Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Eros Ramazzotti sa v Bratislave predviedol v životnej forme

Eros Ramazzotti sa v Bratislave predviedol v životnej forme

08.10.2019 - 10:30 | Danka Šoporová

Ešte pred niekoľkými dňami som patrila do kategórie ľudí, ktorí sa na Erosa Ramazzottiho pozerali skreslenou optikou. Po jeho sobotňajšom koncerte na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa však môj pohľad na taliansku spevácku hviezdu rapídne zmenil.


Sympatický spevák, ktorý je na scéne už od polovice 80-tych rokov a patrí medzi najpopulárnejších talianskych hudobníkov, sa do Bratislavy vrátil po tri a pol roku. Aj predchádzajúci koncert v rámci turné k vtedajšej albumovej novinke Perfetto (2015) odohral v marci 2016 na zimnom štadióne. Temperamentnému umelcovi sa na Slovensku zjavne páči, toto bol už jeho šiesty koncert u nás, z toho štyri odohral v hlavnom meste (2001, 2013, 2016, 2019) a dva v Košiciach (2010, 2015).

Eros Ramazzotti bol pre mňa až doposiaľ predovšetkým prototypom sebavedomého lámača sŕdc, ktorý si milióny fanúšikov získal hlavne výraznou charizmou, sexepílom a povestným talianskym temperamentom. Tvorba svetovej megastar mi síce nie je úplne cudzia, no tak ako väčšina bežných poslucháčov poznám skôr jeho staršie skladby. Nové single sa do playlistov slovenských rádií nedostávajú, no zdá sa, že na jeho popularitu to nemá veľký vplyv - svedčil o tom do posledného miesta naplnený zimný štadión.


Viac než "len" spevák

Jedna z prvých vecí, ktorá ma na interpretovi prekvapila, je jeho všestrannosť v hre na hudobné nástroje. Svoje umelecké kvality samozrejme predviedol v prvom rade bezchybným speváckym prejavom, keď aj po hodine a pol vytiahol bez najmenšieho zaváhania aj vysoké tóny. S rovnakou vervou sa však chopil aj hry na hudobné nástroje. Počas bratislavského koncertu ich vystriedal niekoľko, pričom mňa osobne najviac prekvapila jeho precítená hra na klavíri.

Vďaka veľkoplošným obrazovkám si aj ľudia na samom konci plochy na státie mohli všimnúť, ako Erosa hudba baví a teší sa z priaznivcov, ktorí ho po každej skladbe odmeňovali búrlivým potleskom. Či už pri predstavovaní členov svojej kapely alebo počas rytmických piesní, na 55-ročnom umelcovi bolo vidieť, že si chvíle na javisku aj po vyše troch dekádach na scéne stále užíva naplno. Bol odviazaný, vtipkoval, s divákmi prehodil aj zopár slov po slovensky a nechýbali ani selfie. Vzhľadom na to, že spevák je na svetovom turné k novému albumu Vita Ce N'è (2018) už od februára a na únavu by mohol mať nárok, ak ju aj cítil, nedal to na sebe slovenským fanúšikom vôbec poznať.

Eros Ramazzotti v Bratislava, 5.10.2019

Pôsobivú scénu využil aj na ekologické posolstvo

Ak je niečo, čo skladbám popri samotnom prevedení a spevákovej energii dodávalo ešte väčšiu silu, boli to určite vizuálne efekty. Eros si v Bratislave postavil zaujímavé pódium, ktorému dominovala veľká obrazovka netradičného tvaru. Na oblúkovom pódiu boli hudobníci rozostavení po oboch stranách pódia, takže celý jeho stred prechádzajúci až do móla v hľadisku patril hlavnej hviezde. Nechýbali ani postranné obrazovky a veľkolepá svetelná a laserová šou. Vkusnú vizuálnu kulisu k pesničkám tvorili pestré fotografie zachytávajúce prevažne motívy prírody, ktoré boli premietané na bočných paneloch aj na plátne za spevákom.

Ten počas koncertu ukázal, že k prírode nie je ľahostajný, keď v jednom momente hudba stíchla a na obrazovkách sa objavili krátke videá poukazujúce na dôležitosť ochrany životného prostredia. Premietnuté boli klipy o tom, ako plasty v moriach a oceánoch či zamorené ovzdušie ničia našu planétu. Ľudia ich sledovali v absolútnom tichu so zatajeným dychom a na konci túto vsuvku odmenili veľkým aplauzom. Z hľadiska efektu tak Eros trafil do čierneho, i keď nie je isté, koľkí z prítomných si z krátkych spotov zobrali ponaučenie. V každom prípade je však morálny apel na väčšiu zodpovednosť k ochrane prírody v podaní umelcov hodný ocenenia.

Sám aj so skvelou osemčlennou kapelou

Viac ako dvojhodinovú šou poňal Eros ako prierez celou svojou kariérou. Začal s titulnou piesňou zo spomínanej najnovšej štúdiovky Vita Ce N'é, nasledovali skladby Stella gemella a Favola z 90-tych rokov, ktoré boli spevákovou najúspešnejšou érou, a po nich ďalšia z noviniek Ho bisogno di te a následne jedna z jeho najstarších piesní Terra promessa z roku 1984. Niektoré z množstva svojich hitov predstavil formou medley, do "jednej pesničky" spojil pasáže z hitov Dove c'é musica, L'ombra del gigante, Un attimo di pace, Un'emozione per sempre a Quanto amore sei. V hite I Belong to You (Il ritmo della passione) za Anastasiu zaskočila vokalistka Giorgia Galassi, neskôr zase v skladbe Piú che puoi miesto Cher zastúpila druhá vokalistka Monica Hill.

Obľúbenou súčasťou štadiónových šou, ktorými vedia umelci docieliť intímnejší zážitok, je akustický "koncert v koncerte". Svojich fanúšikov takto potešil aj Eros, keď len sám s gitarou zahral medley piesní Adesso tu, L'aurora, Una storia importante a Un angelo disteso al sole. Po návrate kapely potom skvelú atmosféru v hokejovej aréne umocnili známe skladby Un'altra te, Se bastasse una canzone, Cose della vita, Musica é či Senza non perderci di vista. Eros samozrejme nemohol odísť bez prídavku - na záver koncertu okrem novinky Siamo s tanečným refrénom zaznela aj emotívna skladba Per me per sempre z roku 2001 a bodku za výborným vystúpením dal superhit Piú bella cosa.


Okrem spomenutých vokalistiek mu na pódiu sekundovalo osem inštrumentalistov - kapelník a klavirista Luca Scarpa, hráč na klávesy Giovanni Boscariol, gitaristi Giorgio SeccoChristian Lavoro a Corey Sánchez, basgitarista Paolo Costa, bubeník Eric Moore a saxofonista Scott Paddock (saxofón). Výkony, ktoré predviedli najmä Moore a Paddock, si zaslúžia veľký obdiv. Eros to veľmi dobre vie, preto im počas koncertu nechával dostatok priestoru. Samozrejme, všetci hudobníci na pódiu sú dokonale zohratí a diváci si aj vďaka nim z koncertu Erosa Ramazzottiho odniesli silný hudobný zážitok.

Turné, ktoré odštartovalo symbolicky na Valentína v talianskej Mantove, bude pokračovať až do 13. marca 2020, kedy sa spevák predstaví v Los Angeles. Po bratislavskom koncerte a dvojdňovej pauze sa spevák najbližšie predstaví už dnes večer v Kyjeve, ďalšími zastávkami budú Moskva (10. a 11.10.), Petrohrad (13.10.) a Helsinki (15.10.). Ak ste si koncert na Slovensku nechali ujsť, môžete to napraviť v druhej polovici októbra vo Varšave (20.10.), Prahe (22.10.) alebo Budapešti (24.10.).


Autorka: Danka Šoporová
Foto: TASR - Jakub KotianVideo: Branislav Poljak


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti