie k Slovensku sa ukáže v Berlíne.

Rita Ora - Phoenix
(2018, Atlantic UK)

1. Anywhere
2. Let You Love Me
3. New Look
4. Lonely Together (Avicii feat. Rita Ora)
5. Your Song
6. Only Want You
7. First Time High
8. For You (Fifty Shades Freed) (+ Liam Payne)
9. Summer Love (+ Rudimental)
10. Girls (feat. Cardi B, Bebe Rexha & Charli XCX)
11. Keep Talking (feat. Julia Michaels)
12. Hell of a Life

Deluxe edícia:

13. Velvet Rope
14. Falling to Pieces
15. Cashmere
16. Soul Survivor

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Dušan Marko
Foto: Facebook.com/RitaOra


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti