Aj napriek množstvu prekážok spojených s pandémiou toho britská popová hviezda Dua Lipa za posledné roky dokázala viac než ktorákoľvek iná speváčka. Risk s vydaním albumu Future Nostalgia na jar 2020, kedy sa takmer vo všetkých krajinách sveta stal témou číslo jeden koronavírus, sa jej vyplatil a dostala sa na vrchol súčasnej popovej scény.


Predajnosť albumu prekonala všetky očakávania, Dua Lipa zaň získala uznanie hudobných kritikov aj prestížne hudobné ceny a vďaka singlom z neho prepísala niekoľko rekordov amerického rebríčka Billboard Hot 100. Svoje úspechy z posledných dvoch rokov v súčasnosti suverénne háji aj na aktuálnom turné, v rámci ktorého sa v pondelok večer (23.5.) ukázala vo vypredanej viedenskej Stadthalle.

Turné k albumu Future Nostalgia malo pôvodne odštartovať ešte v roku 2020, čo sa z pochopiteľných dôvodov nestalo. Speváčka a jej tím celú koncertnú šnúru niekoľkokrát presúvali, niektoré koncerty úplne zrušili, iné naopak pribudli. A hoci sa to už mohlo zdať ako nereálne, napokon sa fanúšikovia dočkali a vo februári v americkom Miami odštartovalo turné, ktoré je tým najlepším, čo na súčasnej popovej scéne môžete zažiť.

Do rakúskej metropoly si to v pondelok namierili aj stovky, ak nie tisícky Slovákov, ktorí si tak mohli Dua Lipu pozrieť naživo zhruba tri týždne predtým, než sa ukáže aj na premiérovom ročníku bratislavského Lovestream Festivalu. Ak náhodou s kúpou lístkov ešte váhate, tak si to nenechajte na poslednú chvíľu, pretože okrem britskej hviezdy si 11. júna môžete vypočuť aj talentovanú Švédku Zaru Larsson, či najnovší prírastok v programe - aktuálneho víťaza SuperStar Adama Pavlovčina, ktorý pred pár dňami pod svojím novým umeleckým menom ADONXS vydal výborný debutový singel Moving On.

Dua Lipa, Future Nostalgia Tour 2022, Los Angeles Zdroj: Profimedia.sk
Celá Future Nostalgia aj s bonusmi 

Ako to už býva u podobne veľkých hviezd zvykom, tak aj Dua Lipa si na svoje turné prizvala zahraničného predskokana. V tomto prípade padla voľba na anglickú speváčku Griff. Tá je u nás síce pomerne neznámou personou, no pri troche šťastia môže ísť o pár rokov o ďalšie veľké meno. Viedenské vystúpenie tejto krásky trvalo zhruba 30 minút a hoci išlo len o predskokanku, na energii publika vo vypredanej viedenskej hale to nijako cítiť nebolo. Griff zaspievala skladby ako Black Hole, Inside Out ale aj I Wanna Dance With Somebody od Whitney Houston, ktorú so speváčkou spievala celá hala.

Hlavná hviezda večera sa na javisku krátko po deviatej ukázala za doprovodu veľkolepého intra, ktoré predstavilo jej skupinu tanečníkov za zvuku hitu Physical. Kým pri iných koncertoch býva často zvykom, že tie najväčšie hity zaznejú až v závere šou, v tomto prípade bol lineup zložený už od samého začiatku zo skladieb, ktoré určite každý prítomný aspoň raz počul. Hneď ako druhý v poradí odznel singel New Rules, s ktorým Dua Lipa ešte v roku 2017 prvýkrát dobyla hitparády po celom svete. Videoklip k tomuto hitu má dnes na Youtube viac než 2,6 miliardy prezretí.


V tomto smere vidieť obrovský progres, ktorý rodáčka Kosova od svojho posledného turné v roku 2018 urobila. V tej dobe si skladbu New Rules ešte z logických dôvodov nechávala na záver svojich koncertov a zažiarila s ňou aj na maďarskom Szigete. Po vydaní megaúspešného druhého albumu však už má vo svojom portfóliu dostatok hitov na to, aby si pri starších hitoch dokonca mohla i vyberať, ktoré odznejú a ktoré sa do programu ani nedostanú.

Na aktuálnom turné totiž - pre popové hviezdy veľmi netypicky - znejú úplne všetky pesničky, ktorý vydala na pôvodnej verziu albumu Future Nostalgia, ale tiež skladby FeverWe're Good, ktoré sa objavili na reedícii nahrávky. Kým iné veľké hviezdy pomenujú turné podľa albumu, no často z neho nezahrajú ani polovicu skladieb a koncert sa v druhej polovici preklopí na "best of" šou, Dua Lipa skutočne program postavila na svojej novej nahrávke. K tomu jej samozrejme pomohol aj vynútený dvojročný odstup medzi jeho vydaním a začiatkom turné, takže mala dostatok času na dokonalé nacvičenie nového programu, a zároveň majú fanúšikovia za ten čas album skutočne poriadne napočúvaný aj so všetkými bonusmi.

Prečítajte si tiež: Dua Lipa prepisuje históriu: Speváčka sa nebojí riskovať ani ukázať nedokonalosti


Žiaden priestor pre smútok

Speváčka už pred vydaním albumu avizovala, že Future Nostalgia bude oslavou života a nepôjde o žiadnu depresiu. Tak tomu bolo aj počas koncertu plného farieb a skvelých tanečníkov na obrovskom pódiu. Dua Lipa počas koncertu dokázala, že nie je len skvelá speváčka, ale aj pohybovo nadaná umelkyňa, ktorá hravo zvláda choreografie zo svojich videoklipov a odovzdávaní hudobných cien, spev a ešte pritom aj komunikáciu so svojimi fanúšikmi. Aj v tomto smere za posledné roky spravila obrovský pokrok, vo svojich koncertných začiatkoch bola totiž často kritizovaná za príliš málo akcie na pódiu a chladné vystupovanie.

Teraz bolo všetko inak a jeden z mála momentov, kedy zvoľnila tempo, prišiel zhruba v polovici koncertu, kedy odznela balada Boys Will Be Boys. V závere sa však aj tá premenila na remixovú verziu, vďaka ktorej plynule prešla do azda najenergickejšej časti večera. Na tanečnú vlnu sa naladili aj diváci, takmer od začiatku šou stáli na nohách dokonca aj tí, ktorí si kúpili lístky na sedenie.

Ak však náhodou niekto váhal, určite sa postavil, keď sa Dua Lipa v húfe svojich tanečníkov rozskákala v rytmoch hitov One Kiss a Electricity, na ktorých spolupracovala s Calvinom Harrisom a duom Silk City (Diplo a Mark Ronson). Práve tieto dve skladby vydané v rokoch 2017 a 2018 boli pomyselným preklenutím od debutu plného stredných až pomalších temp k sebavedomej tanečnej tvorbe na albume Future Nostalgia.

V setliste nemohla chýbať ani skladba Cold Heart, ktorú Dua Lipa nahrala spolu s legendárnym Eltonom Johnom. Ten síce na javisku nebol, no mohli sme si ho užiť aspoň vďaka sprievodného vizuálu. Speváčka v tomto prípade dala jasne najavo svoje sympatie k LGBTI komunite - symbolicky ju podporila dúhovou vlajkou, ktorú si počas piesne niesla nad hlavou.


Jednou z piesní, ktorú bude musieť 26-ročná speváčka na svojich koncertoch spievať zrejme navždy, je Levitating. Tú najprv vydala ako remix s Madonnou, no globálnemu úspechu dopomohla až verzia s raperom Da Baby, ktorá sa stala najúspešnejšou skladbou roku podľa prestížneho amerického rebríčku Billboard. 

Tak ako v klipe, aj na viedenskom koncerte Dua Lipa levitovala ponad hlavy svojich fanúšikov. A to bol napokon jediný nedostatok, ktorý však nie je chybou speváčky ani jej produkčného tímu, ale súvisí s možnosťami, resp. limitmi viedenskej Stadthalle, pri ktorej vzniku sa samozrejme s takouto produkciou nerátalo. Kým v amerických halách hviezda "lietala" cez celú arénu, v tomto prípade jej levitujúca plošina zotrvala iba v centrálnej časti. Väčšina fanúšikov však zrejme aj tak netušila, že to mohlo byť aj inak, takže si samozrejme jeden z najväčších hitov posledného odbobia užili ako sa patrí.


Záver patril titulnej skladbe Future Nostalgia a ďalšiemu obrovskému hitu Don't Start Now. Tu už bolo každému jasné, že tento večer sa chýli ku svojmu koncu. Dua Lipa si však môže bez váhania povedať, že skončila v najlepšom. Dĺžku koncertu ešte mohla natiahnuť o staršie piesne ako IDGAF, No Lie, Hotter Than Hell či Blow Your Mind. Menej je však niekedy viac a v tomto prípade to platilo dvojnásobne.

Dua Lipa strávila takmer bez prestávky na javisku presne 90 minút, počas ktorých všetkým dokázala, že je aktuálne na vrchole popovej scény úplne zaslúžene. Na rozdiel od "služobne starších" hviezd, ktorých šou často pôsobia až príliš profesionálne, talentovaná brunetka pôsobila po celý čas veľmi ľudsky a pokorne, čo jej diváci vrátili zaslúženým standing ovation, trvajúcim ešte niekoľko minút po poslednej skladbe večera.

Dua Lipa, Future Nostalgia Tour 2022, Los Angeles Zdroj: Profimedia.sk
Nová popová kráľovná

Označenie kráľovnej popu si dlhé roky držala Madonna. Jej úspechy na hudobnej scéne jej nikto nemôže odoprieť, no ako to už býva, všetko raz musí končiť. Madonna už dlhé roky žiaden skutočný hit vyprodukovať nedokázala a jej koncerty sú skôr spomienkou na úspešnú minulosť. O pomyselné žezlo kráľovnej v minulosti celkom úspešne bojovali Britney Spears, Beyoncé, Rihanna, Katy Perry či Taylor Swift, no žiadnej inej sa nepodarilo dosiahnuť taký veľký kariérny progres uprostred globálnej pandémie – Dua Lipa to dokázala s ľahkosťou, akú jej môžu aj oskákané hudobné legendy závidieť.

Bude zaujímavé sledovať, akou cestou sa bude jej kariéra uberať po skončení aktuálneho turné, ktoré vyvrcholí v závere tohto roka v Austrálii. Speváčka už niekoľkokrát avizovala, že pracuje na novom albume, ktorý by mal byť úplne iný ako Future Nostalgia. S určitosťou však pôjde o veľmi dôležitý krok, nakoľko popularita Dua Lipy môže zažiť strmý pád nadol alebo si svoju pozíciu na vrchole popovej scény ešte viac upevní. 

To, akým smerom sa jej nová tvorba bude uberať, možno zistíme už tento piatok, kedy vychádza jej nová pieseň s Calvinom Harrisom, s ktorým v roku 2017 nahrala spomínaný hit One Kiss.


Setlist koncertu Dua Lipy vo Viedni
(23. 5. 2022, Stadthalle)

1. Physical
2. New Rules
3. Love Again
4. Cool
5. Pretty Please
6. Break My Heart
7. Be the One
8. We're Good
9. Good in Bed
10. Fever
11. Boys Will Be Boys + Boys Will Be Boys (Zach Witness Remix) + Cool (Jayda G Remix) + Levitating (The Blessed Madonna Remix)
12. One Kiss
13. Electricity
14. Hallucinate
15. Cold Heart
16. Levitating
17. Future Nostalgia
18. Don't Start Now

Autor: Dušan Marko

Súvisiaci interpreti: Dua Lipa